18 ינואר 2018 ב' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  25.04.2013  באדיבות ה 

טיקים (עוויתות בלתי רצוניות) - מידע רפואי

Tics

גורמים לטיקים

הסיבה להופעת טיקים אינה ידועה במדויק. עם זאת, ישנן עדויות לכך שבהתפתחות הטיקים מעורבים הן גורמים תורשתיים (גנטיים) והן גורמים סביבתיים.

גורמים תורשתיים (Genetic Factors)

טיקים הם במקרים רבים תופעה משפחתית. אם אחד מביני המשפחה סובל מטיקים, הסיכון שבני משפחה נוספים יסבלו מטיקים הוא גבוה יותר. עובדה זו מחזקת את ההשערה שישנם גורמים תורשתיים להפרעה.

תרופות

ישנן תרופות שתופעות הלוואי שלהן עלולות לכלול הגברת טיקים. למשל תרופות המיועדות לטיפול בהפרעות קשב (attention deficit hyperactivity disorder -ADHD) כגון מתילפנידאט (Methylphenidate) המוכר בשמות המסחריים ריטלין® או קונצרטה®, ודקסאמפטמין (Dexamphetamine) שאינה מאושרת לשימוש בישראל.
ממחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות עולה שברוב המקרים מתילפנידאט אינו גורם להופעת טיקים ואינו מחמיר טיקים קיימים. יחד עם זאת, אם ידוע על טיקים והפרעת קשב יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולשקול בזהירות את התועלת שבשימוש בתרופות אלו לעומת תופעות הלוואי. ייתכן שניתן יהיה להנמיך את מינון התרופה או להחליפה בתרופה אחרת.

שימוש בסמים

טיקים עלולים להופיע כתוצאה משימוש בסמים כגון קוקאין ואמפטמינים. הטיקים עלולים להופיע גם לאחר הפסקת השימוש בסם, כחלק מתסמונת גמילה.

גורמים נוספים

טיקים עלולים להיות סימפטומים של מספר בעיות בריאותיות אחרות, למשל:
  • חבלת ראש - במקרים נדירים טיקים מופיעים לאחר חבלת ראש.
  • שיתוק מוחין (Cerebral palsy) - מצב שנוצר בעקבות נזק מוחי במהלך הלידה.
  • מחלת הנטינגטון (Huntington’s Disease) - מחלה עצבית תורשתית.
  • מחלת ווילסון (Wilson’s Disease) - מחלה תורשתית הגורמת להצטברות של נחושת באיברים שונים, ביניהם המוח.
  • מחלות או בעיות בכלי הדם המספקים דם למוח (Cerebrovascular Disease).