28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2013  באדיבות ה 

עיוורון צבעים - מידע רפואי

(Color Vision Deficiency, Color Blindness)
מעודכן לתאריך  01.03.2013  באדיבות ה 

מבוא לעיוורון צבעים

אנשים הלוקים בעיוורון צבעים אינם מסוגלים לראות חלק מהצבעים בצורה ברורה ומדויקת ומתקשים להבדיל בין צבעים וגוונים שונים.
אמנם מתייחסים לליקוי בראיית הצבעים (Color vision deficiency) כאל עיוורון צבעים, אך עיוורון צבעים אמיתי, שאדם הלוקה בו כלל אינו יכול להבחין בין צבעים שונים, נדיר מאד.
אנשים עם ליקוי בראיית צבעים עלולים להתקשות לזהות צבעים חיוורים או צבעים עמוקים כשהתאורה חלשה.
חומרת עיוורון הצבעים משתנה בין אנשים שונים. חלק כלל אינם מודעים לליקוי זה בראייתם עד שהם עושים מבחן ראיית צבעים. אחרים חווים הבדלים קלים מאד בראיית גווני צבעים מסוימים. במקרים נדירים, אנשים קולטים צבעים רבים כבעלי אותו גוון.

סוגי עיוורון צבעים

ישנם שני סוגים עיקריים של עיוורון צבעים:
  • עיוורון צבעים לאדום-ירוק – חוסר יכולת להבדיל בין גוונים מסוימים של אדום וירוק. זהו עיוורון הצבעים התורשתי השכיח ביותר.
  • עיוורון צבעים לכחול-צהוב – מצב נדיר שהלוקים בו מתקשים להבדיל בין כחול וירוק ורואים את הצבע הצהוב כאפור בהיר או כסגול.
 
עיוורון צבעים תורשתי שכיח יותר בקרב גברים. כ- 8% מאוכלוסיית הגברים סובלת מעיוורון צבעים במידה זו או אחרת, בהשוואה לכ- 0.5% מאוכלוסיית הנשים.

הגורמים לעיוורון צבעים

ברוב המקרים עיוורון צבעים הוא תורשתי (היינו, מצב המועבר מההורים לילדם). במקרים מסוימים עלול עיוורון צבעים להתפתח עקב בעיה בריאותית אחרת או כתופעת לוואי של טיפול תרופתי.
עיוורון צבעים תורשתי מתפתח עקב בעיה ברשתית העין. הרשתית היא שכבת התאים המרפדת את החלק האחורי של העין. כשאור חודר אל העין הוא מגיע אל התאים הרגישים לצבע שנקראים תאי מדוכים או תאים חרוטים (cones), בתוך הרשתית.
תאי המדוכים מפענחים את הצבע שהעין רואה ושולחים את המידע אל המוח דרך עצב הראיה. במקרה שסוג אחד של תאי מדוכים חסר או אינו מתפקד בצורה תקינה עלול האדם לקלוט את הצבעים באופן שגוי.

אבחון עיוורון צבעים

חלק גדול מהלוקים בעיוורון צבעים מבינים כי יש להם בעיה בעקבות מצב בו הם אינם מסוגלים לזהות נכונה צבעים שונים או גוונים. לדוגמה, ילד עלול להתקשות לשייך בין צבע לשמו תוך כדי ביצוע מטלה בגן.
חשוב לזהות עיוורון צבעים מוקדם ככל האפשר. אם מאבחנים את הבעיה בגיל מוקדם יש ליידע את הצוות החינוכי כדי שיתאימו את חומרי הלימוד ליכולותיו של הילד.

טיפול בעיוורון צבעים

כיום אין טיפול בעיוורון צבעים תורשתי מאחר שלא ניתן לתקן או להחליף את תאי המדוכים הפגומים ברשתית העין. עם זאת, מאחר שליקוי בראיית צבעים אינו גורם לבעיות בריאותיות במהלך החיים, בדרך כלל לא נדרש כל טיפול על מנת לנהל חיים בריאים ותקינים.
אם עיוורון הצבעים נגרם על ידי בעיה בריאותית אחרת או עקב נטילת תרופות מסוימות, יתכן שאפשר לשפר את המצב בעזרת טיפול במחלת הרקע או נטילת תרופות חלופיות.
רוב הלוקים בעיוורון צבעים לומדים להסתגל למצבם ובדרך כלל מוצאים דרכים לפצות על הקשיים שהוא גורם להם. למשל, אפשר לזהות את מיקום האורות ברמזור ולא את הצבעים השונים.

סיבוכים

עיוורי צבעים בדרך כלל אינם מפתחים בעיות בריאותיות הקשורות למצב זה במהלך חייהם. עם זאת, עיוורון צבעים עלול להגביל את אפשרויות התעסוקה מאחר שעבודות מסוימות עלולות לחייב יכולת זיהוי מדויקת של צבעים (לדוגמה, כמו טיס או בקר תנועה).
ילד שלוקה בעיוורון צבעים עלול להתקשות בבית הספר אם המורים אינם מודעים לבעייתו. חומרי לימוד רבים הם צבעוניים ועלולים להקשות על הילד, אם לא יותאמו למצבו וליכולותיו.