18 ינואר 2018 ב' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  18.03.2013  באדיבות ה 

תסמונת המעי הרגיז

(Irritable bowel syndrome (IBS

גורמים לתסמונת המעי הרגיז

הגורם המדויק לתסמונת המעי הרגיז אינו ידוע, אך רוב המומחים מסכימים שהוא קשור להפרעות מסוימות בתהליכי העיכול התקינים, שיכולות לכלול:
 • שינויים ביכולת מערכת העיכול להניע את המזון בתוכה.
 • הגברת הרגישות לכאב במעיים.
 • גורמים פסיכולוגיים.
 

שיבושים במעבר המזון במערכת העיכול

באופן תקין, המזון נע לאורך מערכת העיכול עקב לחיצות והרפיות מתוזמנות וקצביות של שרירי המעיים (בלעז, פריסטלטיקה). אצל אנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז יש הפרעה לתהליך זה, ואצלם המזון עובר מהר מדי או לאט מדי. מעבר מהיר מדי עלול לגרום לשלשול בגלל שמערכת העיכול לא מספיקה לספוג את כל המים מהמזון, ואם המזון נע לאט מדי ורוב המים שבו נספגים, הצואה הופכת ליבשה וגורמת לעצירות ולנפיחות.
הדבר נובע ככול הנראה משיבוש בהעברת האותות בין המוח למעיים, בו מעורבים גורמים הורמונאליים, מערכת החיסון, סטרס פסיכולוגי ופעילות של מתווכים עצביים (חומרים שמופרשים במערכת העצבים אשר מסייעים להעברת מידע ואותות עצביים).
על פי סברה מדעית, ההפרעה בקצב מעבר המזון במערכת העיכול נוצרת בגלל שיבושים באיתותים בין המוח לבין השרירים החלקים במעיים. בנוסף, יתכן גם שעלייה ברמת חומר מסוים - 5-הידרוכסי-טריפטאמין (5-hydroxytryptamine 5-HTP) המתלווה לאכילת מזונות מסוימים, או בתקופות לחץ ומתח, עלולה לפגוע בתהליכי העיכול התקינים.
התקשורת הלקויה מביאה לשיבושים בהתכווצות שרירי המעיים ולעוויתות כואבות.

רגישות מוגברת

מקורן של תחושות רבות במערכת העיכול. למשל, העצבים במערכת העיכול שולחים איתותים למוח כדי לסמן רעב או שובע או צורך ללכת לשירותים.
חלק מהחוקרים סבורים שאנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז רגישים מדי לאותות העצביים הללו, כך שבעיית עיכול קלה שכמעט שלא מורגשת אצל רוב האנשים הופכת לכאב בטן חזק.

התקף קודם של דלקת קיבה ומעיים

ד"ר בריירלי שניהל מחקר אודות השפעת מנטה על הפחתת סימפטומים של תסמונת המעי הרגיז, פרסם את תוצאות המחקר בכתב העת "כאב" באפריל 2011. הוא מסביר ש"אצל חלק מהאנשים הסימפטומים מתפתחים לאחר אכילת מזונות שומניים וחריפים או שתיית קפה ואלכוהול, אך למעשה ייתכן שהמצב מורכב יותר.
מתברר שקיים קשר מובהק בין תסמונת המעי הרגיז לבין התקף קודם של דלקת קיבה ומעיים (gastroenteritis). דלקת זו גורמת לרגישות מוגברת בסיבי העצב הרגישים לכאב ולשינויים בפעילות מנגנונים מסוימים בדופן המעי. כתוצאה מכך מתפתח כאב מתמשך".

