01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.04.2013  באדיבות ה 

כיני ערווה - מידע רפואי

Pubic Lice
מעודכן לתאריך  29.04.2013  באדיבות ה 

טיפול בכיני ערווה

ניתן לטפל בכיני ערווה במסגרת ביתית באמצעות משחה או קרם נוגדי כינים. בדרך כלל יש למרוח את התכשיר פעם אחת ולחזור על הטיפול לאחר 3-7 ימים, בהתאם להוראות המצורפות לתכשיר.
את מרבית התכשירים יש למרוח על כלל אזורי הגוף, למעט על הקרקפת, הפנים, הגבות והריסים. יש למרוח את התכשיר גם על שיער הזקן והשפם (אם קיימים). מומלץ להתייעץ עם הרופא או הרוקח באשר לשימוש המדויק בתכשיר.
כל אדם עימו היה מגע גופני קרוב צריך להיות מטופל באותו אופן. כך לגבי שותפים לקיום יחסי מין במהלך שלושת החודשים האחרונים וכן כל בני הבית.
לעיתים קיים קושי להיפטר מכיני הערווה מאחר שהן מפתחות עמידות לטיפול. במקרים אלו יש צורך לשלב בין תכשירים שונים. אפשר להתייעץ עם הרופא המטפל או עם הרוקח לגבי חלופות טיפוליות מתאימות.

טיפול עצמי

ניתן לטפל בכיני ערווה בבית, באמצעות קרם או משחה נגד כינים. עבור חלק מהתכשירים נדרש מרשם רופא ואילו אחרים ניתן לרכוש ללא מרשם, בבתי המרקחת. יש להתייעץ עם הרופא או עם הרוקח לפני תחילת השימוש, ולוודא את אופן השימוש הנאות. יש למלא אחר הוראות הרופא.
  • אם נדרש טיפול עבור תינוק מתחת לגיל 6 חודשים, ילד מתחת לגיל 18 או עבור אישה הרה או מניקה, יש לקבל הוראות טיפול מדויקות, ולוודא כי הטיפול אכן מתאים.
 

שימוש בתכשירים נוגדי כינים

שני התכשירים הנפוצים ביותר לשימוש הם מלתיון (Malathion 0.5%) ופרמתרין (Permethrin 5%). פרמתרין אינו מתאים לשימוש מתחת לגיל 18 או עבור נשים הרות או מניקות. אם טיפול במלתיון נכשל עשוי הרופא לשקול טיפול בפרמתרין, גם עבור אישה הרה או מניקה.
יש לברר את הוראות הטיפול עם הרוקח בבית המרקחת, טרם תחילת הטיפול. חשוב להדגיש כי מדובר בטיפול בכיני ערווה.

טיפול בכיני ערווה על הריסים

במקרים של הדבקת הריסים בכינים יהיה צורך לטפל בהם במקביל לטיפול בשאר הגוף. אין לנסות ולהסיר את הביצים הריקות מהריסים מחשש לפציעת העיניים.
  • אין להשתמש באותו תכשיר נגד כינים בו משתמשים לשאר חלקי הגוף כיוון שעלול להיגרם גירוי לעיניים. במקרה זה יש להתייעץ עם רופא מומחה על מנת לוודא קבלת טיפול מתאים, שלא יפגע בעיניים.
 
יתכן שהרופא ימליץ על שימוש במשחת עיניים על בסיס פרפין, אשר יוצרת שכבה שומנית המכסה את הכינה וחונקת אותה.

טיפול המשך

סבב הטיפול הראשון לרוב הורג את הכינים, אך לא בהכרח את הביצים, ולכן כינים נוספות עלולות לבקוע מהביצים. לפיכך יומלץ על סבב טיפול נוסף לאחר 7 ימים, על מנת להבטיח את מותן של כלל אוכלוסיית הכינים, טרם הגיען לבגרות, אז הן יכולות להטיל ביצים נוספות.
כשבוע לאחר סבב הטיפול השני יש לערוך בדיקה יסודית על מנת לבדוק אם נותרו כינים חיות. לחילופין, ניתן לשוב לבדיקה חוזרת אצל הרופא.
ביצים ריקות עלולות להישאר דבוקות לשיער גם לאחר סיום הטיפול, אך לא בהכרח להצביע על כישלונו. עם זאת, נוכחות של כינה חיה משמעותה שהטיפול כשל, ושנדרש טיפול נוסף. במקרה זה יש לשוב אל הרופא לקבלת טיפול המשך.
הרופא יברר שהטיפול אכן בוצע בהתאם להוראות, כיוון שאופן השימוש חיוני להצלחת הטיפול. לעיתים ימליץ הרופא על סבב נוסף של טיפול או על טיפול אחר (במקרה שהכינים עמידות לטיפול הראשון שנוסה).

טיפול באנשים אחרים

על מנת למנוע זיהום מחדש יש צורך לטפל במקביל באנשים איתם קיים מגע קרוב. אנשים אלו כוללים שותפים מיניים וכן את כל בני הבית, גם אם הם אינם סובלים מכל סימפטום.

טיפול בזיהום לאחר מגע מיני

במקרים בהם כיני הערווה הועברו במגע מיני מומלץ ליידע את כל השותפים המיניים עימם היה מגע בשלושת החודשים שקדמו להדבקה, על מנת שיבדקו גם הם ויטופלו (במידת הצורך).