21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  27.04.2021  באדיבות ה 

התמכרות לאלכוהול - מידע רפואי

Alcohol Abuse, Alcholism
מעודכן לתאריך  27.04.2021  באדיבות ה 

טיפול בהתמכרות לאלכוהול

קיימות אפשרויות טיפול שונות. סוג הטיפול יקבע, בין היתר, בהתאם לחומרת בעיית השתייה וכן לפי רצונו של האדם, בין אם להפסיק לשתות לחלוטין או רק להפחית את כמות השתייה.

שתייה מסוכנת

אנשים השותים אלכוהול בכמות הנחשבת מסוכנת יופנו בדרך כלל לייעוץ במהלכו יוסברו הסיכונים הכרוכים בהתנהגות זו ויינתן ייעוץ כיצד להפחית את כמות השתייה. כמו כן יומלץ לנהל יומן שתייה, על מנת לתעד את כמות מנות האלכוהול הנצרכות מדי שבוע.
במסגרת הייעוץ יודגש הצורך של המטופל לקחת אחריות על הרגלי השתייה שלו במטרה להפחית את הסיכונים הנובעים מהם. כמו כן יוסברו האמצעים שיוכל לנקוט כדי לצמצם את צריכת האלכוהול.

יומן שתייה

זהו אמצעי יעיל עבור אנשים המעוניינים להפחית את כמות השתייה שהם צורכים. יומן שתייה מנוהל על בסיס יומיומי ובו רושם המטופל את כל המשקאות האלכוהוליים שצרך ואת כמותם (במנות). יש לפרט את שעת היום ואת המקום בו נצרך האלכוהול.
בעזרת היומן ניתן לקבל תמונה אמיתית של כמות השתייה הנצרכת וכן באילו מצבים ונסיבות, על מנת לשקול כיצד לצמצם כמויות.
במידה שרוב שתיית האלכוהול נצרכת במהלך אירועים חברתיים יינתן יעוץ כיצד להמשיך לשתות ולבלות תוך הפחתת כמויות השתייה.

שתייה מזיקה

על אדם ששותה כמויות מזיקות של אלכוהול להחליט תחילה האם הוא מעוניין להפחית את כמות האלכוהול או להתנזר ממנו לחלוטין.
להתנזרות מאלכוהול יתרונות בריאותיים רבים יותר, אם כי הפחתת כמויות היא לרוב הגישה היעילה יותר, בעלת סיכויי ההצלחה הגדולים יותר (לפחות בשלב ראשון).
במקרים הבאים מומלץ לבחור בהתנזרות משתיית אלכוהול:
 • מחלה, פגיעה או נזק בכבד.
 • בעיות רפואיות אחרות כגון מחלות לב שעלולות להחמיר עקב השתייה.
 • נטילת תרופות שעלולות להגיב באופן בלתי צפוי או שידוע כי הן מגיבות בנוכחות אלכוהול (לדוגמה, תרופות אנטי פסיכוטיות).
 • אישה הרה או אישה המתכננת להיכנס להריון.
 • ניסיון קודם להפחית את כמויות השתייה שנכשל.
 
אם האדם החליט להפחית את כמויות השתייה ולא להתנזר לחלוטין יומלץ לו בדרך כלל על סדרת מפגשי ייעוץ במהלכם תנוטר התקדמותו. בחלק מהמקרים יומלץ לבצע בדיקות דם סדירות על מנת לעקוב אחר תפקודי הכבד.

תלות בשתייה

גם במצב זה יהיה על האדם להחליט תחילה אם הוא מעוניין להפחית כמויות או להתנזר לחלוטין. במקרה של תלות בינונית עד חמורה יומלץ לרוב על התנזרות לחלוטין.

גמילה מאלכוהול

בהתאם לשיעור התלות בשתייה כך תותאם שיטת הגמילה. כאשר מדובר במקרה קל ייתכן שיומלץ על גמילה עצמית בבית, ללא שימוש בתרופות, מאחר שתופעות הגמילה תהיינה ככל הנראה נסבלות.
כאשר מדובר בצריכת אלכוהול העולה על 20 מנות ביום, או אם האדם שנגמל עבר תהליך גמילה וסבל מתופעותיו, ניתן לשקול גמילה בבית בתוספת טיפול תרופתי, שמטרתו להקל על תופעות הגמילה. לרוב יעשה שימוש בתרופת הרגעה מסוג כלורדיאזאפוקסיד. זוהי תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים הפועלת על מערכת העצבים המרכזית ונוגדת חרדה.
במקרה של תלות חמורה יבוצע לרוב תהליך הגמילה במסגרת אשפוז מאחר שתופעות הגמילה יהיה בדרך כלל קשות ויצריכו קבלת טיפול רפואי תחת השגחה.

