27 מאי 2022 כ"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דמעת, עיניים דומעות - מידע רפואי

Watering Eye
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בדמעת

הטיפול במצב יקבע בהתאם לחומרת הבעיה והגורם לה. פעמים רבות לא ידרש טיפול כלל.

טיפול בגירוי הגורם ליצירת עודף דמעות

אם הדמעת נגרמת עקב דלקת בלחמית יומלץ בדרך כלל על המתנה בת שבוע כדי לבחון אם הדלקת חלפה לפני שיוחלט אם יש צורך בטיפול אנטיביוטי.
במקרה שהדמעת נגרמת עקב אלרגיה יתכן שיומלץ על טיפול נוגד אלרגיה הכולל נטילת אנטי היסטמין.
ניתן לטפל באנטרופיון ובאקטרופיון באמצעות הליכים התערבותיים המבוצעים בדרך כלל תחת אלחוש מקומי.

טיפול בתעלת דמעות חסומה

אם הגורם למצב הוא חסימה בדרכי הדמעות ניתן לבצע ניתוח להסרת החסימה. לרוב יומלץ על הניתוח אם התפתחה מוקוצלה או אם קיימת הפרשה מרובה מהעיניים, כדי להפחית את הסיכון לדלקות עיניים בעתיד. כך גם אם הדמעת חמורה מאד ופוגעת באיכות חייו של המטופל (לדוגמה, אם המטופל אינו מסוגל לקרוא או לנהוג).
אם הבעיה אינה חמורה מאד ואינה פוגעת באיכות חייו של המטופל, ניתן לדחות את הניתוח.
ההליך המקובל מכונה (dacryocystorhinostomy (DCR. במהלכו יוצר המנתח תעלה חדשה המובילה משק הדמעות ישירות לפנים האף ועוקפת את החסימה הקיימת בתעלת הדמעות. ניתן לבצע הליך זה בגישה זעיר פולשנית, דרך הנחיר באף. 
לאחר יצירת התעלה החדשה יחדיר לתוכה המנתח צינורית סיליקון שמטרתה לשמור את התעלה פתוחה. לאחר מספר חודשים ניתן להסיר את צינורית הסיליקון. 
זיהום בשק הדמעות יטופל גם כן על ידי ניתוח מאחר שללא טיפול הזיהום עלול להתפשט אל ארובת העין.

טיפול בדמעת אצל תינוקות

אצל כ- 90% מהתינוקות יפתר המצב מאליו עד גיל שנה.
עיסוי איזור תעלת הדמעות עשוי לסייע בשחרור הדמעות הכלואות בחלק העליון של תעלת הדמעות ולעודד את התפתחות התעלה. העיסוי מבוצע על ידי הפעלת לחץ קל (שאינו גורם לכאב) עם האצבע המורה והאגודל בצידי אפו של התינוק. יש לבצע את העיסוי מספר פעמים ביום, משך מספר חודשים. יש לבצע את העיסוי אך ורק בידיים נקיות.
כמו כן ניתן להחזיק רטיה חמימה על עינו של התינוק. דבר זה עשוי גם כן לסייע לניקוז הדמעות הכלואות.
אם החסימה אינה נפתחת יתכן שיומלץ על הליך לפתיחת דרכי הדמעות. הליך זה מכונה probing, ולעתים גם 'שטיפת דרכי דמעות'. הליך זה מבוצע תחת הרדמה כללית. לרוב יומלץ על הליך זה אם התינוק הגיע לגיל שנה או אם הוא סובל מדלקות עיניים חוזרות. רק במקרים חריגים עלול להיות צורך בהליך DCR אצל תינוקות.