20 מרץ 2019 י"ג אדר ב תשע"ט
מעודכן לתאריך  10.03.2013  באדיבות ה 

מורסה בשן, אבצס דנטלי - מידע רפואי

Dental Abscess
מעודכן לתאריך  10.03.2013  באדיבות ה 

טיפול במורסה בשן

מורסה אינה חולפת מאליה ומחייבת קבלת טיפול אצל רופא שיניים. בחלק מהמקרים טיפול מקיף במורסה יכלול התערבות ניתוחית.

משככי כאב

מורסה בשן עלולה לגרום לכאב עז. ניתן לרכוש תרופות לשיכוך כאב ללא מרשם רופא בבית המרקחת. משככי הכאב יסייעו להפחית את הכאב עד לטיפול אצל רופא השיניים. יש לקרוא את העלון לצרכן המצורף לתרופה ולהקפיד על נטילת המינון המומלץ בלבד.
משככי כאב לא נועדו לטיפול במורסה בשן ואין להשתמש בהם על מנת לדחות פנייה לרופא שיניים.
המלצות לשימוש בטוח במשככי כאב:
  • אין ליטול איבופרופן (שמות מסחריים: אדוויל, אדקס, איבופן, ארטופן ונורופן) במידה שסובלים מאסתמה או מכיב בקיבה (גם בעבר).
  • אין להשתמש ביותר מתרופה אחת בכל זמן ללא התייעצות עם רופא או רוקח. משככי כאב רבים מכילים את אותו חומר פעיל ולכן נטילה של מספר משככי כאב שונים עלולה לגרום למינון יתר.
  • ניתן להשיג איבופרופן ופאראצטמול גם בצורת נוזל או סירופ המתאימים לילדים. יש לברר ולוודא את המינון הנדרש בהתאם לגילו ולמשקלו של הילד. 
  • אספירין אינו מומלץ לילדים מתחת לגיל 16.
  • נשים הרות או מניקות, מומלץ שיטלו פאראצטמול.
 
באמצעות השיטות הבאות ניתן גם כן להקל על הכאב:
  • הימנעות ממאכלים או משקאות קרים או חמים במיוחד.
  • אכילת מזון רך ולעיסה בצד הבריא של הפה.
  • קירור המקום.
 
לעתים הכאב חמור יותר דווקא בזמן שכיבה ולכן מומלץ להיתמך על ידי כריות ולהגביה את הראש.

טיפול שיניים

הצעד הראשון והחשוב ביותר בטיפול במורסה בשן הוא הסרת המורסה וניקוז המוגלה שהצטברה. תהליך זה יבוצע תחת אלחוש מקומי.
במקרה של מורסה סב-חודית (פריאפיקלית) יומלץ בדרך כלל על טיפול שורש על מנת לנקז את המורסה. לאחר ניקוז המוגלה יסיר רופא השיניים גם אזורים של רקמה מזוהמת (מוך השן, החלק הרך שבתוך השן). בהמשך יאטם החלל שנוצר על מנת למנוע חדירה עתידית של חיידקים.
טיפול במורסה בחניכיים יכלול ניקוז של המוגלה מהחניכיים וניקוי יסודי של הכיס הפריודונטלי. בהמשך יבוצע הליך הנקרא 'גרידת חניכיים' במהלכו יחליק רופא השיניים את פני שטח שורש השן מתחת לקו החניכיים על מנת לסייע להחלמת המקום ולמנוע זיהום נוסף.

אנטיביוטיקה

טיפול אנטיביוטי אינו חלק משגרת הטיפול במקרה של מורסה בשן מאחר שניקוז המורסה הוא ההליך היעיל ביותר. לרוב יומלץ על טיפול אנטיביוטי רק אם קיימים סימנים להתפשטות הזיהום (לדוגמה, נפיחות בפנים  או בצוואר) או אם מערכת החיסון של המטופל חלשה.
לרוב יעשה שימוש באמוקסיצילין (מוקסיפן) או במטרונידזול (פלג'יל), אם המטופל רגיש לפניצילין.

התערבות ניתוחית

אם הזיהום נשנה לאחר טיפול במורסה סב-חודית (פריאפיקלית) יש לשקול פנייה לרופא שיניים מומחה בניתוחי פה ולסת. בטיפול הניתוחי ניתן להסיר רקמות עמוקות יותר שנפגעו מהזיהום.
במקרה של חזרת הזיהום לאחר טיפול במורסה בחניכיים יש לפנות לרופא שיניים מומחה בפריודונטיה (מחלות חניכיים). לעתים יוחלט על ניתוח חניכיים שמטרתו למנוע היווצרות כיסים פריודונטיים בעתיד.
במקרים מסוימים תיתכן הישנות גם לאחר התערבות ניתוחית. במקרה של זיהום חוזר ונזק רב לשן יכול רופא השיניים להמליץ על עקירת השן הפגועה בשלמותה.