22 נובמבר 2017 ד' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  25.04.2013  באדיבות ה 

תסמונת העייפות הכרונית (מחלת היאפים) - מידע רפואי

(Chronic Fatigue Syndrome (CFS

טיפול בתסמונת העייפות הכרונית

אמנם אין ריפוי לתסמונת העייפות הכרונית, אך ישנם טיפולים, תלויי סימפטומים, שיכולים להקל על הסימפטומים. אבחון מוקדם, נטילת תרופות לטיפול בסימפטומים ושמירה על אורח חיים מאוזן יכולים לעזור.

תוכנית טיפול

מומלץ לבנות תוכנית טיפול אישית להתמודדות מיטבית עם הסימפטומים והקשיים שנגרמים כתוצאה מהתסמונת. מטרות התוכנית הן:
 • שמירה על היכולות הגופניות והשכליות והרחבתן במידת האפשר.
 • התמודדות עם ההשלכות הגופניות והנפשיות של הסימפטומים.
 
חשוב לזכור, שתוכנית טיפול היעילה עבור פרט מסוים לא תהיה בהכרח יעילה עבור פרט אחר. מומלץ לקבל מהרופא הסבר לגבי היתרונות והסיכונים של כל אחד מהטיפולים המומלצים על ידו. אם הסימפטומים מחמירים לאחר נטילת תרופה מסוימת או ביצוע טיפול מסוים, או אם הסימפטומים חמורים במיוחד, יש לפנות לרופא המטפל כדי שזה ישנה את תוכנית הטיפול.

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי

טיפול הכרתי התנהגותי (Cognitive behavioral therapy, CBT) הוא טיפול פסיכולוגי שעשוי לסייע בהשגת שליטה על הסימפטומים של התסמונת, על ידי שינוי צורת החשיבה וההתנהגות.
הטיפול באמצעות שיחות אישיות עם מטפל מקצועי, אמור לכלול:
 • סיוע בקבלה והשלמה עם האבחנה.
 • היפטרות ממחשבות שעלולות למנוע הטבה בסימפטומים.
 • הגברת תחושת השליטה בסימפטומים.
 

טיפול באמצעות פעילות גופנית מדורגת

טיפול באמצעות פעילות גופנית מדורגת (Graded exercise therapy, GET) מבוסס על תוכנית תרגילים מובנית, שמטרתה להאריך בהדרגה את פרק הזמן בו המטופל מסוגל לבצע פעילות גופנית. תוכנית האימון מציבה למטופל יעדים להשגה על ציר הזמן.
בדרך כלל כוללת תוכנית כזו פעילות גופנית אירובית (תרגילים שמעלים את קצב הלב) דוגמת שחייה או הליכה. בעת בניית התוכנית נלקחת בחשבון היכולת הגופנית של המטופל. במהלך ביצוע התוכנית ניתן יהיה להגביר בהדרגה את משך האימון ואת עוצמתו, אולם חשוב להקפיד שלא לעבור את משך האימון ואת דרגת הקושי שנקבעו על ידי המדריך.
כדאי שהטיפול בפעילות גופנית מדורגת יונחה על ידי איש מקצוע מוסמך, שיש לו ניסיון בטיפול בחולי תסמונת העייפות הכרונית.

ניהול פעילויות

ניהול פעילויות הוא היבט נוסף של התוכנית הטיפולית, שקשור לקביעת מטרות והגברה הדרגתית של רמות הפעילות היומית. לעיתים מתבקשים מטופלים לנהל יומן מעקב אחר תקופות הפעילות והמנוחה שלהם במטרה לתעד את הרמה ההתחלתית ואז יומלץ להם להגביר את הפעילות באופן הדרגתי בהתאם ליכולת האישית.

