19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  16.05.2013  באדיבות ה 

דליות, ורידים - מידע רפואי

Varicose Veins

גורמים לדליות

דליות מתפתחות בדרך כלל עקב החלשות דופן הוורידים או המסתמים.

היחלשות מסתמי הוורידים

בתוך הורידים נמצאים מסתמים חד כיווניים זעירים. המסתמים נפתחים על מנת שהדם יזרום דרכם ולאחר מכן נסגרים כדי למנוע חזרה של הדם לאחור.
לעיתים נמתחות דפנות הוורידים יתר על המידה ומאבדות את גמישותן, דבר שגורם להיחלשות המסתמים בוורידים. כאשר המסתמים אינם פועלים כיאות, דם עלול לדלוף ולזרום בכיוון ההפוך. במקרה זה, הדם יצטבר בוורידים והם יעשו נפוחים ומוגדלים.
הגורמים למתיחת דפנות הוורידים והיחלשות המסתמים אינם ברורים לחלוטין. אצל חלק מהאנשים עלולה תופעה זו להתפתח גם ללא כול סיבה נראית לעין.

גורמי סיכון

ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכון להתפתחות דליות. אלו כוללים:
  • מין (גבר או אישה).
  • תורשה (גנטיקה).
  • גיל.
  • השמנה.
  • עיסוק.
  • הריון.
 

מין

נשים נמצאות בסיכון מוגבר להתפתחות דליות בהשוואה לגברים. יתכן שהדבר נגרם עקב השפעתם של ההורמונים אצל נשים, אשר גורמים להרפיית דפנות הוורידים ולכן מעלים את הסבירות לדליפת דם מהמסתמים. מאזן ההורמונים אצל נשים וגברים, שונה.

תורשה

הסיכון להתפתחות דליות עולה אם ידוע על קרובי משפחה אשר סובלים גם הם מהתופעה. דבר זה מרמז כי יתכן שגורמים תורשתיים מעורבים בהתפתחות דליות.

גיל

ככל שמתבגרים מאבדים הוורידים את גמישותם ויעילות המסתמים פוחתת.

השמנה

משקל עודף מפעיל לחץ רב על הוורידים, כלומר הם נדרשים לעבוד קשה יותר על מנת להזרים את הדם חזרה ללב. המשקל אף מגביר את הלחץ המופעל על המסתמים ומעלה את הסיכון לדליפה.
אצל נשים השפעת המשקל על התפתחות דליות גדולה יותר מאשר אצל גברים.
ניתן להיעזר במחשבון ה-BMI שמודד יחס גובה למשקל על מנת לבדוק האם משקל הגוף תקין.

עיסוק

חלק מהמחקרים שנערכו בנושא מעלים כי עיסוק הכרוך בעמידה ממושכת עלול להגביר את הסיכון להתפתחות דליות. זאת מאחר שלדם קשה יותר לזרום במעלה הוורידים במהלך עמידה ממושכת.

הריון

במהלך ההריון כמות הדם בגוף האישה עולה על מנת לתמוך בגדילת ובהתפתחות העובר. דבר זה גורם לעומס רב מהרגיל על מערכת הוורידים והעורקים. בנוסף, רמות גבוהות של הורמונים במהלך ההריון גורמות להרפיית דפנות כלי הדם. השילוב בין גורמים אלו יכול להגביר את הסיכון להתפתחות דליות במהלך ההריון.
כמו כן, דליות עלולות להתפתח עקב גדילת הרחם. ככל שהרחם גדל מופעל לחץ רב יותר על הוורידים באגן, דבר שעלול גם כן לגרום להתפתחות דליות.
אצל מרבית הנשים, הדליות משתפרות באופן משמעותי לאחר הלידה.

מצבים נוספים

במקרים נדירים, דליות עלולות להתפתח עקב מצבים אחרים, כגון:
  • קריש דם קודם.
  • נפיחות או גידול באגן.
  • מבנה כלי דם שונה מהתקין.