26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.02.2013 

נרקיסיזם, הפרעת אישיות נרקיסיסטית - מידע רפואי

(Narcissistic Personality Disorder)
מעודכן לתאריך  26.02.2013 

טיפול בנרקיסיזם

הטיפול בנרקיסיזם יבוצע באמצעות טיפול פסיכולוגי. אין תרופות ייעודיות לריפוי הפרעה זו אך אם אדם הלוקה בנרקיסיזם סובל גם מדיכאון, חרדה או ממצבים נפשיים אחרים יוצע לו טיפול בתרופות נוגדות דיכאון או חרדה. 
טיפולים פסיכולוגיים שונים עשויים לסייע בטיפול בנרקיסיזם, כמפורט.

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי

טיפול זה מסייע למטופל לזהות אמונות והתנהגויות שליליות ולהחליף אותן במחשבות ובהתנהגויות חיוביות.

טיפול משפחתי

בדרך כלל יכללו המפגשים את כל המשפחה. במהלך המפגשים יבחנו בני המשפחה נושאים עליהם התעמתו בעבר וכן אמצעי תקשורת ודרכים לפתרון בעיות כדי לעזור בהתמודדות עם הבעיות ביחסים.

טיפול קבוצתי

במסגרת טיפול קבוצתי נפגש המטופל עם אנשים נוספים הסובלים מבעיות דומות. הטיפול עשוי לסייע לו ללמוד לתקשר עם סביבתו ולשמור על קשרים טובים יותר עם אנשים אחרים. במסגרת הטיפול יכול המטופל ללמוד כיצד להקשיב לאחרים, לגלות אמפתיה למצבם ואף להציע תמיכה.
הטיפול הפסיכולוגי עלול לארוך שנים רבות מאחר שקשה לשנות תכונות אישיותיות. בטווח הקצר מטרת הטיפול היא לעזור להתמודד עם בעיות כמו התמכרות לסמים, דיכאון, הערכה עצמית נמוכה או בושה. בטווח הארוך מטרת הטיפול היא לשנות את אישיותו של המטופל לפחות במידה מסוימת וללמד אותו לשנות את דפוסי החשיבה שמסלפים את תדמיתו כדי שיוכל ליצור תדמית התואמת את המציאות.
טיפול פסיכולוגי עשוי לסייע לנרקיסיסטים ללמוד להתייחס טוב יותר לאחרים ולבנות מערכות יחסים קרובות, מהנות ומתגמלות יותר. הטיפול גם עשוי לסייע  להבנת הגורמים לרגשות שהמטופלים חווים ולברר את הגורם למצב.

עזרה עצמית ושינויים באורח החיים

אנשים הלוקים בנרקיסיזם עלולים להתנגד לעצם הרעיון שמשהו לא בסדר איתם ולחשוב שאין להם צורך בטיפול. בשל טבעה של ההפרעה עלולים חלקם אף להרגיש שהטיפול או המטפל אינם ראויים לתשומת לבם ולהשקעה מזמנם ולזנוח את הטיפול.
חשוב לשמור על ראש פתוח ולהתמקד בתועלות הטיפול. כמו כן, כדאי להקפיד על הדברים הבאים:
  • היצמדות לתוכנית הטיפולית. יש להקפיד להגיע למפגשים המתוכננים וליטול את התרופות על פי הוראות הרופא. 
  • למידת ההפרעה. רצוי להרחיב את הידע אודות הפרעת האישיות הנרקיסיסטית כדי להבין טוב יותר את הסימפטומים, את גורמי הסיכון ואת הטיפולים.
  • מומלץ לקבל טיפול בבעיות התמכרות או בבעיות נפשיות אחרות. התמכרויות, דיכאון, חרדה ולחץ עלולים להחמיר אחד את השני ולהוביל למעגל סגור של כאב רגשי והתנהגות הרסנית.
  • מומלץ ללמוד שיטות להרפיה ולהרגעת לחצים כמו מדיטציה, יוגה או טאי צ'י, שעשויות להקל על המתח ולהרגיע.