04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

דלקת מעיים הנגרמת על ידי נגיף רוטה - מידע רפואי

Rotavirus Infection
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

טיפול בדלקת מעיים הנגרמת על ידי נגיף רוטה

לא קיים טיפול מיוחד לדלקת מעיים הנגרמת על ידי נגיף רוטה. אנטיביוטיקה אינה מתאימה מאחר שזו תרופה לטיפול בזיהום חיידקי ואילו רוטה הוא זיהום נגיפי (ויראלי). לרוב יחלוף הזיהום מאליו תוך שלושה עד שמונה ימים. עד לחלוף הזיהום יש לוודא שהמטופל לא יתייבש.
כדי למנוע התייבשות בזמן שהנגיף גורם לסימפטומים מומלץ לשתות הרבה נוזלים. אם ילד פיתח שלשול חמור, ובמיוחד אם השלשול נמשך למעלה מכמה ימים, ניתן לשקול עם הרופא מתן תמיסות מאוזנות של מלחים וסוכר. תמיסות אלה, שנועדו להחזיר לגוף את המינרלים שאבדו בשל היציאות המימיות התכופות, יעילות יותר משתיית מים בלבד או שתיית משקאות אחרים.
במקרה של התייבשות חמורה עלול להיות צורך בקבלת עירוי נוזלים תוך ורידי.

המלצות לטיפול ביתי

תינוקות

לתינוק חולה מומלץ לתת כמויות קטנות של נוזלים (אפשר להיעזר בכפית קטנה או בטפטפת, תלוי בגיל התינוק). לתינוק יונק ניתן לאפשר הנקה ללא הגבלה.
אין לדלל תחליפי חלב ביותר מים עבור תינוקות הניזונים מתרכובות אלו. יש להקפיד על הכנה נאותה של תחליף החלב.
מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים אם כדאי לתת לתינוק תוספת של תמיסת סוכר ומלחים.

ילדים

רצוי להקפיד על מנוחה מרובה. אפשר להציע לילד מזונות קלים לעיכול דוגמת צנימים או קרקרים. חשוב להרבות בשתייה. ניתן לשקול מתן תמיסות מאוזנות של מלחים וסוכר למניעת התייבשות.
רצוי להימנע ממיץ תפוחים, מוצרי חלב ומזונות ממותקים שעלולים דווקא להחמיר את השלשול.

מבוגרים

מומלץ להקפיד על מנוחה מרובה ולהרבות בשתייה. ניתן למצוץ קוביות קרח או לשתות לגימות קטנות של מים, סודה או מרקים צלולים. יש להעדיף מזונות קלים לעיכול שאינם מתובלים.
רצוי להימנע מחומרים וממזונות שעלולים לגרות את הקיבה לרבות מוצרי חלב, מזונות שמנים או מתובלים מאד, קפאין, אלכוהול וניקוטין.