16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן - מידע רפואי

(Cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

מניעה סרטן

ניתן למנוע כמחצית ממקרי הסרטן המאובחנים. המידע שלהלן עשוי לסייע בידיכם למנוע או להפחית סיכון לחלות בסרטן.

עישון

עישון סיגריות חושף את הגוף ליותר מ-4000 כימיקלים, מתוכם קרצינוגניים רבים. עישון גורם ל-90% מכלל מקרי סרטן הריאות, ואחד משלושה מקרי מוות ממחלת הסרטן נגרם מעישון.
להפסקת העישון יש יתרונות בריאותיים הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך. אם הצלחתם להפסיק לעשן במשך 10 שנים, סיכוייכם לפתח את סרטן הריאות פחתו ב-50%.
ניתן לפנות לרופאי המשפחה או למרכזי מכבי על מנת לקבל מידע לגבי קבוצות תמיכה להפסקת העישון.

תזונה

טרם נמצא סוג מסוים של מזון המסוגל להפחית או להעלות באופן ניכר את סיכוייכם לפתח את מחלת הסרטן. מומחים רבים סבורים שלאחר הפסקת העישון, אכילה מסודרת של פירות וירקות היא הדרך הטובה ביותר למניעת הסרטן.
פירות וירקות מכילים חומרים כימיים מיוחדים המכונים נוגדי-חמצון (אנטיאוקסידנטים). לחומרים אלו מיוחסות תכונות אשר יכולות למנוע פגיעה בתאים.
כדאי לאכול לפחות חמש מנות של פירות וירקות כל יום. ירקות ירוקים, כגון חסה, ברוקולי, תרד וכרוב, נחשבים כאמצעי הגנה טובים נגד סרטן. רצוי לשמור על תזונה דלת שומן ועתירת עמילניים, על ידי אכילת לחם מחיטה מלאה, דגנים, ותפוחי אדמה.
מומלץ להגביל את צריכת הבשר האדום והבשר המעובד ל-90 גרם. בשר אדום או בשר מעובד כולל בשר בקר, כבש, נקניקים, והמבורגר.
צריכת יתר של מלח נקשרה אף היא לסיכון מוגבר ללקות בסרטן, במחלות לב ובשבץ. אין לצרוך יותר מ-6 גרם מלח ביום. כפית אחת שווה בערך ל-6 גרם מלח.
באמצעות תזונה נכונה ומאוזנת, תוכלו לספק לגופכם את כל הויטמינים וחומרי היסוד הנחוצים לו ולהעניק לו הגנה מתאימה.

השמנה

מחקרים מעידים על כך שמשקל עודף מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחותם של סוגי סרטן מסוימים, בינהם סרטן השד, סרטן המעי הגס, וסרטן הכליות. גורם זה נהיה משמעותי יותר ככל שעודף המשקל משמעותי יותר.
המשקל מוגדר באמצעות מדד מסת הגוף, ה-BMI, Body Mass Index. תוכלו לחשב את ה-BMI שלכם על ידי חלוקת המשקל (ק"ג), בריבוע של הגובה (מטרים).
במידה שה-BMI שלכם מעל 25, אתם נחשבים כבעלי משקל עודף. ככל שה-BMI גבוה יותר, כך עולה הסיכון שלכם ללקות בסרטן ובמחלות אחרות כגון סוכרת, מחלות לב, ושבץ.
באופן אידאלי, ה-BMI צריך להיות בין 18.5 ל-25. תזונה מאוזנת בשילוב עם פעילות גופנית, היא הדרך הטובה והבטוחה ביותר להפחתת משקל. רופא המשפחה או תזונאית, יוכלו לסייע בידיכם לרדת במשקל.

פעילות גופנית

התעמלות עשויה להקטין את הסיכון ללקות בסרטן, במחלות לב ובשבץ.
למרבית האנשים מומלצת פעילות גופנית במשך שלושים דקות מדי יום, לפחות חמש פעמים בשבוע. הפעילות צריכה לגרום לעליה בדופק, למשל באמצעות הליכה מהירה או טיפוס. במידה שמעולם לא התעמלתם, או שלא ביצעתם כל פעילות גופנית מזה זמן, כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה על מנת להתאים לכם תוכנית פעילות אישית.

אלכוהול

צריכת יתר של אלכוהול נקשרה לסיכון מוגבר להתפתחות סרטן הכבד. לכן, הגבלת צריכת האלכוהול יכולה למנוע את הפגיעה בכבד ולהקטין את הסיכון לסרטן. ה-Food Standards Agency באנגליה ממליץ על צריכה יומית של לא יותר מ-2 עד 3 מנות אלכוהול ביום. מנת אלכוהול יכולה להיות כוס יין, 25 מ"ל משקה חריף, או חצי ליטר בירה.

בדיקות סקר

במדינת ישראל קיימת בדיקת סקר לסרטן השד עבור נשים מעל גיל 50.
טרם הונהגה בדיקת סקר לסרטן צואר הרחם. בדיקת משטח צוואר הרחם ("HPV Test") כלולה בסל הבריאות לקבוצת הגיל 25-54, אחת לשלוש שנים. במידה שמאובחן סרטן מסוג זה בשלביו המוקדמים, הרי שסיכויי ההחלמה ממנו טובים מאד.

חיסונים

קיימים כיום שני חיסונים נגד וירוס הפפילומה האנושי, אשר מהווים סוג של חיסון נגד מחלת סרטן צואר הרחם. החיסון הראשון שאושר יועד לילדות, נערות ונשים צעירות בגילאי 9 עד 26 שנים. מבוטחות בביטוח המשלים של הקופה יכולות לרכוש אותו בהנחה משמעותית.
החיסון השני שאושר בתחילת חודש נובמבר 2008, מיועד לאוכלוסיית יעד רחבה יותר, הכוללת נערות ונשים בגילאי 10 עד 45. יש לפנות אל רופא הנשים או אל רופא המשפחה לשם קבלת מרשם לחיסון.
בכל מקרה, חשוב לקיים מין בטוח ולהשתמש בקונדום כדי למנוע הדבקה לא רק בוירוס ה-HPV, אלא גם במחלות מין אחרות.

נטילת אספירין במינון נמוך

השפעותיו המגנות של אספירין ידועות בהקשר של מניעת מחלות לב בכלל וטרשת עורקים בפרט ואף ידוע כי נטילת אספירין במשך 5 שנים ומעלה מקטינה את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס. בחודש דצמבר 2010 פרסם כתב העת היוקרתי Lancet את תוצאותיו של מחקר שבדק את השפעותיו האפשריות של אספירין במניעת התפתחות סוגי סרטן שכיחים, לרבות סרטן הושט, הלבלב, המוח, הריאות, הקיבה, המעי הגס, והערמונית.
מחקר זה עיבד מידע רפואי של למעלה מ- 25,000 חולים ומצא שנטילה יומית של אספירין במינון נמוך (75 מיליגרם) עשויה להקטין את הסיכון לתמותה מסוגי סרטן אלו. הסיכון לתמותה מסרטן היה נמוך יותר בקרב חולים שטופלו באספירין בהשוואה לחולים שלא טופלו בתרופה (דהיינו, קבוצת הביקורת).
ההשפעה המגנה עלתה עם משך הטיפול ונותרה משמעותית לאורך 20 שנות מעקב אחר החולים.