16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  17.03.2013 

דיספרוניה, כאב במהלך יחסי מין עם חדירה - מידע רפואי

Dyspareunia

טיפול בדיספרוניה

בעבר נחשבו תלונות על כאבים במהלך קיום יחסי מין לבעיה המצריכה טיפול פסיכולוגי בלבד. כיום מבינים טוב יותר את הגורמים הרבים שיכולים לגרום לדיספרוניה ומציעים גישה טיפולית משולבת ומגוונת. הטיפול אמור להיות מותאם לכל מטופלת בהתאם למאפייני הבעיה.

שינויים בחיי המין

ניתן להפחית את הכאב במהלך יחסי המין על ידי הכנסת מספר שינויים לשגרת חיי המין הזוגיים. בין אלו:
 • שינוי תנוחות – כאשר מופיע כאב חד במהלך משגל, ייתכן שהוא נובע מכך שקצה הפין נוגע בצוואר הרחם או מפעיל מתח על שרירי רצפת האגן. שינוי תנוחה עשוי להקל על הכאב. כדאי לנסות תנוחה בה האישה נמצאת מעל הגבר כי במצב זה יש לאישה יותר שליטה והיא יכולה לווסת את מידת החדירה.
 • תקשורת – מומלץ מאוד שבני הזוג ישוחחו ביניהם על מה נעים ומה מעורר כאב. חשוב שהאישה תביע את צרכיה ובמידת הצורך תבקש להאט את הקצב.
 • דחיית החדירה - משחק מקדים ארוך יותר יכול להגביר את הסיכוך הטבעי. השגת עוררות מרבית לפני החדירה עשויה להפחית תחושת כאב.
 • שימוש בחומרי סיכוך – ניתן להשתמש בחומרים מסככים, על בסיס מים או סיליקון, על מנת לגרום לחדירה יותר נוחה ונעימה. אצל חלק מהנשים חומרי סיכוך המבוססים על גליצרין עלולים לעודד התפתחות של פטרת הנרתיק ולכן כדאי להימנע מהשימוש בהם. ניתן לבקש מהרופא המלצה על חומר סיכוך מתאים.
 
לעיתים מומלץ להימנע מחדירה, עד שהכאבים בעת יחסי המין יחלפו או יפחתו. עדיין ניתן ומומלץ לקיים שיגרת חיי המין הכוללת עיסוי חושני, נשיקות או אוננות משותפת.

שינוי הרגלי היגיינה אישית

מומלץ לשנות הרגלים מסויימים בהיגיינה הנשית על מנת להפחית כאב או חוסר נוחות במהלך יחסי המין. כדאי להימנע משימוש בסבונים מבושמים העלולים לגרום לגירוי נרתיקי ולפגוע בסיכוך הטבעי של הגוף. מומלץ להשתמש בסבונים נוזליים היפו אלרגנים בעלי רמת חומציות גבוהה (זה אומר pH נמוך, למשל 3.5). כמו כן כדאי להימנע משטיפות פנימיות של הנרתיק עצמו.

תרופות

בחלק מהמקרים, כמפורט להלן, יידרש טיפול תרופתי על מנת לטפל בכאבים המופיעים בעת קיום יחסי מין:
 • טיפול במחלות רקע – כאשר זוהה זיהום או מצב רפואי אחר בעל טיפול מוגדר, הרי שטיפול זה עשוי לפתור גם את בעיית הכאבים.
 • החלפת תרופות - מספר תרופות מפחיתות את הסיכוך הטבעי של הגוף והחלפתן באחרות עשויה להפחית את הכאב.
 • טיפול באסטרוגן – רמות אסטרוגן נמוכות בתקופת האל-וסת (פוסט-מנפאוזה) גורמות לנשים רבות לכאבים במהלך קיום יחסי מין. ניתן לטפל במצב זה בעזרת קרם, טבליה נרתיקית או טבעת נרתיקית, הניתנים במרשם רופא.
 

פיזיותרפיה, טיפול פסיכולוגי או מיני

 • טיפול הרפייתי – בטכניקה טיפולית זו מלמדים תרגילי הרפיה לנרתיק שיכולים להוביל להפחתת הכאב. המטפל יכול להמליץ על תרגילים לחיזוק רצפת האגן שעשויים להפחית את הכאב בזמן קיום יחסי המין.
  ניתן למצוא באתר STRESS NO MORE מאמרים בנושא וכן ספרות וציוד שעשויים לסייע (האתר בשפה האנגלית).
 • ייעוץ פסיכולוגי או טיפול מיני - אם כאב במהלך יחסי מין קיים זמן ארוך, ייתכן שהתפתחה תגובה רגשית שלילית כלפי גירוי מיני, שעלולה להמשיך גם לאחר תום הטיפול בגורם לכאב והעלמות הכאבים. במקרה זה כדאי לפנות לייעוץ פסיכולוגי. גם במקרים בהם בני זוג נמנעים מאינטימיות מינית בגלל הכאבים, שיפור התקשורת הזוגית וחידוש האינטימיות המינית עשויים לסייע ובמקרה זה מומלץ לפנות לסיוע של פסיכולוג או מטפל מיני.