20 נובמבר 2018 י"ב כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  14.11.2013  באדיבות ה 

מרפק טניס - מידע רפואי

Tennis Elbow
מעודכן לתאריך  14.11.2013  באדיבות ה 

טיפול במרפק טניס

מרפק טניס הוא מצב החולף מאליו גם ללא טיפול (מצב המכונה self-limiting condition, דהיינו מצב המגביל את עצמו). עם זאת, מאחר שהגידים מחלימים לאט תהליך ההחלמה יכול לארוך שבועות ואף חודשים. אצל חלק מהאנשים המצב עלול להימשך אף שנה ויותר.
בעזרת טיפולים פשוטים ניתן להקל על הכאב ועל אי הנוחות הנגרמים עקב המצב. מנוחה רבה היא האמצעי הטיפולי החשוב ביותר. יש להפסיק לחלוטין את הפעילות אשר גרמה להתפתחות המצב.
ניתן להניח רטיות (קומפרסים) קרות על המרפק במשך מספר דקות, כמה פעמים ביום, על מנת להקל על הכאב. אפשר להיעזר בשקית ירקות קפואים העטופה היטב במגבת נקייה (כדי למנוע כוויית קור).
טיפולים פולשניים כגון ניתוח ישקלו אך ורק במקרים חמורים של מרפק טניס אשר אינם חולפים, כאשר טיפולים אחרים לא הועילו.

שינוי פעילויות

במקרה של מרפק טניס יש להימנע מפעילויות המאמצות את השרירים והגידים המעורבים. לעתים ניתן לשנות את הדרך בה מבצעים פעולה מסוימת כך שלא יגרם עומס יתר על שרירי האמה והמרפק.
מומלץ להימנע מלהרים, לתפוס או לסובב חפצים ביד הפגועה. רצוי לבצע הפסקות סדירות במהלך העבודה.

תרופות נוגדות כאב

נטילת תרופות נוגדות כאב כמו פאראצטמול (שמות מסחריים: אקמול®, דקסמול®) ואיבופרופן (שמות מסחריים: נורופן®, אדוויל®, איבופן®, ארטופן®, אדקס®) עשויה להפחית את הכאב הנגרם.
אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16.

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID’s)

לאיבופרופן ולתרופות נוספות מסוגו (השייכות למשפחת ה- NSAID’s) פעילות נוגדת דלקת, בנוסף לפעילותן לשיכוך כאב.
ניתן לרכוש משחות וקרמים המכילות NSAID’s אותן יש למרוח ישירות על אזור המרפק והאמה. תכשירים אלו הוכחו כיעילים להקלת כאב בבעיות שרירים ושלד (מפרקים ועצמות) כגון מרפק טניס.
דוגמאות לנוגדי דלקת לא סטרואידליים למריחה חיצונית כוללות:
 • איבופרופן (שמות מסחריים: איבולב ג'ל®, נורופן ג'ל®).
 • קטופרופן (שם מסחרי: קטוספריי®).
 • פירוקסיקאם (שם מסחרי: פלדן ג'ל®).
 • דיקלופנאק (שמות מסחריים: דיקלורן ג'ל®, N-כאב®, פיזיקאר ג'ל®, סוויס רליף ספריי®, וולטרן אמולג'ל®).
 
לרוב יומלץ תחילה על טיפול במשחות וקרמים המכילים נוגדי דלקת על פני בליעת תרופות שמכילות את אותם חומרים פעילים מאחר שניתן להשיג יעילות דומה ללא תופעות לוואי שעלולות להיגרם בשל בליעת התרופה כגון כאב בטן, בחילה ושלשול.
בעקבות טיפול בקטופרופן עלולה להתפתח רגישות לאור (תגובה המתבטאת באדמומית בעור) אצל חלק מהמטופלים. לכן יש להימנע מחשיפת האזור הפגוע לאור השמש בזמן השימוש בתכשיר ובמשך שבועיים לאחר סיומו.
טיפול בנוגדי דלקת לא סטרואידליים אינו מומלץ במהלך ההריון ובתקופת ההנקה.
השימוש אף אינו מתאים לאנשים הסובלים מכיבים או דימומים במערכת העיכול.
מומלץ להתייעץ עם הרוקח לגבי התכשיר המתאים ביותר למצבו של כל מטופל. יש לעיין בעלון לצרכן המצורף לאריזה כדי לוודא את תדירות הטיפול.

