28 מאי 2022 כ"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.04.2013  באדיבות ה 

תסמונת העייפות הכרונית (מחלת היאפים) - מידע רפואי

(Chronic Fatigue Syndrome (CFS
מעודכן לתאריך  25.04.2013  באדיבות ה 

מבוא לתסמונת העייפות הכרונית (מחלת היאפים)

תסמונת העייפות הכרונית (Chronic fatigue syndrome, CFS), המוכרת גם בכינוי 'שפעת היאפים' או 'מחלת היאפים', היא מחלה מורכבת שמאופיינת בעייפות ובתשישות קיצונית שאינה מוסברת על ידי בעיות בריאותיות אחרות.
התשישות המתמדת שפוגעת בתפקוד היומיומי עלולה להחמיר לאחר מאמץ גופני או נפשי, אך היא אינה חולפת בעקבות שינה או מנוחה. למרות שעייפות היא הסימפטום העיקרי ברוב המקרים, היא אינה הסימפטום היחיד שאנשים חווים. מרבית הלוקים בתסמונת יחלימו עם הזמן.
תסמונת העייפות הכרונית (CFS) מכונה גם Myalgic encephalomyelitis. מרבית הרופאים משתמשים במונח  CFSמשום שהסימפטום העיקרי של המחלה הוא עייפות מתמשכת.

מה גורם לתסמונת העייפות הכרונית?

ישנם הסברים רבים לגבי הגורמים העלולים להביא להתפתחות תסמונת העייפות הכרונית,  החל מזיהום נגיפי וכלה בדחק רגשי. חלק מהמומחים סבורים שהמחלה מתפרצת עקב שילוב של מספר גורמים. למרות זאת הגורמים המדויקים אינם ידועים.

אבחון

לא קיימת בדיקה מסוימת שיכולה לאשר או לשלול אבחנה של תסמונת העייפות הכרונית, אך קיימים קווים מנחים ברורים שנועדו לסייע לרופא לאבחן את המחלה. יש צורך לערוך בדיקות רפואיות שונות על מנת לשלול בעיות בריאותיות אחרות שיש להן סימפטומים דומים, בטרם תאושר אבחנה של התסמונת.
התסמונת נפוצה בקרב נשים בשיעור גבוה יותר מאשר בקרב גברים (למעלה מפי 2). במרבית המקרים היא מתפתחת בין שנות ה- 20 המוקדמות ועד לשנות ה- 40, אך גם מתבגרים עלולים ללקות בה, לרוב בגילאים 13-15.
על פי הערכות, בישראל המחלה פוגעת באחד מתוך 200 אנשים, אך ייתכן ששכיחותה גבוהה יותר וההטיה נובעת בשל הקושי לאבחן את המחלה. 

מתי המחלה קלה ומתי קשה

מרבית המקרים של תסמונת העייפות הכרונית הם קלים או מתונים, אך כרבע מהחולים מדווחים על סימפטומים קשים או אפילו קשים מאד.
  • מחלה קלה: האדם מסוגל לטפל בעצמו וכדי לשוב לאיתנו יזדקק למספר ימי מנוחה, ללא עבודה.
  • מחלה מתונה: הסימפטומים שהאדם לוקה בהם משתנים מפרט למשנהו. במקרים רבים יכולת הניידות מופחתת, תתכנה הפרעות בדפוסי השינה ויתעורר צורך בשנת צהריים.
  • מחלה קשה: האדם מסוגל לבצע רק מקצת מהמטלות היומיומיות (כמו צחצוח שיניים) ויזדקק מידי פעם לכסא גלגלים כדי להשיג ניידות. יתכנו קשיי ריכוז.
  • מחלה קשה מאד: האדם זקוק למנוחה אגב שכיבה במהלך שעות רבות מהיממה. הוא אינו מסוגל לטפל בעצמו ולבצע את המטלות היומיומיות. בחלק מהמקרים יתעורר קושי לסבול רעש ותתפתח רגישות מוגברת לאור חזק.


החלמה

במקרים מסוימים תסמונת העייפות הכרונית עלולה להימשך שנים, אך במרבית המקרים המחלה תחלוף באופן הדרגתי והלוקים בה יחושו שיפור בסימפטומים.

טיפול

קיימים טיפולים מגוונים שעשויים להקל על הסימפטומים של כאבי שרירים וראש, ולסייע לחולה לחיות חיים תקינים.