08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

הלם זיהומי (שוק ספטי) - מידע רפואי

Septic Shock
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא להלם זיהומי

הלם זיהומי הוא מצב מסכן חיים המתרחש כשלחץ הדם צונח בעקבות זיהום חמור המתפשט בדם ועלול לגרום לאלח דם. ללא טיפול עלול אלח דם להתדרדר ולהוביל להלם זיהומי, המכונה גם 'שוק ספטי'.
סימפטומים של הלם זיהומי כוללים עור קר למגע ודופק מואץ.
הלם זיהומי יטופל במסגרת היחידה לטיפול נמרץ. הטיפול כולל ניטור קפדני של תפקוד אברי הגוף ומתן טיפול תומך תוך כדי טיפול בזיהום.

אלח דם

אלח דם אף הוא מצב מסכן חיים שנגרם בעקבות תגובת יתר של מערכת החיסון של הגוף לזיהום. הדבר מתבטא בסדרה של תגובות חיסוניות שעלולות לגרום לדלקת נרחבת, לנפיחות ולהיווצרות קרישים בזרם הדם. אלח דם עלול להיגרם עקב זיהום חיידקי, נגיפי או פטרייתי.
אלח דם מכונה לעתים גם ספסיס, ספטיסמיה או הרעלת דם. מושגים אלו אינם מדויקים לגמרי מאחר שמדובר במצב הפוגע לא רק במערכת הדם אלא בכל אברי ורקמות הגוף. הרעלת דם, או ספטיסמיה, היא מצב של זיהום חיידקי החודר למערכת הדם.
אלח דם עלול לפגוע במנגנונים חיוניים רבים ומגוונים בגוף, לרבות בלחץ הדם, בתהליך הנשימה ובתפקוד האברים. ללא טיפול דחוף עלול המצב להתדרדר לכדי הלם זיהומי.

סיכויי החלמה

הלם זיהומי הוא מצב מסוכן ביותר הגורם לשיעור תמותה גבוה. יותר ממחצית מהחולים אינם שורדים. סיכויי ההחלמה מושפעים ממקור הזיהום הראשוני, מהיקף הפגיעה באיברים השונים ומהזמן שעבר עד לקבלת טיפול רפואי.