16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

פיסטולה (נצור) בפי הטבעת - מידע רפואי

Anal Fistula
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

אבחון פיסטולה בפי הטבעת

האבחון יכלול בדיקה גופנית וברור הרקע הרפואי של המטופל. יתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות אם ישנן כמה תעלות, כדי לאתר את מיקומן המדויק.
הרופא יברר אם המטופל סובל או סבל ממורסות בפי הטבעת או ממחלות הפוגעות במעי מאחר שמצבים אלו עלולים לגרום להתפתחות פיסטולות בפי הטבעת. במקרים אלו יופנה המטופל לפרוקטולוג, להמשך הבירור.

בדיקה גופנית

הרופא יבחן את פי הטבעת ואת האזור סביבו כדי למצוא סימנים שעלולים להעיד על פיסטולה. בדרך כלל, פתח הפיסטולה נראה כנקודה אדומה, דלקתית ונפוחה, שלעיתים גם מפרישה מוגלה.
אם ימצא פתח הפיסטולה ינסה הרופא לאתר גם את מיקום התעלה. לפעמים אפשר להרגיש את תעלת הפיסטולה כמעין חבל קשיח מתחת לעור.

בדיקה רקטלית

הפרוקטולוג יבצע בדיקה ידנית של פי הטבעת והחלחולת במהלכה יחדיר שתי אצבעות, מכוסות בכפפה ומרוחות בחומר סיכה, לפי הטבעת. בדיקה זו נקראת בדיקה רקטלית. על מנת להקל על ביצוע הבדיקה מומלץ להירגע ולהרפות את הגוף בכלל, ואת פי הטבעת בפרט. הבדיקה אינה אמורה לגרום לכאב אך עלולה לגרום לאי נוחות.
בדיקת המישוש מאפשרת למצוא את הפתח הפנימי של הפיסטולה ולחפש הסתעפויות משניות. במהלך הבדיקה עשוי הרופא לבקש מהמטופל לכווץ את שרירי הסוגר סביב אצבעו, כדי להעריך את עוצמת פעולתו.
בדיקה זו תסייע לקבוע אם יש צורך בהמשך הבירור וכן את סוג הטיפול הנדרש.

בדיקת הפיסטולה

יתכן שתבוצע גם בדיקה באמצעות פרוקטוסקופ. זהו צינור שבקצהו מקור אור המאפשר לרופא להתבונן בנעשה בתוך החלחולת. בהתאם לצורך ניתן לבצע גם בדיקה מעמיקה של תעלת הפיסטולה. בדיקה זו מבוצעת תחת הרדמה כללית.

בדיקות נוספות

במקרה של פיסטולה מורכבת הכוללת מספר תעלות עלול להיות צורך בבדיקות נוספות על מנת לקבוע את המיקום המדויק של תעלות הפיסטולה ואת הטיפול המתאים.
בדיקות אלו יכולות לכלול:
  • סריקת אולטרה סאונד דרך פי הטבעת (טרנס רקטלית). זוהי דרך מדויקת ונפוצה לאיתור הפתחים הפנימיים של הפיסטולה.
    קראו עוד אודות בדיקה זו >>
  • דימות בתהודה מגנטית (MRI). בדיקה זו משמשת לעיתים קרובות במקרה של פיסטולות מורכבות או חוזרות.
  • סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). מטופל הסובל ממחלת מעיים דלקתית כמו מחלת קרוהן יופנה בדרך כלל לביצוע בדיקה זו מאחר שהיא משמשת להערכת מידת הדלקת.