21 ספטמבר 2019 כ"א אלול תשע"ט
מעודכן לתאריך  07.05.2013  באדיבות ה 

יבלות באברי המין (קונדילומה) - מידע רפואי

Genital Warts
מעודכן לתאריך  07.05.2013  באדיבות ה 

מניעת יבלות באברי המין

קונדומים

קונדום (לגבר או לאישה) הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת יבלות באברי המין, למעט התנזרות ממין או קבלת חיסון נגד נגיף הפפילומה. יש להשתמש בקונדום בכל פעם שמקיימים יחסי מין נרתיקיים או אנאליים (דרך פי הטבעת).
חשוב לזכור ששימוש בקונדום אינו מקנה הגנה מלאה מפני הדבקה בנגיף. כל עוד מתקיים מגע בין עור לעור, תיתכן הדבקה.
בזמן קיום יחסי מין אוראליים מומלץ לכסות את הפין בקונדום. חסם מרובע שעשוי מלטקס או מפלסטיק יכול לשמש לכיסוי פי הטבעת או איבר המין הנשי.
יש להימנע משיתוף צעצועי ואביזרי מין. אם בכל זאת בוחרים לשתף, יש לחטא את האביזרים היטב ולכסותם בקונדום חדש לפני העברתם לאחר.
נקיטת אמצעי זהירות אלו תסייע לא רק למנוע הדבקה בנגיף הפפילומה אלא גם במניעת הדבקה במחלות מין אחרות לרבות איידס, כלמידיה או זיבה (גונוריאה).
קראו עוד אודו מחלות המועברות בזמן קיום יחסי מין:
 

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי

החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (Human Papilloma Virus, HPV) נועד למנוע את המחלות שעלולות להתפתח בעקבות הדבקה בנגיף, לרבות יבלות באיברי המין וסרטן צוואר הרחם.
ישנם שני חיסונים פעילים נגד נגיף הפפילומה האנושי (שמות מסחריים: גרדסיל®, סרבריקס®) שיעילותם דומה (כ- 95%). החיסונים מיוצרים באמצעות הנדסה גנטית ומכילים חלקיקים מחלבוני המעטפת של זני נגיפים מסוימים. החיסונים אינם מכילים חומר משמר או אנטיביוטיקה.

גרדסיל®

החיסון מגן מפני 4 זנים של נגיפי HPV : 6, 11, 16 ו- 18, הקשורים ללמעלה משני שליש ממקרי סרטן צוואר הרחם וגידולים טרום-סרטניים באברי המין של נשים. זנים 6 ו- 11 גורמים לכ- 90% מהיבלות באברי המין.
החיסון מיועד לילדות ונשים בגילאי 9 עד 26 ולגברים בגילאי 9-26 שנים.

סרבריקס ®

החיסון מגן מפני נגיפי פפילומה מזנים 16 ו- 18 בלבד.
החיסון מיועד לילדות מגיל 9 ולנשים עד גיל 45.
חשיפת מערכת החיסון לכמה זנים של נגיפי פפילומה גורמת להתפתחות נוגדנים נגדם. בדרך זו נמנעים הזיהום, הסיבוכים והתהליכים הטרום סרטניים המיוחסים להדבקה בנגיפים אלו. קבלת החיסון אינה גורמת לתחלואה מאחר שהחיסונים אינם מכילים נגיפים חיים.
עם זאת, חיסונים אלו אינם יכולים להגן מפני מחלות הנגרמות על ידי זנים אחרים של נגיפי פפילומה אנושיים או מפני סרטן שנגרם מסיבות אחרות. כמו כן אין החיסונים מגנים מפני הדבקה במחלות מין אחרות.
שני החיסונים מאושרים לשימוש בישראל עבור גברים ונשים אך אינם כלולים בשגרת החיסונים הלאומית או בסל הבריאות. החיסונים ניתנים לרכישה עצמאית עם מרשם רופא וניתנים בהזרקה.