06 מאי 2021 כ"ד אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  16.05.2013  באדיבות ה 

דליות, ורידים - מידע רפואי

Varicose Veins
מעודכן לתאריך  16.05.2013  באדיבות ה 

סיבוכים של דליות

דליות עלולות לגרום לסיבוכים מאחר שהן פוגעות בזרימת הדם התקינה. מרבית האנשים שסובלים מדליות לא יסבלו מסיבוכים אולם סיבוכים עלולים להתפתח גם מספר שנים לאחר תחילתה התופעה.

דימום

דליות שמתפתחות קרוב לפני העור עלולות לדמם בעקבות חתך או חבלה. לעיתים קשה לעצור דימום מדליות. במקרה של דימום יש לשכב, להרים את הרגל ולהפעיל לחץ ישיר על הפצע. אם פעולות אלו לא עצרו את הדימום יש לפנות לקבלת עזרה רפואית באופן מיידי.

דלקת ורידים (טרומבופלביטיס)

דלקת זו מתפתחת כתוצאה מהיווצרות קרישי דם בתוך הווריד הפגוע. הדלקת עלולה לגרום לסימפטומים כגון כאב, נפיחות אודם וחום גבוה המורגשים על פני העור באזור הדלקת.
במקרה שהדלקת מתפתחת בוורידים שטחיים המצב מכונה טרומבופלביטיס שטחי. וורידים שטחיים הם ורידים הממוקמים קרוב לפני השטח של העור.
הטיפול בדלקת ורידים כולל לבישת גרביים אלסטיות ונטילת משככי כאב דוגמת פאראצטמול (אקמול), במידת הצורך.

אי ספיקת ורידים כרונית

הפרעות לזרימת הדם התקינה בוורידים עלולה ליצור בעיה בחילוף החומרים בין העור לדם (הדם מספק חמצן וחומרי הזנה לעור והעור מפריש חומרי פסולת אל הדם לצורך פינוי). בעיה ארוכת טווח בחילוף החומרים מכונה אי ספיקת וורידים כרונית.
אי ספיקת ורידים כרונית עלולה לגרום להתפתחות סיבוכים כגון אקזמת דליות, ליפודרמטוסקלרוזיס וכיבים ורידיים, כמפורט.

אקזמת דליות (Varicose eczema)

זהו מצב בו העור הופך אדום, קשקשי ופריך. בנוסף עלולות להתפתח שלפוחיות ואזורי גלד על פני העור. פעמים רבות מדובר במצב קבוע שאינו חולף.

ליפודרמטוסקלרוזיס

ליפודרמטוסקלרוזיס הוא מצב בו העור הופך לנוקשה ומכווץ ולעיתים צבעו הופך לאדום או חום. האזור שנפגע בדרך כלל הוא אזור השוק.

כיבים ורידיים

כיב ורידי מתפתח בעקבות עליה בלחץ בוורידים בחלק התחתון של הרגל. עליית הלחץ גורמת לזליגת נוזל מהווריד ולהצטברותו תחת העור. הצטברות הנוזל עלולה לגרום לעיבוי של העור, לנפיחות ולבסוף לפקיעת העור במקום ולהיווצרות פצע פתוח. כיבים ורידיים נוטים להתפתח באזור הקרסול.
אם מבחינים בכל שינוי חריג בעור באזור הדליות יש לפנות לרופא בהקדם. בדרך כלל ניתן לטפל במצבים אלו ביעילות אולם יש להתחיל בטיפול מוקדם ככל שניתן.