19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.06.2013 

סכיזופרניה אצל ילדים - מידע רפואי

Childhood Schizophrenia
מעודכן לתאריך  25.06.2013 

לחיות עם סכיזופרניה אצל ילדים

ההתמודדות של המשפחה עם מחלה מתמשכת כמו סכיזופרניה אצל ילדים היא מאד קשה ומאתגרת. התרופות עלולות לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, הילד עצמו ושאר בני המשפחה עלולים להרגיש כעס, ייאוש ותסכול. כדאי לאמץ מספר כללי התנהגות שיפחיתו סיכונים ויקלו על המצב.

וודאו שהילד או הנער נוטל את התרופות בדיוק לפי הוראות הרופא

הקפידו על נטילת התרופות גם אם הילד אומר שהוא (או היא) מרגיש טוב ואינו סובל עוד מהסימפטומים. אי נטילה במועד או הפסקת נטילה ללא הוראת הרופא עלולה להוביל לחזרת הסימפטומים. בנוסף, מצב כזה יקשה על הרופא לקבוע את המינון היעיל והבטוח.

לפני שמתחילים ליטול תרופות אחרות

היוועצו ברופא המטפל במחלת ילדכם לפני שהילד מתחיל ליטול תרופות נוספות שניתנו לו על ידי רופא אחר, או לפני נטילת תרופות ללא מרשם, לרבות תוספי תזונה, צמחי מרפא, ויטמינים ומינרלים. כל התכשירים הללו, אפילו אם הם טבעיים, עלולים להשפיע על יעילות התרופות לסכיזופרניה ועל בריאות הילד.

שימו לב לסימני אזהרה

לעיתים ניתן לזהות מצבים שעלולים לעורר את התפרצות הסימפטומים (למשל מצבי לחץ). חשוב ללמוד לזהות מצבים כאלו ולהימנע מהם ככול הניתן. בנוסף, כדאי להיערך מבעוד מועד, בעזרת הרופא המטפל, למצב בו מזהים תחילת הופעה של סימפטומים. טיפול הניתן מוקדם ככל האפשר יכול למנוע את החמרת הסימפטומים. אם אינכם יודעים מה לעשות בעת הופעת סימפטומים צרו קשר מיידי עם הרופא המטפל.

מנעו מהילד או מהנער שימוש בסמים או באלכוהול

צריכת אלכוהול או שימוש בסמים (במיוחד קלים) עלול להחמיר את הסימפטומים של סכיזופרניה אצל כל אחד ובמיוחד אצל מתבגרים. וודאו שילדכם אינו משתמש בהם. במידה שעולה חשד לשימוש בסמים או לצריכת אלכוהול, פנו בהקדם, עם הנער או הנערה, לקבלת טיפול גמילה מתאים.

למדו אודות מחלת הסכיזופרניה

מידע אודות מחלת הסכיזופרניה אצל ילדים עשוי להגביר את הרצון והיכולת להתמיד בתוכנית הטיפולית.

הצטרפו לקבוצת תמיכה

קבוצות תמיכה המורכבות ממנחה וממשפחות אחרות שמתמודדות עם אתגרים דומים יכולות לסייע ללוקים ולבני המשפחה. קבוצת התמיכה מהווה מפלט בטוח ומרגיע לרגשות ולקשיים. לא חייבים להצטרף לקבוצה יחד עם הילד. הילד יכול להשתתף בקבוצת תמיכה נפרדת.

אל תוותרו על עזרה פסיכולוגית עבורכם (ההורים)

פעמים רבות ההורים, או אנשים שאחראים על הטיפול בילד הלוקה בנפשו, חשים קושי לשאת בעול. במצב זה כדאי לפנות לקבלת עזרה אישית מפסיכולוג. המפגשים של ההורה עם הפסיכולוג יתנו להורה כוח להתמודד טוב יותר עם האתגרים שמציב הטיפול בילד החולה.

שחררו קיטור

אמצו דרכים בריאות לשחרור תסכול ולחצים. הורה מותש וחסר אנרגיות יטפל פחות טוב בילדו החולה. אל תוותרו על תחביבים, פעילות גופנית ונופש. אף צעידה משפחתית בפארק תועיל רבות.

שריינו זמן איכות לעצמכם

גם הילד החולה וגם ההורים שלו זקוקים לבלות זמן מה ברשות עצמם, כדי להירגע ולמלא מצברים.

למדו שיטות הרגעה והפחתת מתחים

מדיטציה, יוגה או טאי-צ'י עשויות לסייע להתמודדות עם לחצים ולהפחית מתחים.

היו מאורגנים

ככול שסדר היום שלכם ושל ילדכם יהיה יותר מובנה, כך יהיה לכם יותר קל להתמודד עם המצב. תכנון מראש ורישום המשימות היומיות יכול לסייע לשמור על מסגרת מאורגנת.

התמקדו במטרה

ההתאוששות מסכיזופרניה אצל ילדים היא תהליך מתיש, מתמשך וארוך. ההתמקדות במטרה של ההתאוששות תשמור על מוטיבציה משפחתית גבוהה ותעזור רבות לילד החולה ולמשפחה כולה.