02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

בעיות שפיכה (שפיכה מוקדמת, שפיכה מאוחרת, שפיכה אחורית) - מידע רפואי

Premature Ejaculation, Retarded Ejaculation, Retrograde Ejaculation
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

אבחון בעיות שפיכה

גברים שסובלים מבעיות שפיכה בדרך כלל מבחינים בכך בעצמם או שהנושא עולה תוך כדי שיחה עם בן או בת הזוג. בשלב הבא רצוי לפנות לרופא המשפחה על מנת להתייעץ בנושא. הרופא יבדוק את המטופל וימליץ לו על אפשרויות הטיפול, או שיפנה אותו למומחה בתחום.

רקע רפואי ומשפחתי

רופא המשפחה יברר את עברו הרפואי והמשפחתי של המטופל על מנת להבין אם קיימים מצבים רפואיים כמו סוכרת, מחלות לב או יתר לחץ דם שעלולים לגרום לבעיות שפיכה.
הרופא ישאל גם על מצבו הרגשי והמיני של המטופל. למרות ששיתוף הרופא בנושאים אלו עלול לגרום למבוכה, מענה על שאלות בנוגע לסוג ואופי הסימפטומים חיוני לצורך ביסוס האבחנה והתאמת הטיפול המיטבי.
לדוגמה, אצל מטופל הסובל משפיכה מוקדמת ירצה הרופא לברר האם הסימפטומים קיימים מאז שהחל להיות פעיל מינית או שהסימפטומים החלו רק לאחרונה. במקרה של שפיכה מאוחרת חשוב לברר האם הסימפטומים מתרחשים בכול פעם שמתרחשת שפיכה או שהבעיה מופיעה רק במצבים מסוימים.
הרופא יברר אם המטופל סבל מפציעה או מחבלה באזור איבר המין או אם עבר לאחרונה ניתוח באגן. כמו כן יברר הרופא לגבי תרופות שהמטופל נוטל וכן לגבי הרגלי חייו והרגלי צריכת האלכוהול שלו.

בדיקות נוספות

לעיתים תבוצע בדיקה רקטלית על מנת לבדוק האם הערמונית מוגדלת וכן כדי לבדוק את תקינות העצבים באזור. בדיקה זו כרוכה בהחדרת אצבעו של הרופא לפי הטבעת לצורך מישוש האזור.
בנוסף יופנה המטופל לביצוע בדיקות דם ושתן שמטרתן לבדוק את רמתם של הורמונים מסוימים בדם וכן את רמת הכולסטרול. הרופא אף עשוי לבצע בדיקה של אזור האגן כדי לאתר סימני חבלה או זיהום.