29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.04.2013  באדיבות ה 

כיני ערווה - מידע רפואי

Pubic Lice
מעודכן לתאריך  29.04.2013  באדיבות ה 

מבוא לכיני ערווה

כיני ערווה, המכונות בשפת העם 'מנדבושקס', הן חרקים טפיליים קטנים השוכנים בינות לשיער אדם גס, דוגמת שיער הערווה. הכינים עוברות מאדם לאדם בזמן מגע גופני קרוב (לדוגמה, בזמן קיום יחסי מין).
לאחר ההדבקה, עלולים לחלוף החל מ- 5 ימים ועד מספר שבועות עד להתפתחות סימפטומים אופייניים, הכוללים:
  • גרד באזורים המעורבים.
  • זיהום או גירוי של העור עקב הגרד העז.
  • הופעת אבקה שחורה על התחתונים (אלו הם הגללים של הכינים).
  • נקודות כחולות על העור, היכן שהכינים שוכנות (לדוגמה, באזור הירכיים או הבטן התחתונה). נקודות אלו הן סימני נשיכה.
  • כתמי דם זעירים על העור או על הביגוד התחתון.
 
בנוסף לשיער הערווה עלולות הכינים להיות גם באזורי גוף נוספים, לרבות באזורים הבאים:
  • שיער בבתי השחי או ברגליים.
  • שיער על פני החזה, הבטן והגב.
  • שיער פנים, לרבות שפם וזקן.
  • ריסים וגבות (שכיח פחות).
 
דווקא על הקרקפת כיני הערווה אינן מסוגלות להתקיים.
כיני הערווה נראות כמעין סרטנים זעירים. גודלה של כינה בוגרת הוא כ- 2 מילימטרים וצבעה צהוב-אפרפר או אדמדם. ביצי הכינים נצמדות לבסיס השערה.
כיני ערווה אינן מעבירות מחלות מין או איידס, אך במקרה של הדבקה בכיני ערווה יומלץ בדרך כלל לעבור בדיקה לשלילת הדבקה גם במחלות אחרות שעלולות לעבור בזמן מגע מיני בלתי מוגן.

כיצד נדבקים?

הדבקה בכיני ערווה אין משמעותה חוסר הקפדה על ניקיון אישי. הדבקה מתרחשת, כאמור, בזמן מגע מיני קרוב עם אדם הנושא את כיני הערווה. הכינים זוחלות משערה לשערה, אך אינן יכולות לעוף או לקפוץ (זאת בניגוד לכיני הראש). שימוש בקונדום אינו מונע הדבקה בכיני ערווה, מאחר שהקונדום אינו מכסה את שיער הערווה. הדבקה תיתכן גם בעקבות שיתוף בגדים, מגבות ומצעים.
על מנת להתקיים זקוקות הכינים לדם אנושי, ולכן עוברות מאדם לאדם, על מנת לקיים את עצמן.

מתי יש לפנות לבדיקת רופא?

אם קיים חשש להדבקה בכיני ערווה מומלץ לפנות לרופא עור המומחה בטיפול במחלות עור ומין. לרוב ניתן לאבחן את המצב על ידי התבוננות באזור הגוף המעורב.

טיפול בכיני ערווה

ניתן למגר את כיני הערווה באמצעות תכשירים הניתנים לשימוש ביתי, לרבות משחה או שמפו. מומלץ להתייעץ עם הרופא או הרוקח באשר לבחירת התכשיר המתאים.
יש למרוח את החומר על גבי כל אזורי הגוף השעירים, למעט על שיער הראש, הגבות והריסים. לרוב יש צורך לחזור על פעולה זו כעבור 3-7 ימים.
לעתים עלול להיות צורך לנסות מספר תכשירים לפני שנפטרים לחלוטין מהכינים, מאחר שחלקן עמידות לחלק מהתכשירים הנפוצים בשוק. חשוב לטפל בבני זוג עימם בא המטופל במגע גופני קרוב, על מנת למגר את הכינים גם על גבי גופם (אם נדבקו או היו המקור להדבקה).

מתי ניתן לחזור ולקיים יחסי מין?

עד לסיום הטיפול בכינים, לרבות כל טיפול המשך שנדרש, אין לקיים יחסי מין (מכל צורה או סוג). זאת על מנת למנוע הדבקה חוזרת או הדבקה של אנשים נוספים.