16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

גושים (שפירים) ונפיחויות באשכים - מידע רפואי

Testicular Lumps and Swellings
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בגושים ונפיחויות באשכים

הטיפול יקבע בהתאם לגורם.

וריקוצלה

לרוב לא ידרש טיפול. במקרה של כאב או אי נוחות ניתן להיעזר בתרופות לשיכוך כאב כגון פאראצטמול (שמות מסחריים: אקמול®, דקסמול®) וללבוש תחתונים צמודים המעניקים תמיכה לשק האשכים.
אם פתרונות אלו אינם יעילים ניתן לשקול ניתוח. בדרך כלל הניתוח לפיתרון הבעיה יבוצע באשך אחד בלבד תחת הרדמה מלאה. במהלכו ייקשר הוריד הראשי של האשך (ניתוח זה נקרא 'קשירה עליונה'). בעקבות קשירת הווריד יתפתחו ורידים עוקפים בעלי כושר זרימה וניקוז תקינים.

שיטת גת-גורן לטיפול בווריקוצלה

כיום מוצעת בישראל שיטה חדשנית לטיפול בווריקוצלה שמכונה 'שיטת גת גורן', אותה פיתחו ד"ר יגאל גת וד"ר מנחם גורן. השיטה מתאימה לטיפול בווריקוצלה בשני האשכים ועל פי הדיווחים היא זוכה להצלחה בכ- 80% מהמקרים. היא מבוססת על צנתור שמבוצע תחת הרדמה מקומית בלבד. במהלך הצנתור מתבצעת סגירה של הוורידים הפגועים באשכים.
בעקבות הסגירה מתפתחים ורידים עוקפים, שמסייעים בניקוז פסולת האשך ומאפשרים אספקה תקינה של חמצן לאשכים. התוצאה היא שתוך כשלושה עד שישה חודשים מתחדש תהליך ייצור הזרע בתנאים המאפשרים פוריות תקינה. במקרים קשים יתכן שיפור בייצור הזרע רק לאחר כשנה.

הידרוצל

אצל תינוקות עשוי ההידרוצל להיעלם (הנוזל יספג מעצמו) אך אם אינו נעלם עד גיל שנה או שהוא מלווה בבקע מפשעתי, צריך לבצע ניתוח לתיקונו.
אצל מבוגרים יבוצע בדרך כלל תיקון ניתוחי של ההידרוצל. הניתוח כולל חתך קטן בשק האשכים, שאיבה של הנוזל המקיף את האשך והיפוך של מעטפות האשך כדי למנוע חזרה של ההידרוצל.
הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית או אזורית (חצי גוף תחתון בלבד) ואורך כשעה. דרך חתך באורך כ- 5 סנטימטרים ינקז הרופא את הנוזלים הסובבים את האשך. לאחר הניקוז נחתכות ונתפרות המעטפות סביב האשך כדי שהנוזלים לא יוכלו לחזור ולהצטבר עוד בתוכן. החתך נתפר באמצעות תפרים שנספגים תוך שבועיים עד שלושה שבועות.
לעתים יבוצע הניתוח במסגרת אשפוז יום. לאחריו יש לנוח במשך מספר ימים ואחר כך ניתן לחזור בהדרגה לפעילות רגילה.
במרבית המקרים העור של שק האשכים מתרפא היטב ולא נותרות צלקות.

ציסטה ביותרת האשך

לרוב אין צורך בקבלת טיפול. עם זאת, אם הציסטה גורמת לסימפטומים אשר מפריעים למטופל ניתן לשקול ניתוח לכריתת הציסטה.

תסביב האשך

תסביב האשך יטופל באמצעות ניתוח. במקרים מסוימים יצליח המנתח להתיר את פיתול האשך על ידי לחיצה חיצונית על שק האשכים אך גם במקרה זה יהיה צורך בניתוח כדי למנוע מהאשך להסתובב שוב.
לרוב יבוצע הניתוח תחת הרדמה כללית. הניתוח כרוך בביצוע חתך קטן בשק האשכים, בהתרת הפיתולים בצינור הזרע ובתפירת האשך או שני האשכים לחלק הפנימי של שק האשכים כדי למנוע מהם להסתובב שוב בעתיד.
ככל שהפיתול ישתחרר מהר יותר כך גדלים הסיכויים להציל את האשך. שיעור ההצלחה עומד על 95% כשהטיפול מבוצע תוך 6 שעות אך יורד ל- 20% בלבד לאחר 24 שעות.
לאחר הניתוח מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כשבוע.

גושים אחרים

גושים שמקורם אחר יטופלו בהתאם לגורם. אם הגוש נגרם על ידי זיהום כגון מחלה המועברת במגע מיני או זיהום בדרכי השתן ינתן למטופל טיפול אנטיביוטי למיגור הזיהום.
במקרה של גידול סרטני יבוצע בדרך כלל ניתוח, ולאחריו יבוצעו טיפולי קרינה.
בקע מפשעתי יטופל לרוב באמצעות ניתוח.