18 פברואר 2019 י"ג אדר תשע"ט
מעודכן לתאריך  10.03.2013  באדיבות ה 

מורסה בשן, אבצס דנטלי - מידע רפואי

Dental Abscess
מעודכן לתאריך  10.03.2013  באדיבות ה 

סיבוכים בעקבות מורסה בשן

ניתן לטפל במורסה בשן בקלות יחסית באמצעות טיפול שיניים הולם. לעיתים רחוקות עלולים להתרחש סיבוכים. היעדר טיפול או דחיית הטיפול עלולים לגרום להתפשטות הזיהום החיידקי ולסיבוכים.

ציסטה דנטלית

ללא טיפול עלולה להתפתח ציסטה דנטלית בבסיס שורש השן. הציסטה היא שק מלא נוזל. אם הציסטה מזדהמת עלול להיות צורך בטיפול אנטיביוטי. ניתן להסיר את הציסטה באופן כירורגי, תחת הרדמה מקומית.

אוסטיאומייליטיס

אוסטיאומייליטיס הוא זיהום שפוגע בעצם. במקרה של מורסה בשן, הזיהום החיידקי עלול להתפשט אל זרם הדם ומשם לעצמות. סימפטומים של אוסטיאומייליטיס כוללים חום גבוה, בחילה וכאב עז באזור העצם המזוהמת.
בדרך כלל תיפגע העצם הסמוכה לאזור המורסה (היינו, הלסת) אך מאחר שהזיהום נישא דרך זרם הדם הוא עלול להתפשט לכל עצם בגוף. הטיפול באוסטיאומייליטיס הוא באמצעות אנטיביוטיקה בטבליות או בעירוי תוך ורידי, בהתאם לחומרת המצב.

סינוסיטיס

סינוסיטיס היא דלקת או זיהום של חללים הנמצאים בתוך עצמות הלחיים והמצח, המכונים סינוסים. בעקבות מורסה בשן עלול להתפתח זיהום בעיקר מאחורי עצמות הלחיים, בסינוסים המקסילאריים.
הסימפטומים הנפוצים כוללים חום גבוה, כאב ורגישות מעל האזור הפגוע ואף סתום או גדוש. במרבית המקרים אין צורך בטיפול מלבד משככי כאב אך לעיתים ידרש טיפול אנטיביוטי.