20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  19.08.2012  באדיבות ה 

הפרעה דו-קוטבית

(Bipolar disorder (Manic depression

מעודכן לתאריך  19.08.2012  באדיבות ה 

טיפול בעזרת רפואה משלימה

מספר טיפולים משלימים עשויים לסייע. במרבית המקרים הם שואבים את הביסוס המדעי ממחקרים שהוכיחו את יעילותם בטיפול בדיכאון קליני.

ויטמינים

מחקרים מראים כי בקרב אנשים הלוקים בהפרעה דו-קוטבית קיימת שכיחות גבוהה של חוסרים תזונתיים הנוגעים לוויטמינים מקבוצה B, ויטמין C, חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה-3 וחומצת אמינו טאורין (בעלת השפעה מרגיעה על המוח). כן קיימת אצלם שכיחות גבוהה של אנמיה. השלמת הוויטמינים הנחוצים בצד הטיפול התרופתי עשויה להביא לשיפור בסימפטומים.

חומצות שומן מסוג אומגה-3

מחקרים רבים מראים שחומצות השומן מסוג אומגה-3 עשויות לשפר את תפקוד המוח ולסייע בטיפול בהפרעות נפשיות מסוימות, לרבות הפרעות קשב וריכוז, דיכאון וחרדה.
חלק מהמחקרים מצאו שלאומגה-3 יש השפעה מיטיבה במקרים של הפרעה דו-קוטבית.
  • התגלה ששכיחותה של הפרעה דו-קוטבית נמוכה יחסית באזורים בהם התזונה הרגילה עשירה בחומצות שומן מסוג אומגה 3 (דגי ים דוגמת סלמון ואחרים).
  • התברר שנטילת תוספים של אומגה-3 מסייעת להקלה על מצבי דיכאון אצל מבוגרים הלוקים בהפרעה דו-קוטבית, אך אינה מסייעת במקרים של אירועי מאניה. יחד עם זאת, כשנחקרה נטילת מינונים גבוהים של אומגה-3 (למעלה מ-1300 מ"ג ליום) נמצא שהיא תורמת לשיפור קל בסימפטומים של מאניה אצל ילדים ובני נוער הסובלים מהפרעה דו-קוטבית, וזאת ללא תופעות לוואי משמעותיות.
  • נמצא שמתן תוספי אומגה-3 יחד עם הטיפול התרופתי המקובל, משפר את הסימפטומים הן של מאניה והן של דיכאון בקרב מתבגרים הלוקים בהפרעה דו-קוטבית. הטיפול המשולב מסייע גם לתפקוד היומיומי ולהשגת שליטה טובה יותר על ההתנהגות.
 
בנוסף לאמור צריך לזכור שלאומגה-3 יש יתרונות בריאותיים חשובים נוספים.

ס-אדנוזיל-ל-מתיונין (S-adenosyl-L-methionine SAMe)

תוסף התזונה SAMe הוא סוג של חומצת אמינו, שמסייע לתפקוד המוח ולהקלה במצבי דיכאון. נדגיש כי SAMe עלול לעורר התקפי מאניה אצל מטופלים מסוימים, בדומה להשפעה של תרופות נוגדות דיכאון.

היפריקום (St. John's wort / Hypericum)

צמח מרפא זה עשוי לסייע לטיפול בדיכאון בדרגה קלה ומתונה. יחד עם זאת, בגלל שמנגנון הפעולה שלו דומה לזה של נוגדי דיכאון, הוא עלול לגרום להתפרצות התקפי מאניה אצל מטופלים מסוימים.
  • חשוב להיוועץ ברופא או ברוקח לפני השימוש בהיפריקום וליטול אותו בזהירות מתבקשת, כי הוא עלול ליצור תגובות בלתי רצויות עם תרופות רבות, לרבות תרופות נוגדות דיכאון וגלולות למניעת הריון.
 

דיקור סיני (אקופונקטורה)

אקופונקטורה היא שיטת טיפול הנהוגה ברפואה הסינית המסורתית. השיטה מתבססת על נעיצה בעור של מחטים דקות מיוחדות, בנקודות מסוימות בגוף. ישנן עדויות רבות לכך שהדיקור עשוי לסייע בהקלה על דיכאון, אך עדיין אין די מחקרים מדעיים שיאשרו את יעילותו. אין מניעה לנסות אקופונקטורה, כי השיטה בטוחה (בתנאי שמתבצעת על ידי איש מקצוע מיומן בעל ידע מתאים). ניתן ורצוי לשלב אותה יחד עם הטיפולים האחרים בהפרעה דו-קוטבית.

עיסוי

עיסוי עשוי לסייע בהקלה על חרדה ועל סטרס (מצבי לחץ) שעלולים לגרום להחמרת הסימפטומים הנפשיים אצל הלוקים בהפרעה דו-קוטבית.

אזהרות

למרות שהטיפול בעזרת רפואה משלימה עשוי לסייע, חשוב לזכור:
  • טיפולי רפואה משלימה אינם מחליפים את הטיפול השגרתי בהפרעה דו-קוטבית. גם אם מטופלים נעזרים בשיטות טיפול משלימות הם חייבים להמשיך בנטילת תרופותיהם ולהגיע לכל הביקורות אצל הרופא המטפל ולכל המפגשים עם היועץ או עם הפסיכולוג.
  • יש להיות גלוי עם הצוות המטפל ולעדכן אותו בכל הטיפולים המשלימים שהמטופל מקבל.
  • מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע מתחום הרפואה לפני שמתחילים טיפול משלים כזה או אחר. כדאי להכיר ולהיות מודע ליתרונות ולחסרונות של כול טיפול כזה עבור המטופל, לרבות האם וכיצד הטיפול המשלים ישפיע על פעולת התרופות שהמטופל נוטל.