22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  17.03.2013  באדיבות ה 

ולוודיניה, כאב מתמשך בפתח הנרתיק - מידע רפואי

Vulvodynia

הטיפול בוולוודיניה

עיקר הטיפול בלוקות בוולוודיניה הוא באמצעות הקלת הסימפטומים. הטיפול המומלץ אמור להיות מותאם לכל מטופלת ולעיתים שילוב של מספר טיפולים יהיה היעיל ביותר. ההקלה עשויה לבוא בטווח הקצר אך ייתכן שתתרחש רק לאחר שבועות ואף חודשים.
אפשרויות הטיפול כוללות:
תרופות – תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת הטריציקליים (Tricyclic Antidepressant) או תרופות נוגדות פרכוס (Anticonvulsants). אלו יכולות להפחית כאב כרוני. תרופות נוגדות אלרגיה מסוג אנטיהיסטמינים (Antihistamines) עשויות להפחית גרד או גירוי.
תרגול שרירי רצפת אגן – לנשים רבות הלוקות בוולוודיניה יש גם בעיות בתפקוד שרירי רצפת האגן שתפקידם לתמוך ברחם, בשלפוחית השתן ובמעי. תרגילים לחיזוק שרירים אלו עשויים להקל גם על הכאב האופייני לוולוודיניה. ניתן למצוא באתר STRESS NO MORE מאמרים בנושא וכן ספרות וציוד שעשויים לסייע (האתר בשפה האנגלית).
טיפול בביופידבק - מטרת הטיפול בביופידבק היא ללמד שיטות הרפיה שתפחתנה את תחושת הכאב. במקרה של ולוודיניה, ניתן ללמוד באמצעות ביופידבק כיצד להרפות את שרירי האגן, שלפעמים מתכווצים בציפיה לכאב, וגורמים בעצם התכווצותם לכאבים מתמשכים (כרוניים).
אלחוש מקומי – תרופות מאלחשות, כגון משחת לידוקאין, יכולות לספק הקלה זמנית מהכאב. בדרך כלל מומלץ למרוח את המשחה כחצי שעה לפני קיום יחסי מין המלווים בחדירה, על מנת להפחית את הכאב במהלך יחסי המין. כאשר אחד מבני הזוג משתמש במשחת לידוקאין, ייתכן שלאחר קיום יחסי המין גם בן הזוג השני יחווה ירידה זמנית (מקומית) בתחושה.
חסימה עצבית – נשים הסובלות מכאב מתמשך שאינו מגיב לטיפולים אחרים, עשויות למצוא תועלת בזריקה מקומית שחוסמת את ההולכה של הכאב בסיבי העצב.
ניתוח - במקרים בהם הכאב ממוקד באזור שבו קיים או היה קיים קרום הבתולים, ניתן לשקול ביצוע ניתוח להסרת העור והרקמה הכואבים, בהליך שנקרא ווסטיבולקטומיה (Vestibulectomy). הדבר עשוי להפחית את תחושת הכאב.

טיפול עצמי

רטיות קרות (Cold Compresses) – הנחת פדים או תחבושות קרות ישירות על הפות עשויה להפחית כאב וגרד.
ישיבה באמבט – ישיבה נוחה באמבט של מים פושרים או קרים, במשך חמש עד עשר דקות, פעמיים - שלוש ביום, עשויה לסייע.
הימנעות מלבישת תחתונים צמודים וגרביוני ניילון - תחתונים צמודים מפחיתים את האוורור של אברי המין ומובילים לעליה בטמפרטורה ובלחות באזורים אלו. הדבר גורם לגירוי. כדאי ללבוש תחתוני כותנה רחבים שיאפשרו אוורור וישמרו על יובש באזור אבר המין. מומלץ לישון ללא תחתונים.
הימנעות ממקלחות ואמבטיות חמות - שהייה ממושכת באמבטיה חמה או מקלחת ארוכה במים חמים עלולה להוביל לחוסר נוחות וגרד.
ניקוי עדין בלבד – שטיפה תכופה או שפשוף תכוף של האזור הכואב עלולים להגביר את הגירוי. מומלץ לשטוף את אזור הפות שטיפה עדינה בעזרת מים נקיים ולייבש את האזור על ידי טפיחות עדינות. אחרי המקלחת ניתן למרוח קרם לחות ללא חומרים משמרים וללא בישום, על מנת ליצור שכבת הגנה.
שימוש בחומרי סיכה - ניתן להשתמש בחומרים מסככים, על בסיס מים או סיליקון, על מנת לגרום לחדירה יותר נוחה ונעימה. אצל חלק מהנשים חומרי סיכוך המבוססים על גליצרין עלולים לעודד התפתחות של פטרת הנרתיק ולכן כדאי להימנע מהשימוש בהם. ניתן לבקש מהרופא המלצה על חומר סיכוך מתאים.

התמודדות ותמיכה

שיחה עם נשים אחרות הסובלות מוולוודיניה יכולה להיות מועילה, כי היא עשויה לספק תמיכה ואף מידע. גם ייעוץ פסיכולוגי על ידי פסיכולוגית שמכירה את הבעיה עשוי לסייע רבות בהתמודדות עם הבעיה. מעבר לכך, שיתוף בן הזוג בתחושות יסייע לקשר הזוגי ויתרום לשיפור ההרגשה.