20 מאי 2019 ט"ו אייר תשע"ט
מעודכן לתאריך  11.03.2013  באדיבות ה 

עין עצלה, אמבליופיה - מידע רפואי

Lazy eye, Amblyopic eye
מעודכן לתאריך  11.03.2013  באדיבות ה 

טיפול בעין עצלה

ככל שהילד צעיר יותר בזמן גילוי הבעיה כך גדלים סיכויי הצלחת הטיפול. אם הטיפול מתחיל לאחר גיל 8 פוחתים סיכויי יעילותו והצלחתו.
הטיפול בעין עצלה נועד:
  • לטפל או לתקן בעיה קיימת.
  • לעודד את העין החלשה לתפקד כדי שהראייה תתפתח באופן תקין.
 
במרבית המקרים בהם נכשל הטיפול בעין העצלה הדבר נובע עקב היעדר היענות מצד ההורים או הילד. מכאן שחשוב למצוא טיפול המתאים לילד ולהוריו אשר יאפשר להם להתמיד ולהצליח. במידה שמתעורר קושי ליישם טיפול מסוים יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולשקול חלופות אחרות.
ניתן לטפל בעין עצלה בשיטות שונות, כמפורט.

משקפיים

בעיות ראייה דוגמת קוצר או רוחק ראייה ניתנות לתיקון בעזרת משקפיים. יש להרכיב את המשקפיים בקביעות ולהיבדק אצל רופא העיניים באופן שגרתי. במקרים מסוימים ניתן להיעזר במשקפיים גם לתיקון פזילה ואף עין עצלה.
ייתכן שהילד יטען שהוא רואה טוב יותר ללא המשקפיים היות שהעיניים שלו התרגלו למאמץ הכרוך במיקוד העיניים ויתקשה להתרגל למצב החדש בו המשקפיים עושות עבורו את פעולת המיקוד. חשוב לעודד את הילד להרכיב את משקפיו ברציפות. אצל ילדים מבוגרים יותר ניתן לשקול שימוש בעדשות מגע.

ניתוח

אם הגורם למצב הוא קטרקט ניתן להסירו בניתוח.
במקרים מסוימים יבוצע ניתוח על מנת לתקן פזילה. במהלך הניתוח יחליש או יחזק המנתח את שרירי העין החלשה, על מנת לשנות את מיקומם. בדרך זו ניתן להביא לכך ששתי העיניים תסתכלנה לאותו כיוון, אף שראייתו של הילד לא תשתפר. עם זאת, הניתוח מסייע לשתי העיניים לתפקד טוב יותר יחדיו.
צניחת עפעף ניתנת גם כן לתיקון באמצעות ניתוח.

עידוד השימוש בעין החלשה

קיימות דרכים שונות באמצעותן ניתן לעודד את השימוש בעין העצלה, כמפורט.

סגירת העין החזקה (שימוש ברטייה)

טיפול זה כרוך בכיסוי העין החזקה בעזרת רטייה על מנת לאלץ את העין העצלה לתפקד. שימוש ברטייה עשוי להיות יעיל מאד בשיפור יכולת הראייה של העין העצלה.
משך השימוש ברטייה יקבע בהתאם לגיל הילד, חומרת המצב ומידת ההיענות לטיפול. לרוב נהוג לבצע ביקורת לאחר שלושה חודשים, אולם מועדי הביקורת יקבעו תוך התייעצות עם הרופא המטפל.
סגירת העין החזקה יעילה במיוחד אם הילד מתחת לגיל 7 או 8. רוב הילדים ישתמשו ברטייה במשך מספר שעות בכל יום, לתקופה של כמה שבועות. תוך כדי השימוש ברטייה על הילד לבצע פעילויות הדורשות מיקוד כגון ציור וצביעה, קריאה או הכנת שיעורי בית. ניתן לשלב את השימוש ברטייה עם הרכבת משקפיים.
השימוש ברטייה לטיפול בעין עצלה הוא תהליך הדורש זמן ולעיתים עלול להיות מתסכל עבור הילד והוריו. אם הילד והוריו מבינים היטב את הסיבה בגינה על הילד להשתמש ברטייה עולה בדרך כלל ההיענות לטיפול זה.

משקפיים אלקטרוניים

טיפול חליפי לרטייה הוא שימוש במשקפיים אלקטרוניים. משקפיים אלו מבוססים על פטנט של דר' עומרי בן עזרא אשר קבל את אישור ה-FDA (רשות התרופות האמריקאית).
למשקפיים אלו עדשות LCD המופעלות על ידי מנגנון אוטומטי. מדי 30 שניות עדשת המשקפיים של העין החזקה הופכת לכהה יותר, זאת על מנת לאלץ את העין העצלה לתפקד. מכיוון שהראייה נחסמת לסירוגין, הילד לא חש באי נוחות והטיפול הרבה יותר ידידותי בהשוואה לרטייה. 
יתרון נוסף של טיפול זה נובע מההיבט החזותי. המשקפיים מעוצבים כמשקפי ראייה לכול דבר ועניין ולפיכך הילד לא נאלץ להתמודד עם תגובות הסביבה שמתעוררות מן הסתם שעה שחובש רטייה. 
המשקפיים האלקטרוניים גם פותרים את בעיית הראייה הלקויה ('מספר') שמאפיינת ילדים רבים הלוקים ב'עין עצלה'. הם משלבים (על פי הצורך) עדשות משקפיים מתקנות (לקרוב או לרחוק) בנוסף למנגנון הייחודי לטיפול בעין עצלה.

טיפות עיניים

ניתן לשקול שימוש בטיפות אטרופין שמטרתן לטשטש את הראייה בעין החזקה. הטיפות גורמות להרחבת האישון ולטשטוש הראייה מקרוב וכך מעודדות את תפקוד העין העצלה. לטיפול זה תיתכנה תופעות לוואי לרבות:
  • גירוי בעין.
  • אדמומיות של העור.
  • כאב ראש.
 
תופעות לוואי אלו אינן שכיחות ורק לעיתים נדירות משמעותיות יותר מיתרונותיו של הטיפול עצמו.
יעילות הטיפול באמצעות הטיפות זהה ליעילות השימוש ברטייה.

ניתוח עיניים

במידה שהעין העצלה נגרמה עקב בעיה אחרת כגון פזילה או קטרקט עלול להידרש ניתוח.
אם הומלץ על ניתוח לתיקון המצב חשוב להבין שעלול להיות צורך ביותר מניתוח אחד. במקרים רבים, לאחר הניתוח יש צורך להרכיב משקפיים ואף עלול להיות צורך להשתמש ברטייה לכיסוי העין החזקה.
בניתוח לתיקון פזילה יחזק או יחליש המנתח את השרירים של העין העצלה. בעקבות הניתוח לרוב תתוקן הפזילה ושתי העיניים תהיינה מקבילות, אף שהניתוח אינו משפר את הראייה.
בניתוח לטיפול בקטרקט יחליף המנתח את העדשה העכורה בעדשה מלאכותית (intraocular lens or implant).