תופעות גמילה

התופעות החמורות ביותר תתרחשנה במהלך 48 השעות הראשונות לאחר הפסקת השתייה. עם הזמן יחול שיפור, תוך שהגוף מסתגל לתפקד ללא אלכוהול.
הפרעות שינה הן תופעה שכיחה. האדם שנגמל עלול להתעורר פעמים רבות במהלך הלילה ואף עלול להתקשות להירדם. אלו הן תופעות מוכרות אשר צפויות להשתפר תוך כחודש.
בזמן תהליך הגמילה מומלץ להרבות בשתיית מים ומיצי פירות (כ- 3 ליטרים ביום) אך רצוי להימנע ממשקאות המכילים קפאין, לרבות תה וקפה, מאחר שהם עלולה להחמיר את בעיות השינה ולגרום לתופעות חרדה.
חשוב להקפיד על ארוחות סדירות גם אם לא חשים תחושת רעב.
במידה שנוטלים טיפול תרופתי כדי להקל על תופעות הגמילה אין לנהוג או להפעיל ציוד מכני כבד מאחר שתרופות אלו עלולות לפגוע בערנות ולגרום לישנוניות. יש ליטול את התרופות בהתאם למינון המומלץ על ידי הרופא המטפל.
תקופת הגמילה עלולה להיות מלחיצה. רצוי להפחית את הלחץ באמצעות הליכות, האזנה למוזיקה וביצוע פעילויות מרגיעות אחרות.
אף שתהליך הגמילה הוא שלב חשוב בדרך לפתרון בעיית השתייה, הגמילה אינה מהווה את סוף התהליך הטיפולי. לאחריה יהיה צורך להקפיד על קבלת יעוץ ועזרה לאורך זמן, על מנת לוודא שבעיית השתייה לא תישנה.

התנזרות מהאלכוהול

קיימות מספר אפשרויות כדי לאפשר התנזרות מאלכוהול. אפשרויות הטיפול שונות זו מזו ביעילותן ובדרך בה הן תשפענה על אנשים שונים. אם טיפול מסוים אינו יעיל רצוי להתייעץ עם גורם מוסמך ולשקול אפשרות טיפול חלופית.

טיפול תרופתי

קיימים מספר אמצעים תרופתיים בהם ניתן להיעזר במהלך הגמילה, על מנת למנוע התדרדרות חזרה להרגלי השתייה הבעייתיים ולהגביל את צריכת האלכוהול. אמצעים אלו ניתנים אך ורק עם מרשם רופא, וחלקם אף דורשים מילוי טפסים ייעודיים (דוגמת טופס 29ג') על ידי הרופא המטפל.

ייעוץ

קבוצות תמיכה

השתתפות בקבוצות תמיכה כגון 'אלכוהוליסטים אנונימיים') ((AA) Alcoholics Anonymous) עשויה להיות יעילה עבור מכורים רבים. ארגון זה גורס כי תלות באלכוהול היא מחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי ואשר מחמירה עם הזמן, וכי התנזרות מוחלטת משתייה היא הדרך היחידה לטפל בה.
שיטת הטיפול המוצעת על ידי AA כוללת תוכנית בת 12 שלבים המיועדת לסייע להתגבר על ההתמכרות. הנקודות המרכזיות בתכנית הן:
 • הודאה כי האדם חסר אונים נוכח האלכוהול וכי אינו מסוגל לשלוט בחייו כל עוד הוא שותה.
 • הכרה כי יש צורך בכוח עליון חזק יותר מאשר כוחותיו העצמיים של הנגמל על מנת להבריא.
 • בחינה של שגיאות שנעשו בעבר בעזרת 'שתיין לשעבר', חבר ב- AA.
 • תיקון שגיאות אלו.
 • אימוץ אורח חיים חדש בעל הרגלי התנהגות אחרים.
 • סיוע לאחרים הסובלים מתלות באלכוהול.
 

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי (CBT)

זוהי שיטת טיפול המבוססת על שיחות שמטרתה לפתור בעיות הקשורות לתלות באלכוהול. בשיטה זו מזהים מחשבות ואמונות לא מועילות המתגבשות אצל האדם השותה אשר תורמות להתפתחות התלות באלכוהול, דוגמת:
 • 'אינני יכול להירגע ללא אלכוהול'.
 • 'החברים חושבים שאני משעמם כשאני פיכח'.
 • 'שתיית כוס בירה אינה מזיקה'.
 
לאחר מכן מתבקש המטופל לבסס את התנהגותו על מחשבות מועילות ומציאותיות יותר כגון:
 • 'הרבה אנשים מסוגלים ליהנות גם ללא אלכוהול ואני יכול להיות אחד מהם'.
 • 'החברים שלי אוהבים אותי בזכות האופי שלי ולא בגלל השתייה'.
 • 'אני יודע שאני לא יכול להפסיק לשתות ברגע שהתחלתי'.
 
בעזרת שיטה זו לומד המטופל לזהות גורמים כגון לחץ וחרדה וכן נסיבות המעודדות אותו לשתות, כיצד להימנע מהן וכיצד להתמודד איתן (אם לא ניתן להימנע).

טיפול משפחתי

כאשר אדם מכור לאלכוהול הדבר עלולה לפגוע בכל בני המשפחה. טיפול משפחתי מאפשר לבני המשפחה להבין את טבעה של התלות באלכוהול ולתמוך באדם המכור על מנת לסייע לו להיגמל מהצורך בשתייה.
כמו כן, החיים במחיצת אדם המכור לאלכוהול עלולים להיות קשים ומלחיצים. בהתאם לצורך, מומלץ כי שאר בני המשפחה יקבלו תמיכה ועזרה מגורמים מקצועיים המוסמכים לכך.