18 ינואר 2018 ב' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  16.05.2013  באדיבות ה 

דליות, ורידים - מידע רפואי

Varicose Veins

טיפול בדליות

לא בכל מקרה ידרש טיפול. אם הדליות אינן גורמות לסימפטומים או לאי נוחות, פעמים רבות לא יהיה צורך לטפל כלל.
פעמים רבות ניתן להקל על חומרת הסימפטומים באמצעים פשוטים הכוללים פעילות גופנית, הימנעות מעמידה ממושכת על הרגליים והגבהתן בזמן מנוחה (בעזרת כרית).
במצבים הבאים יומלץ לרוב לטפל:
 • סימפטומים הגורמים לכאב או לאי נוחות.
 • התפתחות סיבוכים כגון כיבים ברגליים, נפיחות או שינויים בצבע העור.
 • סיבות קוסמטיות (אם מראה הדליות מפריע וגורם לאי נוחות).
 
סוג הטיפול שיבחר יהיה תלוי במצב הבריאות הכללי של המטופל וכן במאפיינים של הדליות לרבות היקף התופעה, מיקום הדליות וחומרתן.
כירורג מומחה בטיפול בכלי דם יוכל לייעץ באשר לסוג הטיפול המתאים ביותר למצב. חלק מהאפשרויות הטיפוליות מפורטות להלן.

גרביים אלסטיות

הגרביים עשויות כך שהן מפעילות לחץ קבוע על הרגליים וכך מסייעות לשפר את זרימת הדם. בדרך כלל הגרביים הדוקות יותר סביב הקרסול והופכות מעט רפויות יותר החל מאזור השוק, ומעלה לכיוון הברך. מבנה זה מעודד את זרימת הדם מהרגליים כלפי מעלה, אל הלב.
גרביים אלסטיות עשויות להקל על הכאב, אי הנוחות והנפיחות ברגליים שנגרמים עקב הדליות. אולם לא ידוע האם הגרביים יכולות למנוע החמרה של המצב עם הזמן או למנוע את התפתחותן של דליות חדשות.
מחקרים שנערכו בנושא יעילותן של הגרביים האלסטיות העלו ממצאים סותרים. סיבה אחת לכך היא שאנשים רבים נמנעים מלבישתן, הן עקב הסירבול הכרוך בכך והן בשל המראה. רצוי לבחור גרביים אלסטיות מסוג כזה שיאפשר שימוש יעיל בהן, בהתאם להוראות הרופא המטפל.
ניתן לרכוש גרביים אלסטיות במגוון אורכים, גוונים וסגנונות. יש להתייעץ עם הרופא המטפל באשר לאורך הגרב הרצוי (עד הברך, עד הירך או גרביון מלא) ואף לגבי מידת הלחץ הנדרשת (קלה או בינונית). בהתאם לעונות השנה ניתן לבחור גרביים המכסות את כל כף הרגל או גרביים שאינן מכסות את בהונות כף הרגל.

לבישת הגרביים האלסטיות

בדרך כלל ההנחיות הן ללבוש את הגרביים מיד כאשר קמים בבוקר ולהסיר אותן רק בלילה, לפני השינה. לבישת גרביים אלסטיות עלולה לגרום לאי נוחות, בעיקר במזג אוויר חם אולם חשוב ללבוש את הגרביים לפי ההנחיות על מנת להפיק את מירב התועלת.
יש למתוח את הגרב למלוא אורכה על מנת שהלחץ המופעל על כול אזור ברגל יתאים. יש לשים לב שהגרב לא מחליקה מהרגל כלפי מטה על מנת שלא תיווצר רצועת לחץ סביב הקרסול. אם הגרביים לוחצות או אינן נוחות רצוי לחזור אל המכון בו נרכשו על מנת לבדוק את התאמת הגרביים. במקרים מסוימים ניתן לשקול הזמנת גרביים בהתאמה אישית לפי צרכי המטופל.
אם העור בכפות הרגליים מתייבש, מתקשה או מתקלף עקב השימוש בגרביים מומלץ למרוח קרם לחות המתאים לכפות הרגליים לפני השינה.

שמירה על יעילות וניקיון הגרביים

בדרך כלל מומלץ להחליף את הגרביים האלסטיות כול שלושה עד שישה חודשים. אם נגרם נזק כלשהו לגרביים יש להתייעץ עם הרופא כדי לוודא שיעילות הגרביים לא נפגעה.
עם תחילת הטיפול יש לרכוש שתי גרביים (או שני זוגות גרביים אם יש צורך בטיפול בשתי הרגליים) על מנת שיהיה ניתן לכבס ולייבש גרב אחת בזמן שלובשים את השנייה. גרביים אלסטיות יש לכבס ביד במים פושרים ולייבש כשאינן חשופות לשמש ישירה.

טיפולים פולשניים

במקרים הבאים יומלץ למטופל לשקול התערבות טיפולית כגון ניתוח או טיפול פולשני אחר (כפי שיפורט):
 • דימום פעיל מהדליות.
 • דליות שדיממו בעבר ומהוות סיכון להישנות הדימום.
 • כיב ברגל (פצע פתוח שאינו מתרפא) שמחמיר וגורם לכאב על אף שמטופל.
 • התפתחות סיבוכים דוגמת כיב ברגל או שינויים בצבע העור.
 • אירועים חוזרים של דלקת בווריד (טרומבופלביטיס).
 • דליות אשר גורמות לסימפטומים מטרידים ולאי נוחות רבה.
 • דליות אשר פוגעות באיכות חייו של המטופל.
 
