22 נובמבר 2017 ד' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  25.04.2013  באדיבות ה 

תסמונת העייפות הכרונית (מחלת היאפים) - מידע רפואי

(Chronic Fatigue Syndrome (CFS

גורמים לתסמונת העייפות הכרונית

הגורמים המדויקים להתפתחות תסמונת העייפות הכרונית אינם ידועים, אך קיימות מספר סברות. הגורמים שנחקרו כוללים מטען תורשתי, זיהום נגיפי, בעיות במערכת החיסונית, חוסר איזון הורמונאלי, בעיות נפשיות (דחק, דיכאון) ואירועים טראומטיים. רוב המומחים סבורים שהתסמונת נגרמת כתוצאה משילוב של כמה גורמים הפוגעים באנשים בעלי נטייה מולדת לתסמונת העייפות הכרונית.

גורמי סיכון

מספר גורמים עלולים להגביר סיכון להתפתחות תסמונת העייפות הכרונית:
 • נטייה תורשתית (מישהו במשפחה כבר לקה בתסמונת).
 • מצבי דחק נפשי או דיכאון.
 • עודף משקל וחוסר פעילות גופנית.
 • אירוע טראומטי לרבות אבל, גירושין ופיטורין מעבודה.
 • טראומה בילדות.
 • גיל ומין – התפרצות המחלה נפוצה במיוחד בשנות ה-40 וה-50, יותר אצל נשים.
 

תסמונת העייפות הכרונית ותורשה

יתכן שלאנשים מסוימים נטייה תורשתית ללקות בתסמונת. מומחי גנטיקה (חקר התורשה) מאוניברסיטת לונדון אפיינו 7 דפוסים תורשתיים של התסמונת, על פי קבוצות סימפטומים:
 1. הצורה הקלה ביותר של  המחלה (עייפות).
 2. עייפות משמעותית.
 3. רמות מתונות של כאב בגוף ובעיות שינה.
 4. בעיות במערכת העיכול וחולשת שרירים ניכרת.
 5. עייפות קיצונית לאחר מאמץ וכאב משמעותי בשרירים ובמפרקים.
 6. רמות גבוהות של כאב, חרדה ודיכאון, יחד עם שינה לקויה.
 7. הסימפטומים הקשים ביותר שכוללים כאב, נפיחות בבלוטות וכאב ראש.
 
החוקרים מקווים לפתח בדיקות דם שתאפשרנה לאבחן את סוג התסמונת ולהתאים לו טיפול הולם.

זיהום נגיפי (ויראלי)

בגלל שאצל חלק מהאנשים מתפתחת תסמונת העייפות הכרונית לאחר זיהום נגיפי, תהו החוקרים אם הנגיפים אחראים להתפתחות התסמונת. עד היום לא נמצאה עדות לקשר. נציין כי עייפות בעקבות זיהום נגיפי היא תופעה מוכרת ונפוצה, אך זו חולפת תוך מספר ימים. במקרה של התסמונת העייפות אינה חולפת ואף מחמירה.
הנגיפים החשודים כגורם שיכול לעורר התפרצות של התסמונת כוללים את נגיף אפשטיין-בר (גורם למונונוקליאוזיס, היא מחלת הנשיקה) ואת נגיף ההרפס האנושי מספר 6 (גורם למחלת אדמדמת אביבית, שהיא מחלת ילדים נפוצה למדי. במרבית המקרים המחלה חולפת מעצמה ללא טיפול).

תסמונת העייפות הכרונית ונגיף בקיבה

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצאו שחולי תסמונת העייפות הכרונית נוטים ללקות בזיהום כרוני בקיבה שמקורו בנגיף ממשפחת האנטרו-וירוס. זאת בשיעור גבוה פי 4 מאשר אנשים בריאים, או אנשים הלוקים במחלות מערכת העיכול בלבד (דלקת בקיבה, מחלות מעיים דלקתיות, מחלת ההחזר הוושטי וסרטן הקיבה).
למרות שהחוקרים מצאו עדות לנוכחות הנגיף בדגימות שניטלו מרקמת הקיבה, הם טרם הצליחו לזהות אותו במדויק.

חוסר איזון הורמונאלי

אצל חלק מהלוקים בתסמונת העייפות הכרונית נמצאו רמות לא תקינות של הורמונים מסוימים המיוצרים בהיפותלמוס (בלוטת יותרת המוח) ובבלוטות יותרת הכליה. הקשר של ממצאים אלו להתפתחות התסמונת טרם הובהר.

תסמונת העייפות הכרונית וטראומה בילדות

במחקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת אמורי ומהמרכז לבקרה ולמניעת מחלות בארה"ב, נמצא שמספר המבוגרים שדיווחו על טראומה בילדות (כמו התעללות או הזנחה רגשית) ולקו בתסמונת העייפות הכרונית בבגרותם היה פי 2.5 גדול יותר מהשיעור באוכלוסיה הכללית.
בנוסף, נמצא שאצל החולים שדיווחו על טראומה בילדות היו רמות ההורמון קורטיזול (הורמון שקשור להתמודדות עם סטרס ולהתאוששות ממנו) נמוכות יותר בהשוואה לאלו שלא חוו טראומה בילדות.