18 יולי 2019 ט"ו תמוז תשע"ט
מעודכן לתאריך  10.03.2013  באדיבות ה 

מורסה בשן, אבצס דנטלי - מידע רפואי

Dental Abscess
מעודכן לתאריך  10.03.2013  באדיבות ה 

גורמים למורסה בשן

מורסה בשן נגרמת בעקבות זיהום חיידקי שמתפשט לתוך השן או לחניכיים.
המורסה נוצרת עקב הצטברות חיידקים בחלל הפה, בדרך כלל כתוצאה מעששת שיניים שאינה מטופלת. תוצרי פירוק של מזון בשילוב עם רוק וחיידקים יוצרים רובד על גבי השיניים, המכונה פלאק. פלאק שנותר על גבי השן ואינו מוסר בעת צחצוח יוצר עששת וריקבון שיכולים להגיע עד לרקמה הרכה שבתוך השן (מוך השן). זיהום במוך השן עלול לגרום למורסה.
גם צריכת מזונות ושתיה עתירי סוכרים ועמילנים מגבירים את הסיכון להתפתחות מורסה מאחר שהם מהווים קרקע גידול מצוינת לרובד החיידקים בפה.

גורמים למורסה סב-חודית (פריאפיקלית)

שכבת פלאק שאינה מסולקת על ידי צחצוח שיניים יסודי תגרום בסופו של דבר לעששת. עששת נוצרת בזגוגית השן (אמייל, enamel), היא החלק החיצוני ביותר של השן.
במידה שהעששת אינה מטופלת, חיידקים עלולים לחדור לשינן (דנטין) ולבסוף גם למוך השן (החלק הפנימי של השן). בהמשך עלול הזיהום להתפשט לעצם הלסת התומכת בשיניים (העצם האלבאולרית) ולגרום שם להצטברות מוגלה ולהתפתחות מורסה.

גורמים למורסה בחניכיים (פריודונטית)

מורסה בחניכיים נוצרת עקב חדירת חיידקים לחניכיים והתפתחות דלקת חניכיים המכונה פריודנטיטיס.
דלקת חניכיים מאופיינת בנפיחות ובאודם באזור המעורב. הדבר עלול לגרום להיפרדות רקמת החניכיים מבסיס השן. בעקבות ההיפרדות נוצר רווח קטן הנקרא כיס פריודונטלי. הגישה לכיס בעת הצחצוח קשה ולכן שאריות מזון וחיידקים נוטים להצטבר בתוכו. שגשוג החיידקים בתוך הכיס עלול לגרום להתפתחות מורסה.
מורסה בחניכיים עלולה להיווצר גם כתוצאה מכיס פריודונטלי שנוצר בשוגג בזמן טיפול שיניים או עקב כל נזק או חבלה לחניכיים, גם ללא דלקת חניכיים. נטילת טיפול אנטיביוטי ללא קשר למצב החניכיים עלולה למסך על תחילתה של מורסה בחניכיים.

גורמי סיכון להתפתחות מורסה בשן

הגורמים הבאים מעלים את הסיכון להתפתחות מורסה בשן:
  • הגיינת שיניים לקויה – צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי נחוצים לשמירה על ניקיון הפה ולהגנה מפני עששת, דלקת חניכיים, מורסות בשיניים ומצבי מחלה אחרים בחלל הפה.
  • תזונה עשירה בסוכרים ובעמילנים המהווים קרקע גידול מצויינת לחיידקים.
  • מערכת חיסון חלשה – עקב קבלת טיפול כימותרפי או מצבי מחלה מסוימים כגון סוכרת או מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי בה מערכת החיסון תוקפת את רקמות הגוף עצמו).