16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

פיסורה, סדק בפי הטבעת - מידע רפואי

Anal Fissure
מעודכן לתאריך  24.02.2013  באדיבות ה 

טיפול בפיסורה בפי הטבעת

בדומה לחתכים או סדקים אחרים בעור, כך גם הסדק בפי הטבעת יתרפא לרוב מאליו תוך מספר שבועות. לעתים ידרש טיפול על מנת להקל על הכאב וחוסר הנוחות הנגרמים עקב הפיסורה.
מאחר שהפיסורה עלולה להוות סימפטום למחלות רקע אחרות יש לפנות לבדיקת רופא. במקרים אלו, ללא טיפול במחלות הרקע, גם הפיסורה לא תוכל להחלים והבעיה תחזור על עצמה.
להלן מספר אמצעים שמטרתם להקל על הכאב ולהאיץ את תהליך החלמת הפיסורה.

ריכוך הצואה

פיסורה בפי הטבעת עלולה לגרום לכאב עז בזמן הפרשת הצואה. ריכוך הצואה תקל על היציאות ותפחית את הכאב ואת אי הנוחות.

משלשלים

משלשלים הם אמצעים תרופתיים לריכוך הצואה.
מבוגרים הסובלים מפיסורה יטופלו בדרך כלל באמצעות משלשלים יוצרי נפח (bulk-forming laxative). חומרים אלו עוזרים לצואה לשמור על הנוזלים שבתוכה וכך מרככים ומסמיכים אותה.
ילדים שסובלים מסדק בפי הטבעת יטופלו בדרך כלל בעזרת משלשלים אוסמוטיים (osmotic laxative). אלו מגדילים את כמות הנוזלים במעיים וכך מעודדים יציאות.
הרופא המטפל יתאים את מינון המשלשלים עד להשגת צואה רכה מספיק על מנת לאפשר הפרשה קלה שאינה גורמת לכאב, אך אינה שלשול.

סיבים תזונתיים

בנוסף לשימוש בחומרים משלשלים מומלץ להגביר את כמות הסיבים התזונתיים בתפריט.
מזונות עשירים בסיבים כוללים:
 • לחם מדגנים מלאים.
 • אורז מלא.
 • פסטה.
 • שיבולת שועל.
 • שעועית.
 • אפונה.
 • עדשים.
 • דגנים.
 • זרעים.
 • פירות.
 • ירקות.
 
מבוגרים צריכים לאכול לפחות 18 גרם סיבים תזונתיים ביום. כמות הסיבים במוצרי המזון השונים מתפרסמת בטבלת הערכים התזונתיים שעל גבי אריזותיהם.
יש להעלות את צריכת הסיבים התזונתיים בהדרגה. עלייה פתאומית עלולה לגרום לעוויתות בקיבה, לנפיחות בבטן ולגזים. כמו כן חשוב להרבות בשתיית מים. יש לשתות 8-10 כוסות מים ביום ואף יותר, אם מזג האוויר חם או לאחר פעילות גופנית.

נייר טואלט או מגבונים?

חשוב להימנע מפציעת העור באזור פי הטבעת בסיום הפרשת צואה. רצוי להשתמש בנייר טואלט רך או לח או במגבונים לחים, אך להעדיף מגבונים שאינם מבושמים. במידת האפשר, רצוי לשטוף את האזור עם מים פושרים וסבון.

טיפול תרופתי

מאלחשים מקומיים

מאלחש מקומי הוא חומר המפחית את התחושה כאשר הוא נמרח ישירות על האזור הפגוע, במקרה זה, פי הטבעת. בדרך זו ניתן להקל על הכאב החד והחזק בזמן הפרשת הצואה.
המאלחש המקומי השכיח ביותר לטיפול בפיסורה הוא לידוקאין (שמות מסחריים: פרינל®, עזראקאין®) שנמכר בצורת תרסיס, ג'ל או משחה. נהוג להשתמש בלידוקאין במשך כשבוע-שבועיים עד להחלמת הפיסורה. יש למרוח את הג'ל או המשחה לפני הפרשת הצואה כדי למנוע את הכאב הכרוך בפעולה זו. יש לעיין בעלון לצרכן המצורף לתרופה.

תרופות נוגדות כאב

אם חשים כאב שורף וממושך לאחר היציאות ניתן להיעזר בתרופות נוגדות כאב כמו פאראצטמול (שמות מסחריים: אקמול®, דקסמול®) או איבופרופן (שמות מסחריים: נורופן®, אדקס®, אדוויל®, איבופן®). יש להקפיד על הוראות השימוש הרשומות על גבי אריזת התרופה ומתפרסמות בעלון לצרכן. מומלץ להתייעץ עם הרוקח באשר לבחירת התכשיר הרצוי.

