16 ינואר 2019 י' שבט תשע"ט
מעודכן לתאריך  11.03.2013  באדיבות ה 

עין עצלה, אמבליופיה - מידע רפואי

Lazy eye, Amblyopic eye
מעודכן לתאריך  11.03.2013  באדיבות ה 

אבחון עין עצלה

רצוי לאבחן עין עצלה מוקדם כדי שניתן יהיה להתחיל לטפל. עדיף לאבחן את המצב עוד לפני שהילד בן שש שנים.
עם זאת, לעיתים קשה לזהות עין עצלה כיוון שהילד אינו ער לכך שראייתו אינה תקינה. לכן, ייתכן שהמצב יאובחן רק בבדיקת הראייה הראשונה שתערך לפעוט.

בדיקות ראייה שגרתיות בגיל הילדות 

מעקב התפתחותי שגרתי, לרבות בדיקות ראייה, מתבצע במסגרת טיפות החלב והתחנות לבריאות הילד. לרוב נהוג לבצע הערכה של תנועות העיניים ובדיקת פזילה לפני גיל שנה.
בגילאים 3 ו- 5 שנים תבוצע בדיקת הראייה על מנת לזהות עין עצלה. בבדיקה מכסים בכל פעם עין אחת, והילד מתבקש לזהות תמונות של עצמים מוכרים בגדלים שונים. אצל ילדים גדולים יותר, אשר יודעים לזהות אותיות ומספרים, תבוצע הבדיקה בעזרת לוחות של אותיות ומספרים. אם יש הבדל בתוצאות הבדיקה בין שתי העיניים הדבר עלול להצביע על עין עצלה.
במקרים אלו יופנה הפעוט לבדיקת רופא עיניים מומחה בטיפול בילדים, על מנת לבצע בדיקה יסודית של כל עין. רופא העיניים יבדוק את מבנה העין, יחפש אם קיימת פזילה ואף יברר האם הילד קצר או רחק רואי. בהתאם לממצאי הבדיקה יומלץ על הטיפול הנדרש.
לפני תחילת הלימודים בבית הספר מומלץ לקחת את הילדים לבדיקת עיניים נוספת ולוודא כי ראייתם תקינה. ראייה לקויה שאינה מטופלת כנדרש עלולה לפגוע ביכולותיו הלימודיות של הילד ולגרום לו תסכול, מצוקה ופגיעה בדימוי העצמי.