21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

הרפס באברי המין - מידע רפואי

Genital Herpes
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מניעת הרפס באברי המין

העצות הבאות עשויות למנוע התפשטות של הנגיף.

הימנעות מקיום יחסי מין

עד לחלוף כל השלפוחיות והכיבים מומלץ להימנע מקיום יחסי מין (נרתיקיים, אנאליים או אוראליים). מומלץ לא לקיים יחסי מין כל זמן שקיימים סימפטומים של הרפס באברי המין, לרבות גירוד או עקצוץ, כיוון שבשלב זה הזיהום מדבק מאוד.
אין לשתף צעצועי ואביזרי מין, מאחר שהנגיף עלול לעבור דרך מגע איתם גם כן. במידה שבוחרים לשתף אביזרים בכל זאת, יש לחטא אותם היטב ולכסות עם קונדום.
אם סובלים מהרפס על השפתיים ('פצעי חום'), יש להימנע מלנשק את בן הזוג או את הילדים.

שימוש קבוע בקונדום

יש להקפיד על שימוש קבוע בקונדום בזמן קיום יחסי מין מכל סוג שהוא גם לאחר היעלמות הסימפטומים. הדבר חשוב בעיקר כאשר מקיימים יחסי מין עם בני זוג חדשים ומונע הדבקה אפשרית לא רק בהרפס, אלא במחלות אחרות גם כן.
יחד עם זאת, על אף שקונדום עשוי למנוע את התפשטות הזיהום הוא מכסה אך ורק את הפין. אם הנגיף נוכח באזור פי הטבעת או על העור באזור הירכיים, תיתכן הדבקה בכל זאת.
מכיוון שנגיף ההרפס נותר רדום בעצבי העור גם לאחר חלוף הסימפטומים קיימת אפשרות כי הוא נוכח על פני העור. משמעות הדבר היא שקיים סיכון מתמשך להעברת הזיהום לאדם אחר.

בדיקת בני הזוג

מומלץ שבני זוגם של אנשים הסובלים מהרפס באברי המין יבדקו גם כן לנוכחות נגיף מסוג הרפס גם אם הם אינם סובלים מסימפטומים. זיהום ראשוני בהרפס באברי המין יכול להתפתח זמן רב לאחר החשיפה לנגיף, ולכן ייתכן שהם כלל אינם מודעים לכך שנדבקו.

הימנעות משיתוף של מגבות ומצעים

אף שלא סביר שהנגיף ישרוד על פני חפצים כגון מגבות או מצעים די זמן על מנת לעבור מאדם לאדם, מומלץ לנקוט אמצעי זהירות. מומלץ להימנע משיתוף של מגבות ומצעים על מנת למנוע התפשטות של הנגיף לאנשים אחרים.