זריקות קורטיזון (קורטיקוסטרואידים)

במקרים של מרפק טניס הגורם לכאב עז ולמגבלת תנועה ישקול הרופא זריקות קורטיזון שמטרתן להפחית את הכאב בסביבת המרפק. קורטיקוסטרואידים הם תרופות המכילות נגזרות של ההורמון קורטיזול, שלו פעילות חזקה נוגדת דלקת.
ההזרקה תבוצע ישירות לאזור המרפק. ניתן לאלחש את המקום לפני ההזרקה על מנת שלא יגרם כאב בעת הזרקת התרופה.
זריקות קורטיזון מביאות בדרך כלל לשיפור בטווח הקצר אך אינן יעילות לאורך זמן. רוב המטופלים שקיבלו זריקות אלו מדווחים על שיפור משמעותי בכאב בהתחלה. מחקר שבדק 198 מטופלים גילה שהטיפול השפיע רק בטווח הקצר (בסביבות שישה שבועות) ושלא נרשם שיפור לאורך זמן (לאחר 52 שבועות). עוד דיווחו משתתפי המחקר על שכיחות גבהה של חזרת המצב.
תופעות לוואי אפשריות בעקבות זריקות קורטיזון כוללות:
 • כאב באזור ההזרקה.
 • דלדול רקמות תת-עוריות בסביבות אזור ההזרקה.
 • גוון עור בהיר יותר (דפיגמנטציה) באזור ההזרקה.
 
חשוב לאפשר לזרוע לנוח לאחר ההזרקה.

טיפול פיזיותרפי

אם הסימפטומים חמורים במיוחד או נמשכים זמן רב יוכל הרופא להפנות את המטופל לטיפול פיזיותרפי. פיזיותרפיה היא שיטת טיפול גופנית המשתמשת בעיסוי ובהפעלת שרירים כדי לעודד התאוששות והחלמה.
הפיזיותרפיסט ישתמש בשיטות שונות לרבות עיסוי והנעה עדינה של השרירים על מנת להקל על הכאב ועל הנוקשות במרפק וכן על מנת להגביר את זרימת הדם לזרוע.
המטפל אף יוכל להראות למטופל תרגילי מתיחה וחיזוק של שרירי האמה אשר יסייעו לו לחזק את השרירים. במידת הצורך הוא אף יוכל להמליץ על תומך מרפק שמטרתו להפחית את תזוזת המפרק וכך לעודד את החלמת הגידים.

טיפול בגלי הלם (Shock wave therapy)

טיפול זה כרוך בהעברת גלי הלם (אלו הם גלי קול בעוצמה גבוהה) דרך העור לאזור הפגוע. ניתן לבצע טיפול אחד או יותר. בהתאם לצורך ניתן להזריק חומרי הרדמה מקומיים על מנת לאלחש את האזור לפני תחילת הטיפול.
טיפול בגלי הלם עשוי להועיל במקרה של מרפק טניס אך לא ברור אם טיפול זה יעיל יותר מטיפולים אחרים והאם יעילותו נשמרת לאורך זמן.
תופעות הלוואי שעלולות להופיע לאחר הטיפול בגלי הלם כוללות:
 • פציעה.
 • אדמומית בעור.
 • דלקת ונפיחות של העור באזור הטיפול.
 • נזק לעור מסביב לאזור המטופל.
 • כאב בזמן הטיפול.
 • הרגשה כללית רעה.
 
מחקרים הראו שטיפול בגלי הלם הינו בטוח אך חסר מידע לגבי יעילותו למרפק טניס ויש צורך במחקרים נוספים.
בדרך כלל יוצע טיפול זה רק אם טיפולים לא פולשניים אחרים לא הצליחו להקל על הסימפטומים של מרפק טניס.

ניתוח

ניתוח יומלץ רק במקרים חמורים הגורמים לסבל מתמשך למטופל, כאשר טיפולים אחרים כשלו. חלק הגיד שניזוק יוסר, על מנת להקל על כאבו של המטופל.