19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  18.03.2013  באדיבות ה 

תסמונת המעי הרגיז

(Irritable bowel syndrome (IBS

טיפולי רפואה משלימה להקלה על תסמונת המעי הרגיז

מספר סוגי טיפולי רפואה משלימה עשויים לסייע להקלת הסימפטומים.

דיקור סיני, רפלקסולוגיה וקולוניק

למרות שההוכחות לגבי מידת היעילות של הדיקור הסיני (אקופונקטורה) להפחתת סימפטומים של תסמונת המעי הרגיז אינן חד-משמעיות, עדיין חלק מהמטופלים מדווחים על השגת רגיעה בעוויתות מערכת העיכול ושיפור תפקוד המעיים בעקבות דיקור.
טיפולים משלימים נוספים, דוגמת רפלקסולוגיה או קולוניק (colonic irrigation ) שהיא שטיפה עמוקה של המעי הגס, עשויים לסייע. אין הוכחות מדעיות לגבי מידת יעילותם של אלו לטיפול בתסמונת המעי הרגיז.

פרוביוטיקה - חיידקים 'טובים'

המונח פרוביוטיקה מתייחס לחיידקים 'טובים' שחיים במעיים ונמצאים במזונות כמו יוגורט או תוספי מזון. משערים שהחיידקים ה'טובים' מפריעים לשגשוג ה'רעים' ועוזרים לשמור על בריאות המעיים.
ייתכן שלאנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז אין מספיק חיידקים 'טובים' ולכן הוספת פרוביוטיקה לתזונה עשויה להקל על הסימפטומים. חלק מהחולים בתסמונת המעי הרגיז מדווחים שנטילת פרוביוטיקה באופן קבוע הקלה על הסימפטומים שחוו, במיוחד כאב בטן ונפיחות.
כדי לבחון אם נטילת תוספים פרוביוטים (יוגורטים, משקאות חלב מותססים או תוספים פרוביוטים שמכילים חיידקים 'טובים' חיים) מסייעת, תצטרכו לאכול או ליטול אותם מדי יום, לפחות במשך חודש, לפי המינון המומלץ על ידי היצרן או על ידי תזונאי.
חשוב לעקוב אחר השפעתם של המוצרים הפרוביוטים על הסימפטומים, כי אם המוצר אינו יעיל די הצורך, ניתן לבחון חלופה.

צמחי מרפא

חשוב להיוועץ ברופא לפני שמתחילים לצרוך צמחי מרפא או תמציות מהם, על מנת לוודא שהם לא משפיעים ולא מפריעים לפעולת תרופות אחרות שהמטופל נוטל.

מנטה

צמח המנטה (peppermint) הוא נוגד עוויתות טבעי, שמרגיע שרירים חלקים במעיים. השימוש בו עשוי להקל זמנית על הסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז.
ממחקר שהתפרסם בכתב העת "כאב" באפריל 2011 עולה שמנטה מפעילה 'תעלות נוגדות כאב' המצויות בקצות סיבי העצב אשר רגישים לכאב. לפיכך ניתן לשער שהצמח עשוי להקל על כאב דלקתי במערכת העיכול שנובע מתסמונת המעי הרגיז.
תופעות הלוואי של מנטה הן נדירות, וכוללות צרבות וגירוי העור באזור פי הטבעת. כדי למנוע צרבת ניתן להשתמש בכמוסות של שמן מנטה שיש להן ציפוי אנטרי (enteric-coated) השומר שלא תתפרקנה בקיבה.

אלוורה

קיימים דיווחים של לוקים בתסמונת המעי הרגיז אודות הקלה בסימפטומים בעקבות שימוש במיץ של צמח האלוורה (aloe vera). מחקרים שבדקו זאת לא מצאו הבדל בין השפעת הצמח לבין תרופת דמה (פלסבו). מעבר לכך, אלוורה נקשרה למספר תופעות לוואי הכוללות התייבשות וירידה ברמות הסוכר בדם.

שיטות להקלה על סטרס

פעילות גופנית סדירה (אירובית), יוגה, עיסוי או מדיטציה, שאפשר לבצע גם במסגרת הביתית, יעילים להקלה על הסטרס.