02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דמעת, עיניים דומעות - מידע רפואי

Watering Eye
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לדמעת, עיניים דומעות

דמעת הוא מצב המאופיין בהפרשת דמעות מהעיניים ללא סיבה ברורה. אם המצב נגרם עקב ניקוז לא תקין של הדמעות מכונה התופעה אפיפורה. גורם נוסף עלול להיות ייצור יתר של דמעות.
שני הגורמים עלולים להתרחש כתוצאה ממצבים אחרים הפוגעים בעיניים כגון דלקת בלחמית, חבלה בעין או גירוי של העין (למשל, על ידי זיהום אוויר או עשן).

מנגנון הדמעות

הדמעות מיוצרות כל הזמן על מנת לשמור את העיניים לחות. הדמעות מיוצרות בבלוטה קטנה הנמצאת בחלק הפנימי של העפעף העליון בכל עין וכן בתאים זעירים הנמצאים בלחמית (זוהי הרקמה המכסה את גלגל העין). בזמן מצמוץ מתפזרות הדמעות על פני שטח העין.
הדמעות מתנקזות דרך צינורות ניקוז זעירים. הדמעות מתנקזות תחילה אל שק הדמעות, לפני שהן זורמות במורד תעלת הדמעות אל האף.

חסימת דרכי דמעות

אם תעלות הדמעות נעשות צרות או נחסמות או במקרה של דלקת בעין, תיתכן הצטברות של דמעות והתפתחות דמעת. אצל אנשים הסובלים מחסימה של דרכי הדמעות העיניים עלולות לדמוע לפחות 10 פעמים ביום.

שכיחות התופעה

דמעת תיתכן בכל גיל אם כי התופעה רווחת במיוחד בקרב תינוקות עד גיל שנה ואנשים לאחר גיל 60. הדמעת עלולה להיות בשתי העיניים ועלולה לגרום לטשטוש ראייה, לנזק לעור העפעפיים ולעיניים דביקות (עקב הפרשת יתר).

הטיפול בדמעת

במקרים קלים לא נדרש כל טיפול. הצורך בטיפול יקבע בהתאם לחומרת המצב ולתופעות הנגרמות בגינו. אם המצב נגרם עקב חסימה בדרכי הדמעות עלול להיות צורך בהליך לפתיחת החסימה.