שגשוג יתר של חיידקים במעיים

מחקר שהוצג ב'שבוע מחלות מערכת העיכול', הכנס הרפואי המרכזי בתחומי גסטרו-אנטרולוגיה, הפטולוגיה וכירורגיה של מערכת העיכול, שנערך בשיקגו במאי 2011, גילה שתסמונת המעי הרגיז קשורה גם לשגשוג יתר של חיידקים (overgrowth of bacteria) במעי הדק.
החוקרים שבדקו תרביות חיידקים מהמעי הדק גילו כמות גדולה יותר של חיידקים, וזני חיידקים רבים יותר, אצל למעלה משליש מהאנשים שלקו בתסמונת (במיוחד אצל כאלו עם נטייה מוגברת לשלשולים), לעומת 10% בלבד אצל אנשים בריאים.

גורמים נפשיים (פסיכולוגיים)

קיימות עדויות רבות שלגורמים פסיכולוגיים יש תפקיד מהותי בהתפתחות תסמונת המעי הרגיז. זה לא אומר ש'הכול בראש', כי הסימפטומים והכאב אמיתיים לחלוטין.
מתח, חרדה ומצבים רגשיים קשים עלולים לעורר שינויים ביוכימיים שיגרמו לשיבושים בפעילות התקינה של מערכת העיכול. אפילו אנשים שאין להם בעיות במערכת העיכול חווים שינויים בדפוסי הפעילות של המעיים שעה שהם מתמודדים עם מצבי לחץ, כמו מבחן חשוב או ראיון עבודה.
נמצא שרבים מהלוקים בתסמונת המעי הרגיז חוו ארוע טראומטי כמו התעללות, הזנחה, מחלה קשה או מוות של אדם קרוב, בדרך כלל במהלך הילדות. ייתכן שחוויות קשות בעבר גורמות לאנשים להיות רגישים יותר לסטרס ולסימפטומים של כאב ואי-נוחות.

גורמים מעוררים

התקף של תסמונת המעי הרגיז עלול להתפתח בגלל אחד או יותר מגורמים הבאים:
 • אכילה. עצם האכילה עלולה לעורר סימפטומים של תסמונת המעי הרגיז, ללא קשר לסוג המזון.
 • סטרס. לחץ ומתח עלולים לפגוע בתנועתיות התקינה של המעיים ולהגביר את הרגישות לכאב הן אצל אנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז והן אצל אנשים עם מערכת עיכול בריאה.
 • גזים. גזים שנלכדו במעיים וגורמים לנפיחות.
 • שינויים הורמונאליים. לרבות שינויים המתרחשים במהלך מחזור הווסת.
 • תרופות. לרבות נטילת תרופות אנטיביוטיות.
 • תורשה. תסמונת המעי הרגיז נוטה להתפתח אצל אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של התסמונת.
 
מזונות מסוימים עלולים לעורר התפרצות סימפטומים של תסמונת המעי הרגיז. אלו כוללים:
 • אלכוהול.
 • משקאות תוססים.
 • שוקולד.
 • משקאות שמכילים קפאין, כמו תה, קפה או קולה.
 • חטיפים מעובדים כמו עוגיות וצ'יפס.
 • מזון שומני.
 • מזון מטוגן.
 
ניהול יומן אכילה יכול לסייע לזיהוי הגורמים התזונתיים המעוררים התקף. באשר לסטרס, מציאת דרכים להתמודדות טובה יותר עם מצבים מלחיצים מהווה חלק חשוב מהטיפול בתסמונת.

האם הסימפטומים עלולים לנבוע מאלרגיה או מחוסר סבילות למזון מסוים?

אמנם הסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז מחמירים בדרך כלל לאחר אכילה, אך מאחר שמקרי אלרגיה אמיתית למזון הם נדירים יחסית, לא סביר שזה הגורם למחלה. יחד עם זאת ייתכן שהסימפטומים של מעי רגיז נגרמים על ידי חוסר סבילות למזון מסוים
אם המטופל חושד שחוסר סבילות למזון מסוים הוא הגורם לסימפטומים שלו, עליו לפנות לייעוץ אצל דיאטנית או אצל רופא המשפחה.