גליצריל טרי-ניטראט

אם הסימפטומים אינם משתפרים לאחר שבוע יכול הרופא לרשום תרופה שנקראת גליצריל טרי-ניטראט (שם מסחרי: רקטוג'סיק®) או ניטרוגליצרין. תרופה זו מרחיבה את כלי הדם ומסייעת להגברת אספקת הדם לאזור הפיסורה. שיפור בזרימת הדם לאזור הפגוע עשוי לאפשר ריפוי מהיר יותר של הפיסורה. גליצריל טרי-ניטראט גם מפחית את הלחץ בפי הטבעת ומסייע להפחתת הכאב.
בישראל נמכרת התרופה בצורת משחה למריחה ישירות על אזור פי הטבעת. יש למרוח את המשחה כל 12 שעות, במשך 6 עד 8 שבועות, או עד שהפיסורה מחלימה לגמרי.
 • השימוש בגליצריל טרי-ניטראט אינו מתאים לנשים הרות ומניקות, לילדים מתחת לגיל 18 ולאנשים הסובלים מלחץ דם נמוך, מבעיות לב, ממיגרנה ומכאב ראש. אחת מתופעות הלוואי השכיחות של תרופה זו (מופיעה בכ- 50% מהמטופלים) היא כאב ראש עז. חלק מהמטופלים עלולים לסבול מסחרחורת לאחר שימוש בתרופה זו.
 

חוסמי תעלות סידן

תרופות ממשפחת חוסמי תעלות הסידן משמשות בדרך כלל לטיפול ביתר לחץ דם אך הן נמצאו יעילות גם לטיפול בחלק ממקרי הפיסורה בפי הטבעת.
תרופות אלו מרפות את שריר הסוגר בפי הטבעת ומגבירות את זרימת הדם לאזור הפיסורה.
תופעות הלוואי של תרופות אלו כוללות:
 • כאב ראש.
 • סחרחורת, בעיקר בזמן קימה משכיבה או מישיבה.
 • גרד או תחושת צריבה באזור מריחת המשחה.
 
מרבית תופעות הלוואי תחלופנה תוך מספר ימים, לאחר שהגוף יסתגל לתרופה.
אין עדויות לכך שתרופות ממשפחת חוסמי תעלות הסידן יעילות יותר מגליצריל טרי-ניטראט בטיפול בפיסורה ולכן נוטים להשתמש בהן רק אם המטופל אינו יכול או רוצה לקבל טיפול בגליצריל טרי-ניטראט.

רעלן הבוטולינום

זהו טיפול חדש יחסית לפיסורה בפי הטבעת אשר לרוב יוצע למטופל אם טיפולים אחרים כשלו.
רעלן הבוטולינום הוא רעל חזק אשר בטוח לשימוש במינונים זעירים. במקרה של פיסורה בפי הטבעת ניתן להזריק את הרעלן כדי לשתק את שריר הסוגר. טיפול זה אמור למנוע עוויתות או התכווצויות של השריר וכך להקל על כאב ולאפשר את החלמת הפיסורה.
רעלן הבוטולינום נחשב לטיפול יעיל בטווח הקצר והבינוני. שלושה מכל ארבעה מטופלים מדווחים על היעדר סימפטומים במשך חצי שנה לאחר הטיפול. בהתאם לנתונים הקיימים כיום אצל כמחצית מהמטופלים חלה הישנות של הסימפטומים תוך 3 שנים מקבלת טיפול זה.

מעקב

שמונה שבועות לאחר תחילת הטיפול יוזמן המטופל לביקורת על מנת לברר האם הפיסורה החלימה או אם קיימים סימני שיפור משביעי רצון.
אם הפיסורה החלימה ימליץ הרופא על המשך תזונה עשירה בסיבים תזונתיים. אם הפיסורה עדיין לא החלימה לגמרי תיקבע ביקורת נוספת בעוד 6 עד 8 שבועות, כדי לוודא תגובה נאותה לטיפול.
במקרה של פיסורה חמורה במיוחד או כזו שאינה מגיבה לטיפול לאחר 8 שבועות ניתן לשקול התערבות ניתוחית.

ניתוחים

ניתן לבצע ניתוחים שונים על מנת לטפל בפיסורה בפי הטבעת.

ניתוח של הסוגר הפנימי

בניתוח זה מסירים חלק משריר הסוגר על מנת להפחית את לחץ השריר, למנוע עוויתות נוספות ולאפשר את החלמת הפיסורה בפי הטבעת.
ניתוח זה מבוצע בדרך כלל תחת הרדמה מקומית ואינו מצריך אשפוז בבית החולים. זהו ניתוח יעיל מאד המשיג ריפוי של הפיסורה אצל כ- 95% מהמטופלים.
עם זאת, כ- 10% מהמטופלים עלולים לסבול מחוסר שליטה קל בסוגר פי הטבעת בעקבות ניתוח זה. נזק זה מתבטא לרוב בחוסר יכולת לשלוט על שחרור גזים ובבריחת כמות קטנה של צואה מדי פעם. סימפטומים אלו חולפים לחלוטין בדרך כלל תוך כחודשיים אך אצל 1 מכל 200 מטופלים עלול להישאר נזק קבוע.

ניתוח להסרת הפיסורה (Fissurectomy)

בניתוח זה מסירים את הפיסורה יחד עם הרקמה שסביבה.
ניתוח זה פחות שכיח מניתוח של הסוגר הפנימי מאחר שהוא אינו מטפל בגורם לבעיה ואינו מונע הישנות של הפיסורה בעתיד.
ניתוח זה יבוצע בדרך כלל אצל ילדים מאחר שהסרת חלק משריר הסוגר בגיל צעיר עלולה לגרום לאי שליטה בלתי הפיכה בסוגר.

ניתוחים נוספים

במקרה של פיסורה כרונית ניתן לשקול הליך שנקרא Advancement anal flap procedure. בהליך זה משתילים רקמה בריאה ממקום אחר בגוף כדי לתקן את הסדק או הקרע שנוצרו בפי הטבעת ולשפר את אספקת הדם לאזור.