16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

אגורפוביה - מידע רפואי

Agoraphobia
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

גורמים לאגורפוביה

הסיבה המדויקת לאגורפוביה אינה ידועה. עם זאת, ישנן עדויות לכך ששילוב של אחד או כמה מהגורמים הבאים עלול להוביל להתפתחות ההפרעה:
  • גורמים תורשתיים (גנטיים).
  • גורמים נפשיים.
  • הפרעת פאניקה.
  • הפרעה במודעות המרחבית (חוסר יכולת להבין את מצב הגוף ביחס למרחב ולעצמים בסביבתו).
 

גורמים תורשתיים (גנטיים)

ישנן עדויות לכך שלתורשה תפקיד משמעותי בהתפתחות אגורפוביה. בקרב בני המשפחה של הסובל מאגורפוביה או מהפרעת פאניקה, גבוהה שכיחות ההפרעה פי 4-8 מאשר באוכלוסיה הכללית. ככל שעולה דרגת הקרבה המשפחתית (מבחינה ביולוגית) עולה הסיכון ללקות באגורפוביה. הסיכון של תאום זהה ללקות בהפרעה כאשר אחיו לקה בה, גבוה יותר מזה הקיים במקרה של תאומים לא זהים.
אותרו מספר גנים (חומר תורשתי שהוא 'תוכנית' ליצירת חלבונים) אשר שינויים מסוימים בהם קשורים לנטייה מוגברת ללקות באגורפוביה או בהפרעת פאניקה. החלבונים הנוצרים מגנים אלו משפיעים על פעילות של סרוטונין (Serotonin) שהוא חומר חשוב במערכת העצבים המרכזית ובעל תפקיד ביצירת רגשות. כאשר הגנים הללו עוברים שינוי, הרי שהחלבונים הנוצרים מהם יהיו בעלי פעילות שונה מזו של חלבונים שנוצרו מגנים שלא עברו שינוי.
אופן ההשפעה המדויק של הגנים שעברו שינוי על התפתחות אגורפוביה עדיין לא ידוע.

גורמים נפשיים

גורמים נפשיים שעלולים לתרום להתפתחות אגורפוביה כוללים:
  • טראומה בילדות, כגון מוות של הורה, פרידה מהורה או התעללות.
  • חוויות חיים קשות בבגרות שמערבות מתח וחרדה, כגון שכול או פיטורין מהעבודה.
  • הפרעה נפשית בעבר, לרבות דיכאון או הפרעת אכילה.
  • שימוש בסמים או צריכת אלכוהול מוגזמת.
  • זוגיות לא מאושרת, במיוחד כאשר בן-הזוג נתפס כשתלטן.
 
יחד עם זאת, ישנם מקרים של אגורפוביה שבהם לא נמצא גורם פסיכולוגי ברור.

הפרעת פאניקה

הפרעת פאניקה היא הפרעת חרדה המתבטאת בהתקפי פאניקה פתאומיים ובלתי צפויים. התקפי הפאניקה כוללים הופעה פתאומית של חרדה בעוצמה גבוהה מאוד וסימפטומים גופניים במשך זמן מוגבל (בדרך כלל מספר דקות).
במקרים רבים, לאחר הופעת הפרעת פאניקה, תתפתח תוך כשנה גם אגורפוביה. לפיכך חלק מהחוקרים רואים באגורפוביה סיבוך של הפרעת פאניקה. במקרים אלו הלוקה מקשר בין התקף הפאניקה שחווה, לבין המקום או המצב שהיה בו בזמן ההתקף. בשל כך ימנע מלהיות במקומות או במצבים דומים, מחשש לחוות שוב התקף פאניקה. אדם שחווה התקף פאניקה פתאומי באוטובוס יקשר בין האוטובוס לבין ההתקף, וכתוצאה מכך ימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.
יחד עם האמור, נדגיש שלא כל הסובלים מאגורפוביה סובלים גם מהפרעת פאניקה.

הפרעה במודעות המרחבית (spatial awareness)

לחלק מהלוקים באגורפוביה ישנה בעיה במערכות שיווי המשקל והתפיסה המרחבית. כלומר, הם מתקשים להבין את מיקומם ביחס לחלל בו הם נמצאים וביחס לדברים בסביבתם. כתוצאה מכך הם עלולים להרגיש חוסר התמצאות וחרדה במקומות צפופים והומי אדם.