19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  25.04.2013  באדיבות ה 

טיקים (עוויתות בלתי רצוניות) - מידע רפואי

Tics

סיבוכים של טיקים

להפרעת טיקים עלולים להיות סיבוכים הקשורים לבעיות חברתיות ולבעיות תפקוד בבית הספר או בעבודה.

בעיות חברתיות

ילדים הסובלים מטיקים נתקלים פעמים רבות בבעיות חברתיות, לרבות קשיים לרכוש חברים ולעג של ילדים אחרים שאינם מבינים את פשר הטיקים. לבעיות חברתיות עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים ועל מצב הרוח.
מומלץ להורים לילדים הסובלים מטיקים להדריך את ילדיהם כיצד להסביר לאחרים על מצבם, בצורה חופשית וללא בושה. בדרך כלל שיתוף אחרים במידע על טיקים מגביר את ההבנה ומפחית את המתח.

כיצד מתמודדים עם הצקות ובריונות?

אם הילד מתלונן על הצקות ובריונות מצד אחרים, חשוב להקשיב לו. יש לעודד אותו לספר מה קרה במילים שלו. מומלץ לעודד אותו להעלות זאת על הכתב.
לעתים ילדים לא משתפים את הוריהם בחוויות קשות שחוו בבית הספר, מפאת המבוכה או משום שאינם רוצים להעציב את ההורים. סימנים מחשידים לכך יכולים להיות:
  • ילד שחוזר הביתה עם חבלות, בגדים קרועים או בלי הכסף שניתן לו.
  • הידרדרות בלימודים ללא סיבה נראית לעין.
  • שינויים רגשיים כגון עצבנות, רוגז או חוסר יציבות רגשי.
 
בכול מקרה של חשד להצקה מומלץ לפנות ללא דיחוי לבית הספר. זכות ההורים לדרוש מבית הספר להציג בפניהם תכנית פעולה להתמודדות עם הבריונים. 
ניתן להיעזר גם בגורמים נוספים. באתר 'סהר-סיוע והקשבה ברשת' ניתן למצוא רשימת עמותות סיוע לילדים ונוער.

בעיות תפקוד בבית הספר או בעבודה

טיקים חמורים עלולים לגרום להפרעה בתפקוד השוטף בבית הספר או בעבודה. זו עלולה להיות מוחמרת כאשר ללוקה בטיקים בעיות נלוות כמו הפרעת קשב.
כדאי שההורים יגיעו להסכם עם המורים בבית הספר, שאם הטיקים מחמירים בעת מבחן או במהלך שיעור, הילד יהיה רשאי לצאת מהכיתה למספר דקות ולשוב כשהטיקים יחלשו.
כאשר מדובר על מקום עבודה כדאי לשוחח עם המעביד על הבעיה, ולסכם על דרכי פעולה בעת מצבי מתח והתגברות הטיקים.