28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

עילפון, התעלפות - מידע רפואי

(Fainting, Syncope)
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

מבוא לעילפון

התעלפות היא מצב של אבדן פתאומי וזמני של ההכרה, אשר בדרך כלל מלווה בנפילה. התעלפות שונה ממצבים אחרים הגורמים לאיבוד ההכרה באופן זמני, דוגמת זעזוע מוח, שבץ או התקף אפילפטי.
במרבית המקרים של התעלפות, המתעלף שב להכרה תוך דקה או שתיים. בכול מקרה שהמתעלף אינו שב להכרה בתוך 2 דקות, יש להזעיק אמבולנס של מגן דוד אדום, כי הסיבה להתעלפות עלולה להיות מצב חירום רפואי.

מדוע מתעלפים?

כדי לתפקד בצורה נאותה זקוק המוח לאספקה סדירה של חמצן, שמגיעה אליו עם הדם. הפחתה בהזרמת דם למוח גורמת לאדם לחוש מוזרות, להזעת יתר ולסחרחורת. במרבית המקרים הגוף מתקן מצב זה בעצמו באופן מיידי. כאשר ההפחתה באספקת הדם למוח מתארכת נגרם אבדן הכרה המלווה בנפילה (מעין התמוטטות) המכונה התעלפות.
הסיבות להפחתת הזרימה של הדם למוח יכולות להיות רבות. ברוב המקרים הדבר קשור לשיבוש זמני בפעילות של מערכת העצבים האוטונומית, אשר שולטת בין היתר על קצב פעימות הלב והסדרת לחץ הדם. שיבוש כזה יכול לנבוע למשל מלחץ נפשי, בהלה, כאב, עמידה ממושכת ואפילו על ידי שיעול, עיטוש או צחוק עוצמתי מתמשך.

מה עושים?

כאשר אתם חושדים שאתם עומדים להתעלף, עברו למצב שכיבה בו הרגליים מורמות אל מעל גובה הראש (ניתן לשים כרית מתחת לרגליים). מצב זה ישפר את זרימת הדם למוח. אם אין אפשרות לשכב, שבו והטו את הראש אל בין הברכיים.
במידה שמישהו בסביבתכם התעלף והכרתו אינו שבה תוך דקה או שתיים:
  1. השכיבו את המתעלף על צידו.
  2. וודאו דרכי נשימה פתוחות על ידי שחרור עניבה (אם יש) או פתיחת כפתור חולצה סמוך לצוואר, הטיית הראש לאחור והרמת הסנטר.
  3. בדקו נשימות ודופק והזעיקו מיידית אמבולנס של מגן דוד אדום. הישארו ליד המתעלף עד להגעת צוות עזרה ראשונה.
 

הטיפול בהתעלפות לאחר השיבה להכרה

במרבית המקרים ישוב המתעלף להכרה ולפעילות רגילה בתוך מספר דקות מהאירוע ולא יידרש טיפול מיוחד. יחד עם זאת מומלץ לפנות להתייעצות ולבדיקה על ידי רופא, בפרט אם מדובר במקרים של התעלפויות חוזרות ונשנות.
אם ידועה לכם הסיבה להתעלפות, כמו שהייה במקומות צפופים או לחץ נפשי השתדלו להימנע מלהיקלע למצבים אלו, או לפחות דעו לזהות את הסימנים המקדימים להתעלפות, כדי שבמצבים אלו תוכלו לעבור מיידית למצב ישיבה או שכיבה. 

עד כמה נפוצות התעלפויות?

מדובר בתופעה נפוצה. כ- 50% מהנשים תתעלפנה במהלך חייהן וכ- 25% מהגברים. כשליש מהמתעלפים יתעלפו שנית בתוך שלוש שנים.