בבואו לשקול את הטיפול המיטבי עבור המטופל יביא הרופא בחשבון את הגורמים הבאים:
 • גודל ושיעור התפשטות הדליות.
 • האם הגישה לוורידים קלה או קשה.
 • מדד ה- BMI של המטופל (יחס גובה למשקל).
 

ניתוח

במקרה של דליות גדולות ומפושטות עלול להיות צורך בניתוח להסרתן.
קראו עוד אודות ניתוח להסרת דליות >>

סקלרותרפיה (Sclerotherapy)

סקלרותרפיה (בעברית, הטרשה) הוא טיפול המתאים בדרך כלל לדליות בגודל קטן עד בינוני. במהלך הטיפול מוזרק חומר כימי לתוך הדליות אשר גורם להצטלקות ועקב כך, נסתם הווריד הפגוע.
במקרה של דליות גדולות ניתן להשתמש בחומר מקציף אשר מוזרק גם כן לתוך הוורידים הפגומים. טיפול זה אינו מתאים במקרה שמתפתחות דליות אצל מי שסבל בעבר מפקקת ורידים עמוקים.
ההזרקה לתוך הווריד מתבצעת תחת הנחיית אולטרה סאונד. בדרך כלל יטופלו מספר וורידים בכל פעם. במידת הצורך ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל, ניתן לבצע טיפול זה תחת אלחוש מקומי.
עם הזמן, הדליות נספגות בהדרגה, תוך שוורידים תקינים מחליפים את הוורידים שנחסמו במהלך הטיפול. בדרך כלל ידרשו מספר טיפולים לפני שהדליות נעלמות לחלוטין. בעקבות טיפול זה תיתכן הישנות של הדליות.
אף שסקלרותרפיה הוכחה כטיפול יעיל, יעילותה לטווח הרחוק עדיין אינה ברורה. מחקרים העלו כי הזרקת קצף נמצאה יעילה אצל 84 מתוך 100 מטופלים. עם זאת, מחקר אחר בנושא מצא שלמעלה ממחצית מהמטופלים סבלו מהישנות של הדליות.
לטיפול זה יתכנו תופעות לוואי הכוללות התפתחות קרישי דם בוורידים אחרים ברגל, כאב ראש, כאב גב תחתון, שינוי בצבע העור (עלולים להופיע אזורים חומים בעור שמעל לוורידים שטופלו), התעלפות והפרעות ראייה זמניות.
אם התפתחו הפרעות ראייה לאחר טיפול בעזרת הזרקות קצף אין לנהוג במשך לפחות 30 דקות מתום הטיפול. בתום זמן זה ניתן לחזור לפעילות שגרתית לרבות עבודה. לאחר הטיפול יומלץ בדרך כלל על שימוש בגרביים אלסטיות במשך כשבועיים.

טיפולים נוספים

כיום מוצעים מספר טיפולים חדשים הכוללים:
 • צריבה באמצעות תדרי רדיו.
 • טיפול לייזר תוך ורידי.
 
טיפולים חדשים אלו הם פחות פולשניים מהניתוח המסורתי. עם זאת, עדיין לא קיים מידע רב לגבי יעילותם בטווח הרחוק.

צריבה באמצעות גלי רדיו

טיפול זה כרוך בחימום דפנות הוורידים בהם התפתחו דליות באמצעות אנרגיה של תדרי רדיו. הגישה לווריד מתאפשרת דרך חתך קטן המבוצע מעל או מתחת לברך, בהתאם לצורך הטיפולי.
תחת הנחיית אולטרה סאונד מוחדר צנתר לתוך הווריד, ודרכו מוכנס מכשיר המשדר תדרי הרדיו. באמצעות תדרי הרדיו מבוצעת פעולת חימום של הווריד עד לקריסת דפנותיו ולסגירת חלל הווריד. לאחר שהווריד נאטם, זרימת הדם תופנה באופן טבעי אל הוורידים התקינים באזור.
הטיפול מבוצע תחת הרדמה מקומית. לאחר הטיפול תיתכנה תופעות לוואי זמניות הכוללות תחושת נימול על פני שטח העור באזור שטופל.
לעיתים ידרש המטופל להשתמש בגרביים אלסטיות במשך כשבועיים לאחר הטיפול.

טיפול לייזר תוך ורידי

טיפול זה כרוך בהחדרת צנתר לתוך הווריד הפגוע תחת הנחיית אולטרה סאונד. מכשיר לייזר זעיר מוכנס לתוך הצנתר וממוקם בקצה העליון של הווריד הפגוע.
הלייזר משחרר פרצי אנרגיה קצרים המחממים את הווריד ומביאים לסגירתו. במהלך הטיפול מעביר הרופא את מכשיר הלייזר לכל אורך הווריד, וכך גורם לסגירה מלאה שלו.
טיפול לייזר תוך ורידי מבוצע בדרך כלל תחת אלחוש מקומי. לאחר הטיפול תיתכן תחושת כיווץ או כאב ברגל שטופלה ועלולים להתפתח שטפי דם מקומיים. במקרים מסוימים תיתכן פגיעה עצבית זמנית.