10 אוגוסט 2020 כ' אב תש"פ
מעודכן לתאריך  07.05.2013  באדיבות ה 

יבלות באברי המין (קונדילומה) - מידע רפואי

Genital Warts
מעודכן לתאריך  07.05.2013  באדיבות ה 

מבוא ליבלות באיברי המין

יבלות באברי המין הן גידולים קטנים ובשרניים, בליטות או שינויים עוריים שנראים על או סביב אברי המין או פי הטבעת.
יבלות באברי המין הן תופעה שכיחה מאד הנגרמת עקב זיהום של העור על ידי נגיף הפפילומה האנושי (HPV, Human Papillomavirus). יבלות באברי המין נקראות גם 'קונדילומה'.
היבלות לרוב אינן גורמות לכאב ואינן מהוות סכנה בריאותית. עם זאת, הן עלולות להיות מכוערות ולגרום למצוקה נפשית.

נגיף הפפילומה האנושי

מדובר במשפחה המונה מעל 100 זנים שונים של נגיפים. מתוכם כ- 40 ידועים כגורמים ליבלות באברי המין. כ- 90% מהמקרים נגרמים על ידי הזנים 6 ו- 11. זנים אחרים של נגיפים ממשפחת הפפילומה עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם.
יבלות עלולות להתפשט בזמן קיום יחסי מין נרתיקיים או אנאליים (דרך פי הטבעת) וכן על ידי שיתוף צעצועי ואביזרי מין. אין צורך בחדירה על מנת להעביר את הזיהום כיוון שהנגיף עובר דרך מגע עורי. קונדומים אינם מגנים לחלוטין מפני הזיהום כיוון שגם העור סביב אברי המין, שאינו מכוסה בקונדום, עלול להיות מזוהם.
עלולה לחלוף כשנה עד להופעת יבלות, לאחר הדבקה בנגיף. לכן, במקרים בהם שני זוג נמצאים במערכת יחסית ואחד מבני הזוג מפתח יבלות, אין בהכרח משמעות הדבר שהוא או היא קיימו יחסי מין עם אנשים אחרים. הסיכוי להעברת הנגיף גבוה במיוחד כאשר קיימות יבלות, אך תיתכן הדבקה גם לפני הופעתן או אחרי שהן חלפו.

טיפול ביבלות באברי המין

אם קיים חשד להדבקה או לנוכחות של יבלות יש לפנות לבדיקת רופא. יבלות מחייבות קבלת טיפול. קיימות מספר אפשרויות טיפוליות, לרבות קרם וטיפול בקור (cryotherapy). לכולן שיעורי הצלחה טובים. יחד עם זאת, טיפולים רבים עלולים להימשך זמן רב לפני שניתן להבחין בשיפור.
משחות לטיפול ביבלות הנמכרות ללא מרשם רופא אינן מתאימות לטיפול ביבלות באברי המין.
אם אובחנו יבלות באברי המין מומלץ להימנע מקיום יחסי מין, לרבות מין אוראלי או אנאלי, כדי למנוע את העברת הזיהום לבן או לבת הזוג. יש להמתין עד להחלמת היבלות, אם כי תיתכן הדבקה גם לאחר מכן.

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי

קיימים שני סוגים שונים של חיסון נגד נגיף הפפילומה, סרווריקס (cervarix) וגרדסיל (gardasil).
שני סוגי החיסונים אינם יעילים אם המתחסן כבר נדבק בנגיף ולכן מומלץ להתחסן בגיל צעיר, טרם תחילת פעילות מינית.
מידע נוסף אודות החיסונים בכתבה 'למה לי להתחסן נגד פפילומה?' >>