26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.06.2013 

סכיזופרניה אצל ילדים - מידע רפואי

Childhood Schizophrenia
מעודכן לתאריך  25.06.2013 

טיפול בסכיזופרניה אצל ילדים

ככל שמאבחנים ומתחילים לטפל מוקדם יותר במחלה, כך המצב עשוי להיות טוב יותר בטווח הארוך. בעזרת הטיפול ניתן לשלוט בהצלחה בחלק ניכר מהסימפטומים וחשוב להתמיד בטיפול גם בתקופות בהן הסימפטומים אינם נראים משמעותיים. 
במרבית המקרים הילדים זקוקים לתוכנית טיפולית מקיפה שכוללת מעבר לטיפול התרופתי תמיכה במסגרת הלימודים וטיפול פסיכולוגי, היינו פסיכותרפיה אישית וטיפול משפחתי. במצבים קשים ייתכן צורך באשפוז.

הטיפול התרופתי

הטיפולים התרופתיים, שהם לב ליבו של הטיפול בסכיזופרניה אצל ילדים ובני נוער, השתפרו בצורה משמעותית בשנים האחרונות. הם יעילים במיוחד בהפחתת מחשבות שווא והזיות. אמנם לחלק מהתרופות אין התוויה מיוחדת לטיפול בסכיזופרניה אצל ילדים (בעיקר משום שלא נחקרו דיין בקבוצת גיל זו), אך רופא מומחה (פסיכיאטר) רשאי לרשום אותן על פי שיקול דעתו.
יש לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות של הטיפול בעזרת תרופות נוגדות פסיכוזה בקרב ילדים, בגלל שהן עלולות לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. נטילת תרופות פסיכיאטריות שעשויות לסייע בהפחתת ושיפור הסימפטומים מצריכה מעקב קפדני של פסיכיאטר ילדים.

תרופות אטיפיות נוגדות פסיכוזה (תרופות דור שני)

קבוצת התרופות נוגדות פסיכוזה, שנקראות אטיפיות (Atypical antipsychotic medications), הן בדרך כלל הבחירה הראשונה עבור טיפול בילדים הלוקים בסכיזופרניה, כי בצד יעילותן יש להן פחות תופעות לוואי. התרופות הללו יעילות לטיפול בסימפטומים כמו הזיות, מחשבות שווא, חוסר מוטיבציה וחוסר רגשות. תופעות הלוואי האפשריות כוללות עלייה במשקל, סוכרת ורמה גבוהה של כולסטרול.
רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) אישרה את השימוש בריספרידון (risperidone), המשווק בארץ בשם: ריספרדל®, ריספונד®, ריספרידקס®, לטיפול בסכיזופרניה אצל ילדים בקרב ילדים ונוער בני 13-17. תרופה זו מפחיתה את חומרת ההפרעות בחשיבה, ההזיות ומחשבות השווא. היא גם עשויה להפחית את תדירות ההתקפים הפסיכוטיים. ריספרידון גורמת לפחות תופעות לוואי מתרופות אחרות נוגדות פסיכוזה, ואלו מתבטאות בין היתר בהפרעות בתנועה, ברעידות ובהשמנה.
תרופות נוספות ממשפחה זו כוללות זיפראסידון (ziprasidone) הנמכר בארץ בשם גאודון (Geodon®) ואולנזפין (olanzapine) שמשווק בישראל ובחו"ל בשם זיפרקסה (Zyprexa®).

תרופות נוגדות פסיכוזה מדור ראשון

נוגדי פסיכוזה מהדור הראשון יעילים בדרך כלל במידה דומה לאלו מהדור השני, לשם הקלה על הזיות ומחשבות שווא. יחד עם זאת נציין שלתרופות אלו יש תופעות לוואי נוירולוגיות (עצביות) משמעותיות יותר, כולל הפרעות בתנועה (רעידות), או תנועות בלתי רצוניות של הפנים (טיקים), הלשון, הגפיים וכפות הידיים. בשל כך הרופאים אינם נוהגים להמליץ עליהן עד שלא מוצו אפשרויות הטיפול האחרות.

