26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

גושים (שפירים) ונפיחויות באשכים - מידע רפואי

Testicular Lumps and Swellings
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

גורמים לגושים ונפיחויות באשכים

ישנן סיבות רבות ומגוונות להתפתחות גושים ונפיחויות באשכים, לרבות סרטן האשכים. זהו סוג של סרטן נדיר יחסית, שפוגע בכ- 100-120 גברים מדי שנה בישראל. פחות מ- 4% ממקרי הגושים והנפיחויות באשכים הם ממאירים.

וריקוצלה

הגורם לווריקוצלה אינו ידוע. עם זאת, רוב המומחים סבורים כי מדובר בבעיות בוורידים המנקזים דם מהאשכים. תיתכן חסימה בוורידים או תקלה מבנית בשסתומי הוורידים. השסתומים נועדו כדי למנוע מהדם לזרום בכיוון הלא נכון.
הוורידים הפגומים אינם מזרימים את הדם בצורה יעילה כמו ורידים תקינים ולכן עלולים להוביל להצטברות דם עודף דם ולהתפתחות נפיחות.
בתקופת ההתבגרות המינית מוזרם יותר דם לאשכים והם גדלים. גדילה זו עלולה לגרום לווריקוצלות להיות בולטות יותר.

הידרוצל

האשכים נוצרים בחלל הבטן ותוך כדי ההריון וגדילת העובר הם נודדים למטה, אל שק האשכים. במהלך נדידה זו עטופים האשכים במספר שכבות שהן למעשה המשך של המעטפות הפנימיות של חלל הבטן.
במצב תקין נסגרות השכבות הלו סביב האשך כאשר הוא מגיע לשק האשכים, וחלל הבטן אינו נותר מחובר למעטפות האשך. אצל חלק מהתינוקות סגירה זו אינה מוחלטת ונוצר בקע, היינו, חלל הבטן מחובר עם שק האשכים עקב חולשה של התעלה המפשעתית. חיבור זה גורם למעבר נוזלים בין הבטן לשק האשכים ולהתפתחות הידרוצל המכונה הידרוצל מולד.
ברוב המקרים יספגו הנוזלים לרקמות סביב האשך עד גיל שנתיים לערך, וההידרוצל יעלם.
להבדיל, הידרוצל נרכש הוא מצב שעלול להתפתח אצל ילדים גדולים וגברים עקב חבלה, זיהום או גידול. הידרוצל נרכש עלול לגרום לדלקת, לאודם ולנפיחות בשק האשכים.

ציסטה ביותרת האשך

יותרת האשך (epididymis) היא צינורית דמוית סליל שנמצאת מאחורי האשך ומסייעת לאחסן ולהוביל זרע. במקרים מסוימים עלולה להיווצר נפיחות מלאה בנוזלים על יותרת האשך, מסיבות שבדרך כלל אינן ברורות.
אנשים שלוקים במחלות כליה מסוימות כגון מחלת כליה פוליציסטית אוטוזומלית דומיננטית (ADPKD) נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות ציסטה ביותרת האשך.
קראו עוד אודות מחלה זו >>

תסביב האשך

תסביב האשך מתרחש כשהאשך מסתובב על צינור הזרע המספק דם לאשכים מהבטן. אם האשך מסתובב מספר פעמים עלולה אספקת הדם להיחסם לחלוטין ונזק יגרם במהירות רבה.
רוב הבנים והגברים שלוקים בתסביב האשך ירשו תכונה המאפשרת לאשכיהם להסתובב בחופשיות בתוך שק האשכים. מצב מולד זה פוגע לעיתים בשני האשכים. עם זאת, לא כל ילד או גבר שנולדו עם תכונה זו יסבלו מתסביב האשך.
לא ידוע מה גורם לתסביב האשך אך סימפטומים עלולים להתפתח בעקבות:
  • פעילות גופנית.
  • פגיעה בשק האשכים.
  • מזג אוויר קר.
  • גדילה מהירה של האשכים במהלך גיל ההתבגרות.
  • שינה.
 

גורמים נוספים

גושים ונפיחויות באשכים עלולים להתפתח גם במקרים הבאים:
  • דלקת ביותרת האשך (epididymitis) עקב הדבקה במחלת מין או זיהום בדרכי השתן.
  • דלקת של האשך ויותרת האשך (epididymo-orchitis) שנובעת לרוב מזיהום.
  • בקע מפשעתי ('קילה'). מצב בו רקמה רכה, בדרך כלל קטע מהמעי, מתבלטת דרך נקודה חלשה או דרך קרע בדופן הבטן התחתונה. הבליטה עלולה לגרום לכאב רב כאשר משתעלים, מתכופפים קדימה או מרימים משא כבד. למעלה מרבע גברים עלולים לסבול מבקע מפשעתי במהלך חייהם.
    קראו עוד אודות מצב זה >>