16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

פיסורה, סדק בפי הטבעת - מידע רפואי

Anal Fissure
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

גורמים לפיסורה בפי הטבעת

פיסורה בפי הטבעת נגרמת עקב נזק בפי הטבעת או בתעלת פי הטבעת. מרבית המקרים נגרמים בזמן מעבר צואה קשה או נפחית במיוחד בתעלת פי הטבעת.
הגורמים העיקריים לפיסורה כוללים:
  • עצירות.
  • שלשול.
  • מחלות מעי דלקתיות כגון מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.
  • הריון (בעיקר במהלך השליש השלישי).
  • לידה טבעית.
  • מחלות המועברות בזמן מגע מיני לרבות עגבת, הרפס וכלמידיה, הגורמות לזיהום ברקמת פי הטבעת ולכן מגבירות את הסיכון לפציעת הרקמה ולהתפתחות פיסורה במקום.
 

סרטן פי הטבעת

במקרים נדירים מאד עלולה הפיסורה להיות סימפטום לסרטן. לאחר בדיקת הפיסורה יוכל הפרוקטולוג להתרשם האם מדובר בסרטן ויפנה את המטופל לבדיקות נוספות, בהתאם לצורך.

פיסורה כרונית

חלק מהאנשים סובלים מבעיות הקשורות לתפקוד שריר הסוגר, הוא השריר הטבעתי האחראי על פתיחת וסגירת פי הטבעת בזמן הפרשת צואה. בעיות אלו עלולות למנוע החלמה של תעלת פי הטבעת מפיסורה חריפה ולגרום להתפתחות פיסורה כרונית.
מניחים כי אצל חלק מהסובלים מפיסורה כרונית שריר הסוגר גדול מהרגיל ולכן גורם ללחץ מקומי מוגבר אשר מגביר את הסיכון לפציעת הרקמה בתעלת פי הטבעת.
הלחץ המוגבר אף עלול לפגוע באספקת הדם התקינה לפי הטבעת ולפגוע ביכולת ההחלמה של הרקמה במקום, לאחר פיסורה חריפה. במקרה זה, כל פעולת מעיים והפרשת צואה יחמירו עוד יותר את הפגיעה ברקמה ויתרמו להפיכת המצב לכרוני.
יתר על כן, הפחד מהכאב שנלווה לכל פעולת מעיים במצבים אלו עלול לגרום להימנעות מכוונת מהטלת צואה ולהתפתחות עצירות. עצירות היא הגורם העיקרי לפיסורה, ולכן תחמיר עוד יותר את המצב.