תופעות לוואי וסיכונים העלולים להתלוות לטיפול בעזרת תרופות נוגדות פסיכוזה

לנוגדי פסיכוזה יש תופעות לוואי והם עלולים לגרום לסיכונים בריאותיים. על ההורים לשוחח עם הרופא אודות תופעות הלוואי האפשריות ואודות הבדיקות שיש לבצע בתקופת נטילת התרופות. הרופא יוכל להנחות את ההורים כיצד להתמודד עם תופעות הלוואי, במידה שהן מתפתחות.
חשוב לנטר ולעקוב בקפידה אחר תופעות הלוואי, כי לא תמיד הילדים, במיוחד הצעירים שביניהם, מסוגלים להסביר את הבעיות שהתרופות גורמות להם. במידה שמתפתחות תופעות לוואי יש לדווח על כך בהקדם לרופא. הרופא יוכל לשנות את המינון של התרופה או לשנות את התרופה, כך שתופעות הלוואי תצומצמנה. 
לתרופות נוגדות פסיכוזה עלולה להיות פעילות גומלין מסוכנות עם חומרים ותרופות אחרות. לפיכך יש ליידע את הרופא לגבי תרופות אחרות שהילד או הילדה נוטלים, בין אם מדובר בתרופות מרשם ובין אם מדובר בתכשירים שנמכרים ללא מרשם רופא, לרבות תוספי תזונה וצמחי מרפא.
חובה להזהיר את הילד או הנער ששימוש בסמים או באלכוהול עלול להיות הרה אסון עבורו.

טיפול נפשי (פסיכולוגי)

למרות שתרופות נוגדות פסיכוזה מהוות נדבך מרכזי של הטיפול ראוי להדגיש את חשיבות הטיפול הפסיכולוגי, הן האישי והן המשפחתי.

טיפול פסיכולוגי אישי

מספר סוגים של טיפולים פסיכולוגים יכולים לעזור, והנפוץ בהם הוא הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. מדובר בטיפול אישי המתבצע במהלך מפגשים עם איש מקצוע (פסיכולוג) מיומן. הטיפול עשוי לעזור לילדים ללמוד דרכי התמודדות עם המצוקה הנפשית ועם האתגרים בחיי היומיום שגורמת המחלה. הטיפול יכול לסייע בהפחתת חומרת הסימפטומים, לשפר מיומנויות תקשורת, לשפר את מערכות היחסים עם הסביבה ולשפר את ההישגים בלימודים.
המידע שהילד מקבל מהמטפל אודות מחלת הסכיזופרניה עשוי לעזור לו להתמודד טוב יותר עם הסימפטומים ולהפנים את חשיבות ההתמדה בתוכנית הטיפולית. הטיפול הפסיכולוגי עשוי לסייע גם להתמודדות עם הסטיגמה (אות הקלון) שיש למחלה.

טיפול משפחתי

הטיפול המשפחתי נועד להעניק תמיכה וידע לתא המשפחתי המתמודד עם המחלה של הילד. בני משפחה תומכים שמבינים את מורכבות המחלה ויודעים כיתד להתמודד עם הבעיות הנוצרות, מסוגלים לסייע ביתר יעילות להחלמת הילד.
הטיפול המשפחתי עשוי לשפר את ההבנה והתקשורת בין בני המשפחה, להפחית את המתח ואת העימותים בתוך המשפחה, ולסייע למשפחה להתמודד טוב יותר עם המתח והדאגה.

הקניית מיומנויות חברתיות ולימודיות

מדובר בתוכנית טיפולית שכוללת אימונים והתנסויות שמקנים לילד מיומנויות חברתיות ולימודיות. ילדים החולים בסכיזופרניה חווים בעיות רבות בבית הספר ובמסגרות החברתיות,  הם אף מתקשים לבצע מטלות יומיומיות רגילות פשוטות כמו רחצה או לבישת בגדים. התוכנית הטיפולית המתייחסת לבעיות אלו מסייעת לילד לרכוש כישורים שיאפשרו לו לתפקד ולחיות באופן עצמאי יותר, בהתאם לרמה האופיינית לבני גילו.

אשפוז

במצבי משבר חמורים, או כשהסימפטומים של הסכיזופרניה חריפים במיוחד, עלול להתעורר צורך באשפוז. במצבים קיצוניים כאלו חשוב להשתלט מהר ככול הניתן על הסימפטומים, ולעיתים הדבר אפשרי רק במסגרת אשפוז. האשפוז נועד להבטיח את ביטחון הילד החולה ואת שיפור מצבו כמו גם את ביטחונם של אחרים העלולים להיפגע במהלך התקף פסיכוטי.
השהייה במסגרת מחלקת ילדים בבית החולים מאפשרת מתן טיפול נאות לילד ומעקב רפואי צמוד שהוא חשוב מאד במצבו. האשפוז כולל לא רק טיפול תרופתי אלא גם טיפול תזונתי, שינה ושמירה על היגיינה.  נדגיש כי אשפוז ילדים ובני נוער הלוקים בנפשם מתבצע במחלקות נפרדות המיועדות רק להם, ואין במחלקות אלו חולים מבוגרים.
עם הזמן, לאחר שחל שיפור במצב הילד והקלה בסימפטומים, מועברים הילדים לאשפוז חלקי במסגרת מחלקה 'חצי פתוחה' או במחלקה לאשפוז יום, בהתאם לצורך.