18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן - מידע רפואי

(Cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

כיצד מתפתח סרטן?

סרטן מתחיל כאשר חל שינוי מסוים (התמרה) בחומר התורשתי, דנ"א, של תא ברקמה. הדנ"א נמצא בכול תא מתאי הגוף, למעט בתאי כדוריות הדם האדומות. הדנ"א מכיל הוראות הפעלה המאפשרות את תפקודו התקין של התא, למשל מתי להתחלק ועל ידי כך להתרבות או אלו חומרים לייצר כדי לקיים את התא.
שינוי בדנ"א המכונה התמרה גנטית, עלול לגרום לשיבוש הוראות ההפעלה, שמשמעותו התרבות בלתי מבוקרת של התא וכן ייצור חומרים מסוכנים לסביבתו הבריאה. מקבץ של תאים שעברו התמרה כזו הוא גוש סרטני.

כיצד מתפשט הסרטן בגוף?

הוראות ההפעלה שמכיל הדנ"א ידועות בכינוי גנים. אלו מצפינים את כל התכונות הבאות לידי ביטוי פנימי וחיצוני בגוף האדם. כאשר תא הופך לסרטני, משתנות שתי משפחות גנים: משפחת האונקוגנים ומשפחת הגנים מדכאי הגידול.
משפחת האונקוגנים מעודדת גדילה והתרבות של תאים. בעקבות התמרה סרטנית, משפחה זו משופעלת ביתר שאת, וגורמת לגדילה ולהתרבות תאים בקצב מהיר מהרגיל. במקביל, נפגעת גם משפחת הגנים השנייה, משפחת מדכאי הגידול. גנים אלו מבקרים את קצב גדילת התאים כדי לוודא שתאים יתרבו רק כאשר יש צורך בכך.
השילוב בין פעילות היתר של האונקוגן ופעילות החסר של הגן מדכא הגידול גורם לגדילה מהירה של התאים הסרטניים ולהתפשטותם בין חלקי הגוף השונים, בדרך כלל באמצעות מערכת הלימפה.
באמצעות מערכת הלימפה, יכול הסרטן להתפשט אל חלקי הגוף השונים, ולהגיע לעצמות, למערכת הדם, ולאברים השונים.

מה גורם לסרטן?

סרטן יכול להיגרם באמצעות גורמים שונים:
  • חומרים קרצינוגניים שהם כימיקלים המסוגלים לגרום לשינויים (מוטציות) בדנ"א הקשורים למחלת הסרטן, כגון אלכוהול וטבק.
  • חשיפת יתר לקרינה.
  • מחלות זיהומיות כגון וירוס הפפילומה האנושי (HPV).
  • חוסר איזון הורמונלי בתקופת גיל המעבר (מנופאוזה)
  • מצבים המשפיעים על מערכת החיסון, כדוגמת מחלת האיידס.
 
סוגי סרטן מסוימים עוברים בתורשה. כך למשל, הסיכויים להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן השד, או סרטן השחלות, גבוהים יותר במידה שקרובת משפחה חלתה במחלה.

קרצינוגניים

חשיפה לכימיקלים מסוימים עלולה לגרום למוטציות הגורמות לסרטן. הקרצינוגן השכיח ביותר הוא עשן הטבק, אשר יכול לגרום לסרטן הראות ולסרטן בשלפוחית השתן. צריכה מוגברת של אלכוהול יכולה גם היא לגרום לסרטן, כמו גם חשיפה לסיבי אסבסט.

קרינה

חשיפה לרמות קרינה גבוהות יכולה לגרום לסרטן. חשיפה לקרינה כוללת גם חשיפת יתר לקרני השמש, או שימוש מופרז במיטות שיזוף.
יחד עם זאת, לא כל סוגי הקרינה מסוכנים. לדוגמה, כמות הקרינה המשמשת כיום בצילום קרני X (רנטגן), היא קטנה ואינה גורמת כל נזק.

מחלות זיהומיות

זיהומים ויראליים (נגיפיים) רבים פוגעים בתאים ויכולים לגרום לסרטן. הוירוסים השכיחים ביותר העלולים לגרום לסרטן הם:
  • וירוס הפפילומה האנושי (HPV), שאחראי לכ-95% מכל מקרי סרטני צואר הרחם.
  • צהבת (הפטיטיס) מסוג B וצהבת מסוג C – שני הסוגים יכולים לגרום לסרטן בכבד.
  • וירוס אפשטיין-בר אחראי למחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס זיהומית), אשר נקשרה עם סיכון מוגבר להופעת לימפומה מסוג הודג'קין (סוג של סרטן במערכת הלימפה).
  • וירוס אנושי לימפוטרופי מסוג T – וירוס במערכת הדם הגורם לוקמיה. שכיח בעיקר ביפן ובאפריקה.


חוסר איזון הורמונלי

שינויים ברמות הורמונליות עלולים לגרום לשגשוג של תאים סרטנים באופן דומה לחשיפה לקרצינוגנים. זוהי אחת הסיבות לכך שמספר מקרי סרטן השד עולה לאחר גיל המעבר, מאחר שבמנופאוזה חלים שינויים ברמות ההורמון אסטרוגן בגוף האישה.

מצבים המשפיעים על מערכת החיסון

סרטנים מסוימים, כגון הסרקומה ע"ש קפוסי, וכן לימפומה, שכיחים בקרב אנשים עם מערכת חיסון פגועה שאינה מתפקדת כראוי, למשל בקרב אוכלוסיית חולי האיידס.