08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.04.2013  באדיבות ה 

טריכומוניאזיס (טריכומונס, טריכו) - מידע רפואי

Trichomoniasis
מעודכן לתאריך  10.04.2013  באדיבות ה 

מבוא לטריכומוניאזיס

טריכומוניאזיס הוא זיהום שכיח המועבר באמצעות מגע מיני. זיהום זה נגרם על ידי טפיל (פרזיט) זעיר שנקרא טריכומונאס ואגינאליס (Trichomonas vaginalis). לעיתים קשה לאבחן זיהום בטריכומוניאזיס מכיוון שלא תמיד מופיעים סימפטומים, וגם כאשר הם נוכחים, הם דומים לסימפטומים האופייניים למגוון מחלות מין אחרות.
סימפטומים שכיחים בעיקר בקרב נשים וכוללים כאב וגרד סביב הנרתיק ושינויים בהפרשות מהנרתיק. אצל גברים עלולים הסימפטומים לכלול כאב לאחר מתן שתן או שפיכת זרע. אם קיים חשד להדבקה או שמופיעים סימפטומים שעלולים להצביע על הדבקה יש לפנות לבדיקת רופא.

מה גורם לטריכומוניאזיס?

מחלה זו נגרמת על ידי טפיל הנקרא טריכומונס ואגינאליס (Trichomonas vaginalis). זהו ייצור חד תאי הנצמד לתאי רירית הנרתיק ויוצר קנוקנת שפולשת לרקמת הנרתיק. טריכומונס הוא טפיל, היינו, ייצור המתקיים דרך ייצור חי אחר.
הטפיל מתפשט דרך מגע מיני לא מוגן (ללא קונדום). כל אדם פעיל מינית עלול להידבק בזיהום ולהדביק אחרים, ללא תלות במספר האנשים עימם הוא מקיים יחסי מין.
עם זאת, הטפיל אינו עובר באמצעות מין אוראלי או אנאלי או בנשיקה, חיבוק, שימוש בכלי אוכל משותפים או שימוש במגבות או שירותים בהם השתמש אדם הנושא את הטפיל. במקרים נדירים תיתכן הדבקה בעקבות שימוש באביזרי מין נגועים. כיסוי האביזרים בקונדום וניקוי יסודי שלהם בסיום השימוש מפחית באופן משמעותי את הסיכון בהתפשטות זיהום זה.

טיפול בטריכומוניאזיס

זיהום זה אינו חולף ללא טיפול. מרבית הגברים והנשים מטופלים באנטיביוטיקה הנקראת מטרונידזול (metronidazole), היעילה מאד למיגור הטפיל. במקרים בהם אסור למטופל ליטול מטרונידזול תינתן לו תרופה חלופית. יש ליטול את כל המנה ולהימנע מקיום יחסי מין עד לחלוף הזיהום, על מנת למנוע הדבקה חוזרת והישנות.
לעיתים נדירות יתכנו סיבוכים. אצל חלק מהנשים עלול הזיהום לפגוע במחסום הרירי בצוואר הרחם, המסייע במניעת זיהומים במערכת הרבייה הנשית.
במקרה של טריכומוניאזיס במהלך ההריון תיתכן הדבקה של העובר. אם העובר נדבק בטפיל יתכנו סיבוכים הכוללים לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך.