26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2013  באדיבות ה 

עיוורון צבעים - מידע רפואי

(Color Vision Deficiency, Color Blindness)
מעודכן לתאריך  01.03.2013  באדיבות ה 

אבחון עיוורון צבעים

אנשים רבים שמים לב שהם לוקים בעיוורון צבעים כשהם נתקלים בקושי לזהות נכון צבעים או גווני צבעים.
ילדים עלולים להתקשות לקשר בין שם של צבע לגוון עצמו וכן בקריאת מסמכים ועמודים צבעוניים. במקרים הקלים, יתכן שעיוורון הצבעים כלל לא יתגלה. לדוגמה, אדם הלוקה בעיוורון צבעים קל יכול לראות עלה בצבע מעט שונה מזה שנראה לאדם שראייתו תקינה, אך שניהם יכנו את הצבע 'ירוק' ועיוור הצבעים כלל לא ידע שהירוק אליו הוא מתייחס אינו הירוק הנכון אלא גוון של ירוק. 
חשוב שעיוורון צבעים יאובחן בגיל צעיר מאחר שחוויות הלמידה של ילדים נשענות באופן משמעותי על שימוש בצבעים.

מבחני ראיית צבעים

ניתן לערוך מבחני ראיית צבעים במסגרת בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט (איש מקצוע שמתמחה בבדיקות עיניים ועובר הכשרה לזהות בעיות ראייה שונות). ישנם כמה מבחנים שונים שנועדו לבדוק ראיית צבעים, כמפורט.

מבחן אישיהארה

מבחן אישיהארה (Ishihara test) הוא המבחן הנפוץ ביותר לבדיקת ראיית צבעים. במבחן זה נעשה שימוש בלוחיות בעלות נקודות בצבעים רבים. חלק מהנקודות מתארות מספרים וצבועות בצבעים שונים שנועדו לגלות סוגים שונים של עיוורון צבעים. המבחן הנפוץ ביותר משמש לגילוי עיוורון צבעים לאדום-ירוק.
במהלך הבדיקה יתבונן הנבדק בלוחית ויתבקש לזהות את המספר המופיע עליה. הבודק ירשום את המספרים שהנבדק התקשה לזהות או שזיהה לא נכון. בהתאם לממצאי המבחן ניתן להעריך באיזה סוג של עיוורון צבעים, אם בכלל, לוקה הנבדק ומה חומרתו.

מבחן הסידור לפי צבעים

במבחן זה מתבקש הנבדק לסדר חפצים צבעוניים לפי סדר הגוונים שלהם.
לדוגמה, הנבדק יקבל קוביות בגוונים שונים של אותו צבע ויתבקש לסדר אותן מהבהירה ביותר לכהה ביותר. בעיות שונות ביכולת לראות צבעים עלולות להתבטא בדפוסים ייחודיים של טעויות בסידור הקוביות.