18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  17.03.2013 

וולבר ווסטיבוליטיס, דלקת מבוא העריה - מידע רפואי

Vulvar Vestibulitis

טיפול בדלקת מבוא העריה

הטיפול בדלקת מבוא העריה יכול לכלול מנעד אפשרויות, החל מטיפול פסיכולוגי (הכרתי-התנהגותי) ועד לטיפול ניתוחי. בחלק מהמקרים, כאשר אובחן שדלקת מבוא העריה היא בעיה שניונית, היינו בעיה רפואית אחרת גרמה לה, הפיתרון של הבעיה האחרת עשוי להביא פיתרון גם לדלקת מבוא העריה.

התמודדות עם הכאב

כיום מתייחסים הרופאים לדלקת מבוא העריה כאל תסמונת כאב כרוני (מתמשך) הדורשת ניהול של הכאב לטווח ארוך. מטרת הטיפול בכאב הינה לאפשר תפקוד תקין ואיכות חיים מספקת.
כדי להתמודד עם הכאב המאפיין את דלקת מבוא העריה ניתן לנקוט בשיטות שונות, כגון:
  • טיפול פסיכולוגי-התנהגותי – לאור הצלחותיו של טיפול זה בתסמונות נוספות של כאב כרוני (מתמשך), ומכיוון שזהו טיפול לא פולשני, נשים הסובלות מדלקת מבוא העריה יכולות להיעזר בו. מידת היעילות של הטיפול ההתנהגותי בדלקת מבוא העריה עדיין נחקרת. הטיפול מומלץ גם לשם קבלת תמיכה רגשית והתמודדות עם השפעות הכאב בפות על חיי היומיום, לרבות דיכאון וקשיים בזוגיות.
  • טיפול סקסולוגי – יכול לסייע בהתמודדות עם קשיים בזוגיות ובחיי המין, להפחית מתח סביב הנושא ולאפשר לגלות דרכים חלופיות ליחסי מין עם חדירה, עד שתטופל דלקת מבוא העריה.
  • ביופידבק – מטרת הטיפול בביופידבק הינה להפחית מתח משרירי רצפת האגן. כאשר שרירי רצפת האגן מכווצים יתר על המידה, זרימת הדם לאזור נפגעת ועלולה להיווצר איסכמיה (הגבלה באספקת הדם) המעודדת שחרור של חומרים מעוררי כאב. ביופידבק הוכחה כשיטה יעילה לטיפול בתסמונות כאב אחרות, אולם מידת היעילות לגבי כאב הנובע מדלקת מבוא העריה טרם בוססה.
  • טיפול על ידי קור – קירור אזור הפות בעזרת תחבושות קרות עשוי להפחית נפיחות או אדמומיות, ועל ידי כך להפחית כאב.
  • דיקור - דיקור הוכח כטיפול יעיל בתסמונות שונות של כאב כרוני (מתמשך), ועל כן ייתכן שיהיה יעיל לגבי כאבים הנובעים מדלקת מבוא העריה.
  • טיפול תרופתי - קיימות תרופות שונות לניהול הכאב הכרוני עליהן יכול להמליץ הרופא המטפל. תרופות ייחודיות לטיפול בדלקת מבוא העריה טרם פותחו, אם כי נערכים בנושא מחקרים שונים.
 

טיפול ניתוחי

במקרים בהם טיפולים אחרים לא הועילו, ניתן לבצע הסרה של העור באזור פתח הנרתיק הכואב. היקף ההסרה משתנה בהתאם לנסיבות ולתלונות האישה. נכון להיום, מרבית הרופאים משתדלים להימנע מטיפול ניתוחי בדלקת מבוא העריה. בנוסף, יעילותו של טיפול זה עדיין לא הוכחה.