תרופות

תרופות מסוימות עשויות להקל על הסימפטומים. נוגדי הכאב שנמכרים ללא מרשם רופא עשויים להקל על כאב בשרירים ובמפרקים ועל כאב ראש. נוגדי כאב חזקים יותר דורשים מרשם רופא ומומלץ להשתמש בהם רק לטווח קצר. במקרה של כאב כרוני (מתמשך) ניתן לפנות לטיפול במרפאת כאב.
תרופות נוגדות דיכאון במינון נמוך, דוגמת אמיטריפטילין (שמות מסחריים: אלטרול®, אלטרולט®. מדובר בנוגד דיכאון ממשפחת הטריציקליים), עשויות לסייע במספר מצבים לרבות בעיות שינה. אמיטריפטילין אינו מתאים לאנשים עם רקע של בעיות בלב. התרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי הכוללות יובש בפה, טשטוש ראיה, סחרחורת וישנוניות.

קצב חיים ופעילות מאוזנים

שמירה על קצב חיים ופעילות מאוזנים, המתאימים למצבו של המטופל, חשובה מאד לשם השגת שליטה על הסימפטומים של תסמונת העייפות הכרונית. המשמעות היא שאין להגזים בפעילות ואסור לדחוק בעצמך יתר על המידה – הלחץ עלול להאט את ההתאוששות וההחלמה. ברור שעם הזמן, ניתן להאריך בהדרגה את משך הפעילות, תוך שמאזנים זאת בעזרת תקופות מנוחה.

שיטות נוספות של עזרה עצמית

 • הימנעו ממצבי דחק.
 • הימנעו מצריכת אלכוהול, קפאין, סוכר וממתיקים.
 • הימנעו ממזונות וממשקאות אחרים שאתם רגישים אליהם.
 • אכלו ארוחות קטנות וסדירות.
 • הקפידו על תקופות מנוחה ורגיעה. יחד עם זאת השתדלו להימנע מנמנום תכוף או מתקופת שינה מוגזמת.
 

רפואה משלימה

טיפולים משלימים עשויים לסייע. אפשר לנסות להקל על כאב הקשור לתסמונת העייפות הכרונית באמצעות אקופונקטורה (דיקור סיני), עיסוי, יוגה ואף טאי-צ'י.

החמרת הסימפטומים

החמרת הסימפטומים עלולה להתרחש בשל מגוון סיבות, לרבות זיהומים, פעילות לא מתוכננת ולעיתים גם ללא סיבה ברורה. אין צורך להיכנס ללחץ בשל כך. המטפלים בחולה יוכלו לסייע לו בהשגת שליטה מחודשת על הסימפטומים באמצעות:
 • הוספת הפסקות רוגע לפעילות הנוכחית.
 • לימוד 'נשימות' ושיטות הרפיה אחרות.
 • עידוד חשיבה חיובית בנוגע להחלמה מתסמונת העייפות הכרונית.
 
עם הזמן ובעקבות הטיפולים, אצל רבים מהלוקים בתסמונת העייפות הכרונית חל שיפור בסימפטומים.

חיסון נגד שפעת ותסמונת העייפות הכרונית

מומלץ לאנשים הלוקים בתסמונת העייפות הכרונית להתחסן נגד שפעת, מאחר שהשפעת עלולה להיות מלווה בסימפטומים קשים במיוחד אצל מי שחווה תשישות. יחד עם זאת קיימים דיווחים שחלק מהאנשים שקיבלו את החיסון נגד שפעת חוו החמרה בסימפטומים של תסמונת העייפות הכרונית.
מסקר שנערך על ידי ארגון חולי תסמונת העייפות הכרונית בבריטניה עלו הממצאים הבאים:
 • אצל 6% מהחולים שהתחסנו חלה הטבה בסימפטומים.
 • אצל מחצית מהחולים שהתחסנו לא היה שינוי.
 • אצל 20% מהחולים שהתחסנו אירעה החמרה קלה בסימפטומים.
 • אצל 24% מהחולים שהתחסנו אירעה החמרה משמעותית של המחלה.