01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

פיסטולה (נצור) בפי הטבעת - מידע רפואי

Anal Fistula
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

טיפול בפיסטולה בפי הטבעת

לרוב ידרש ניתוח מאחר שפיסטולות בדרך כלל אינן מחלימות ללא טיפול.
מטרת הניתוח היא לרפא את הפיסטולה ולמנוע נזק לשרירי הסוגר הטבעתיים. נזק לשרירים אלו עלול להוביל לאי שליטה על סוגרים ולאובדן השליטה על פעולות המעיים.

ניתוח

סוג הניתוח שיבחר תלוי במיקום הפיסטולה ובמורכבותה. בהתאם לסוג הניתוח יוחלט על סוג ההרדמה (כללית או אזורית).
סיבוכים שעלולים להתרחש בעקבות ניתוח לטיפול בפיסטולה כוללים זיהום, אי שליטה על סוגר פי הטבעת והישנות של הפיסטולה.

פתיחת תעלת הפיסטולה (פיסטולוטומיה)

זהו הניתוח השכיח המשמש ב- 85%-95% מהמקרים.
במהלך הניתוח חותך המנתח את הפיסטולה לאורכה, מהפתח הפנימי עד לפתח החיצוני, מנקה את התוכן המוגלתי ומשטח את תעלת הפיסטולה. לאחר חודש עד חודשיים הפיסטולה מחלימה והופכת לצלקת שטוחה.

קשירת חוט סיטון

סיטון הוא חוט רפואי מיוחד (Seton) שמושחל דרך תעלת הפיסטולה ונקשר מחוצה לה, כדי לאפשר ניקוז נאות של תעלת הפיסטולה ולוודא שתישאר פתוחה עד להחלמתה המלאה. טיפול זה יכול להימשך מספר חודשים ולעתים כרוך במספר ניתוחים.
ניתן לשקול שיטה זו במקרים בהם קיים סיכון גבוה לאובדן שליטה על סוגר פי הטבעת, לדוגמה, אם הפיסטולה חוצה את שריר הסוגר.
הליך זה מתאים גם לטיפול בהסתעפויות משניות של הפיסטולה, טרם ניתוח של התעלה הראשית, ולפיצול שריר הסוגר כדי לאפשר את החלמתו בין הניתוחים. 

ניתוחים נוספים

אם הפיסטולה מורכבת או אם קיים סיכון גבוה לאובדן שליטה על סוגר פי הטבעת ניתן לשקול הליך כגון Advancement flap procedure. בהליך זה מסירים פיסת רקמה מהחלחולת או מהעור באזור פי הטבעת ומחברים אותה לאזור הפתח הפנימי של הפיסטולה לאחר ניתוח פתיחת תעלת הפיסטולה (פיסטולוטומיה).
שיטת טיפול זו יעילה בכ- 70% מהמקרים. אצל כ- 36% מהמטופלים תיתכן הישנות של הפיסטולה.

פקק ביו פרוסטתי

פקק ביו פרוסטתי (bioprosthetic plug) הוא פקק בצורת חרוט שעשוי מקולגן אנושי (חלבון שמרכיב את רקמת החיבור). ניתן להשתמש בפקק לחסימת הפתח הפנימי של הפיסטולה. הפקק נתפר או מודבק אל הרקמה כדי שלא יזוז ממקומו ולא יחסום לחלוטין את הפתח החיצוני כך שהפיסטולה יכולה להמשיך ולהתנקז. סביב הפקק גדלה רקמה חדשה המאפשרת ריפוי של הפיסטולה.
סיבוכים של הליך זה כוללים היווצרות מורסות חדשות ויציאה של הפקק ממקומו.
אף ששני מחקרים שנערכו על יעילות הליך זה מצאו שיעורי הצלחה העולים על 80% עדיין לא ברור מה שיעור החזרה של הפיסטולה בעקבותיו ומהן תוצאותיו ארוכות הטווח.

טיפולים לא ניתוחיים

דבק פיברין

טיפול באמצעות דבק פיברין הוא כיום הטיפול הלא ניתוחי היחיד לפיסטולה. טיפול זה כרוך בהזרקת דבק פיברין לתוך תעלת הפיסטולה, דרך הפתח שלה. לאחר שהדבק ממלא את תעלת הפיסטולה, הפתח נתפר ונסגר.
אף שמדובר בהליך פשוט, בטוח ונטול כאב, תוצאותיו ארוכות הטווח אינן חד משמעיות.  מחקר בנושא מצא שלמרות שיעור הצלחה ראשוני של 77%, רק אצל 14% מהמטופלים הושגה החלמה מלאה של הפיסטולה לאחר 16 חודשים.