28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.04.2013  באדיבות ה 

טריכומוניאזיס (טריכומונס, טריכו) - מידע רפואי

Trichomoniasis
מעודכן לתאריך  10.04.2013  באדיבות ה 

טיפול בטריכומוניאזיס

על פי רוב, זיהום בטריכומוניאזיס אינו חולף ללא טיפול. במקרים נדירים עשוי הזיהום לחלוף מאליו. כל עוד הזיהום לא חלף ואינו מטופל, קיים סיכון להעבירו לאחרים.
במקרים בהם קיימת סבירות גבוהה לזיהום בטריכומוניאזיס וקיימים סימפטומים ברורים יומלץ לרוב על מתן טיפול עוד טרם קבלת תוצאות הבדיקה.

אנטיביוטיקה ונוגדי פטריות

טריכומוניאזיס ניתן לטיפול יעיל ומהיר. מרבית האנשים יטופלו בעזרת אנטיביוטיקה מסוג מטרונידזול (metronidazole). יש ליטול את התרופה בהתאם להוראות הרופא. בדרך כלל ימשך הטיפול חמישה עד שבעה ימים.
מטרונידזול עלול לגרום לבחילה, להקאה ולטעם מתכתי בפה. מומלץ ליטול את הכדור אחרי האוכל. אם התרופה גורמת להקאה יש לפנות לרופא המטפל מאחר שיעילות הטיפול עלולה להיפגם.
אין לצרוך משקאות אלכוהוליים בזמן הטיפול במטרונידזול וכן במשך 48 שעות לאחר סיום הטיפול. צריכת אלכוהול בשילוב עם תרופה זו עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות.
מטופלים שאינם יכולים לקחת מטרונידזול יטופלו בתרופה חלופית (לדוגמה, טינידזול (tinidazole)).

נשים הרות

התרופה מטרונידזול בטוחה לשימוש במהלך ההריון.
נשים הרות שסובלות מתופעות לוואי בזמן נטילת התרופה או שאינן מעוניינות לקחת אותה יכולות לקבל טיפול חלופי בקלוטרימזול (clotrimazole).
טבליה תוך נרתיקית של קלוטרימזול בטוחה לשימוש במהלך ההריון ומקלה על הסימפטומים של טריכומוניאזיס. עם זאת, תרופה זו פחות יעילה מאשר טיפול אנטיביוטי ולרוב אינה מרפאה את הזיהום. לפיכך ידרש המשך מעקב רפואי קפדני וכן ביצוע בדיקות נוספות על מנת לברר האם הזיהום חלף.

אמצעי מניעה

הטיפול האנטיביוטי בטריכומוניאזיס עלול לפגוע ביעילותם של חלק מאמצעי המניעה, לרבות גלולות למניעת הריון המכילות שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון, מדבקות וטבעות למניעת הריון. לפיכך מומלץ להשתמש באמצעי מניעה אחרים (לדוגמה, בקונדום) בזמן טיפול זה. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

המשך מעקב

כאשר נוטלים את האנטיביוטיקה בצורה נכונה לרוב לא יידרש המשך מעקב.
עם זאת, אם הסימפטומים אינם חולפים לאחר סיום הטיפול או במקרים בהם תוצאות המעבדה הראשוניות היו שליליות לטריכומוניאזיס, יש צורך לבצע בדיקות נוספות על מנת לבדוק האם הסימפטומים נגרמו כתוצאה ממחלת מין אחרת.
על מטופלים המקיימים יחסי מין לא מוגנים לפני סיום הטיפול לפנות לרופא המטפל כיוון שהם בסיכון להדבקה חוזרת.
כמו כן, יש לפנות לרופא המטפל במקרים הבאים:
  • אם הטיפול האנטיביוטי לא הושלם. 
  • נטילה לא נכונה של הטיפול (שלא לפני ההוראות). 
  • הקאה זמן קצר לאחר נטילת האנטיביוטיקה.
 
במקרים אלו יומלץ לרוב על שינוי במינון התרופה או על החלפת התרופה.

שותפים לקיום יחסי מין

מומלץ להימנע מקיום יחסי מין בזמן הטיפול בטריכומוניאזיס על מנת למנוע הדבקה חוזרת.
רצוי ששותפים לקיום יחסי המין יפנו אף הם לבדיקה ויטופלו גם כן, במידת הצורך. כל עוד השותף אינו מטופל קיים סיכון גבוה להדבקה מחודשת.