21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

בעיות שפיכה (שפיכה מוקדמת, שפיכה מאוחרת, שפיכה אחורית) - מידע רפואי

Premature Ejaculation, Retarded Ejaculation, Retrograde Ejaculation
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

טיפול בבעיות שפיכה

שפיכה מוקדמת

הטיפול יוצע בהתאם לגורם למצב, בפרט אם הגורם הוא מצב גופני מסוים. אם הגורם לשפיכה המוקדמת נפשי עלול הטיפול להיות מאתגר יותר. עם זאת, גברים אשר מתמידים בטיפול לרוב משיגים תוצאות טובות.

טיפול עצמי

ישנן מספר שיטות לטיפול עצמי שניתן לנסות לפני שפונים לקבלת טיפול רפואי, לרבות:
 • אוננות שעה או שעתיים לפני קיום יחסי מין.
 • שימוש בקונדום עבה להפחתת התחושה.
 • לקיחת נשימה עמוקה על מנת להשבית את רפלקס השפיכה (תגובה בלתי רצונית של הגוף במהלכה מתרחשת השפיכה).
 • קיום יחסי מין בתנוחה בה בן או בת הזוג נמצאים למעלה (מאפשר להם לסגת לאחור כשהשפיכה קרבה).
 • ביצוע מספר הפסקות במהלך קיום יחסי המין והסטת המחשבות לנושאים אחרים.
 

טיפול זוגי

טיפול זוגי עשוי להתאים למטופלים הנמצאים במערכת יחסים קבועה. לטיפול הזוגי שתי מטרות. האחת, לברר האם קיימים נושאים הפוגעים לרעה במערכת היחסים ולבדוק אפשרויות כיצד לפתור נושאים אלו. השניה, לימוד שיטות שונות שיכולות לעזור לגבר להיפטר מההרגל הגורם לו לשפיכה מוקדמת. שיטות מוכרות הן שיטת הלחיצות ושיטת ההפסקות.
בשיטת הלחיצות, תוך כדי אוננות או עינוג ידני, כאשר הגבר מרגיש שמועד השפיכה מתקרב, הוא מאותת לבן או בת זוגו שילחצו על ראש הפין במשך 10 עד 20 שניות. לאחר מכן מפסיקים, מחכים 30 שניות, ואז ניתן לחדש את האוננות או את הפעילות המינית. יש לחזור על תהליך זה מספר פעמים עד שמאפשרים להגיע לשפיכה.
שיטת ההפסקות זהה לשיטה הקודמת אלא שבמקום לחיצות פשוט מפסיקים את האוננות או את הפעילות המינית, ומחדשים אותן כעבור זמן קצר. לאחר שהגבר מרגיש בטוח ביכולתו לעכב את השפיכה ניתן להתחיל לקיים יחסי מין, תוך כדי הפסקה וחידוש לפי הצורך.
אף ששיטות אלו נשמעות פשוטות יש צורך בתרגול רב להשגת תוצאות טובות.

טיפול תרופתי

מעכבי ספיגה חוזרת בררניים של סרוטונין (SSRI’s)
תרופות מקבוצה זו נועדו במקור לטיפול בדיכאון. אחת מתופעות הלוואי שלהן היא עיכוב שפיכה. לפיכך, אף שההתוויה הרשמית של תרופות אלו אינה לטיפול בשפיכה מוקדמת, השימוש בהן למטרה זו הולך ועולה.
תרופות מקבוצת ה- SSRI’s המשמשות לעיכוב שפיכה הן:
 • פארוקסטין (paroxetine)
 • סרטראלין (sertraline)
 • פלואוקסטין (fluoxetine)
 • ציטלופראם (citalopram)
 • אסציטלופראם (escitalopram)
 
מחקרים בתחום מצאו שתרופות מקבוצה זו עשויות להאריך את הזמן שעובר עד לשפיכה עד לפי 10.
חלק מהמטופלים יחוו שיפור בסימפטומים החל ממועד נטילת התרופה אם כי בדרך כלל יש ליטול את התרופה במשך שבוע עד שבועיים עד שמושגת השפעה מרבית של הטיפול.
תופעות לוואי שכיחות בעקבות טיפול זה כוללות:
 
לרוב מדובר בתופעות קלות החולפות תוך 2-3 שבועות ממועד התחלת הטיפול.
תרופה מקבוצה זו שנקראת דפוקסטין (dapoxetine) פותחה במיוחד למטרת טיפול בשפיכה מוקדמת אולם עדיין אינה מאושרת לשימוש בישראל.
אם חוסמי SSRI לא יעילים או גורמים לתופעות לוואי, ניתן לטפל בתרופה קלומיפרמין השייכת למשפחת נוגדי הדיכאון הטריציקליים.
חוסמי פוספודיאסתראז (PDE inhibitors)
משפחה נוספת של תרופות שיכולה להיות יעילה בטיפול בשפיכה מוקדמת הן חוסמי פוספודיאסתראז (PDE) כדוגמת סילדנפיל (שם מסחרי: ויאגרה) וטדאלפיל (סם מסחרי: סיאליס), במיוחד במקרים המשולבים עם הפרעות זקפה.
תרופות נוספות
תרופות נוספות לטיפול בשפיכה מוקדמת הן משכך הכאבים טרמדול (Tramadol), מאלחשים מקומיים כדוגמת לידוקאין בג'ל או משחה וקרם אלפרוסטדיל.

שפיכה מאוחרת

בדומה לשפיכה מוקדמת, שפיכה מאוחרת הנובעת מגורמים גופניים ניתנת בדרך כלל לטיפול. לדוגמה, אם תרופה כלשהי גורמת לשפיכה מאוחרת ניתן לשקול נטילת תרופה חלופית, תוך התייעצות עם הרופא המטפל.
אם שפיכה מאוחרת מופיעה כתופעת לוואי של טיפול בנוגדי דיכאון מסוג SSRI ניתן לנסות לחכות מספר שבועות או להפחית מינון. במידה ואין הטבה, ניתן לנסות לעבור לנוגדי דכאון אחרים כדוגמת בופרופיון (bupropion) או מירטזפין (mirtazapine). הוספה של חוסמי פוספודיאסתראז (PDE-5) היא אפשרית גם כן.

טיפול מיני

טיפול מיני משלב בין טיפול באמצעות שיחות להנחיות לעריכת שינויים מעשיים בחיי המין של המטופל. שילוב זה יכול לעזור בהגברת תחושת ההנאה במהלך יחסי המין ובהקלת השפיכה.
במהלך הטיפול יכול המטופל לדון בכל נושא רגשי או נפשי שקשור למיניות ולמערכת היחסים הזוגית בחופשיות ומבלי לחשוש ששופטים אותו בשל מחשבותיו או תחושותיו.
המטפל המיני יכול להמליץ על פעילויות שיש לבצע תוך כדי קיום יחסי מין. פעילויות אלו כוללות:
 • צפייה בסרטים או דפדוף בעיתונים ארוטיים לפני קיום יחסי המין על מנת להגביר את תחושת הגירוי המיני.
 • מחשבה על פנטזיות ארוטיות ועריכת משחקי מין מסוגים שונים כדי להפוך את יחסי המין למרגשים יותר.
 • שימוש בנוזלי סיכה על מנת שהמגע הגופני בזמן יחסי המין יהיה נוח ונעים יותר.
 • שימוש בעזרים מיניים דוגמת ויברטור כדי להגביר את תחושת העונג.
 
 • בשום מקרה לא ידרש המטופל להשתתף בפעילויות מיניות כלשהן בזמן פגישה עם המטפל.
 

שפיכה אחורית

מרבית הגברים לא נזקקים לטיפול בשפיכה אחורית מאחר שבעיה זו אינה פוגעת ביכולת ליהנות מחיי מין תקינים ומספקים ולמצב אין כל השלכות בריאותיות.
אם נדרש טיפול (בדרך כלל במקרה שבני הזוג מעוניינים להרות) ניתן להשתמש בתרופות לחיזוק השרירים הסובבים את צוואר שלפוחית השתן. החומר פסאודואפדרין הנמצא בשימוש נרחב להפחתת גודש באף הוכח כיעיל בהשגת מטרה זו.
אם השפיכה האחורית נגרמה עקב נזק משמעותי לשרירים או לעצבים באזור, המצב עלול להיות בלתי הפיך. במקרה זה עלול להיות צורך בהליך של הפקת זרע ושימוש בשיטות של הפריה חוץ גופית (IVF) על מנת להשיג הריון.