מעקב אחר אכילה וסימפטומים

מעקב אחר הרגלי אכילה, או מצבים רגשיים המעוררים התקף, וכן מעקב אחר אופי הסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז ורישומם, יכול לסייע לחולה ולצוות המטפל למצוא את הגורמים המעוררים בעיות במעיים ודרכים להתמודד איתם.
מומלץ לרשום את הסימפטומים מיד עם הופעתם בצורה מפורטת ולציין מתי הופיעו, כמה זמן נמשכו ומה גרם לכך. כשיודעים איזה אוכל השפיע על התפתחות התקף, או איזה מצב רגשי גרם לו, ניתן להתכונן לכך מראש ולמנוע את התפרצות הסימפטומים. כאשר אדם יטה להרגיש נפיחות לאחר אכילת חטיפים במהלך הפגישה במשרד, הוא יוכל להימנע מאכילתם ולמנוע התקף.
בעת הרישום כדאי להתייחס לנושאים הבאים:
 • סוגי המזון.
 • כמות המזון.
 • רמת הסטרס.
 • שימוש בתרופות.
 • המחזור הווסתי.
 • מצב הסביבה.
 

גורמי סיכון

הסיכון ללקות בתסמונת עולה במקרים הבאים:
 • גיל צעיר – למעלה ממחצית מקרי תסמונת המעי הרגיז מאובחנים עד גיל 35.
 • נשים – מספר הנשים הלוקות בתסמונת המעי הרגיז גבוה בהרבה ממספר הגברים הלוקים בה.
 • היסטוריה משפחתית של תסמונת המעי הרגיז. מחקרים הוכיחו שהסיכון ללקות בתסמונת המעי הרגיז גבוה יותר אם מישהו מקרובי המשפחה מדרגה ראשונה – אחים או הורים – לוקים במחלה. יחד עם זאת עדיין לא ברור אם נתון זה קשור לתורשה או לגורמים משותפים בסביבה המשפחתית, או לשניהם.
 

תסמונת המעי הרגיז ומחלות אחרות

מחלת ההחזר הוושטי

עד לאחרונה הרפואה לא קישרה בין תסמונת המעי הרגיז לבין מחלת ההחזר הוושטי (Gastro-esophageal reflux disorder - GERD), אשר מתבטאת בצרבת וחוסר נוחות כתוצאה מחדירת תוכן הקיבה חזרה אל הוושט.
ממחקר שהתפרסם ב"כתב העת העולמי לגסטרואנטרולוגיה" במרץ 2010 התברר שבקרב אנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז קיימת שכיחות גבוהה מאד של סימפטומים של GERD, ולהיפך. חולים שפיתחו את שתי המחלות סבלו יותר מסימפטומים נוספים כמו בחילה, שינויים ביציאות ואפילו כאב ראש.
החוקרים סבורים שיש קשר בין שתי המחלות, אם כי עדיין לא ברור האם הרגישות המוגברת לכאב, או בעיה בתפקוד השרירים החלקים במערכת העיכול אחראים לחפיפה בין שתי המחלות.

אלרגיה

מחקר שהתפרסם ב-"Annals of Allergy, Asthma & Immunology" בינואר 2011, מצא שבקרב מבוגרים שיש להם אלרגיה, ישנה שכיחות גבוהה גם של תסמונת המעי הרגיז:
 • פי 2.67 יותר אצל הלוקים בנזלת אלרגית עונתית.
 • פי 3.85 יותר בקרב הלוקים באקזמה אלרגית.
 
ממצאים שונים מצביעים על כך שחשיפה של מטופלים מסוימים לחומרים שגורמים לאלרגיה, עלולים להוביל להתפתחות הסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז. החוקרים מציינים שיש לראות בלוקים בתסמונת המעי הרגיז עם אלרגיה (אסתמה או אקזמה) קבוצה נפרדת שאולי מצריכה גישה טיפולית שונה.