08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

התאבדות (אובדנות) ומחשבות אובדניות - מידע רפואי

Suicide
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

מבוא להתאבדות

התאבדות היא פעולה מכוונת שנועדה לשים קץ לחייו של אדם.
רבים שחוו רגשות אובדניים בשלב כלשהו בחייהם מספרים שהמחשבות והתחושות השליליות השתלטו עליהם במידה כזו שהם לא ראו שום מוצא אחר פרט להתאבדות. בעזרת טיפול נכון ותמיכה הם הצליחו, בכל זאת, להתמודד עם תקופה קשה זו, עד לחלוף הרגשות השליליים.

קבלת עזרה

ניתן לפנות לקבלת עזרה מהארגונים הבאים:
  • ער"ן, בטלפון 1201.
  • עמותת סהר, סיוע ותמיכה נפשית באינטרנט לאנשים הנמצאים במצוקה נפשית קשה או שוקלים התאבדות.
  • חדר המיון בבית החולים הקרוב.
  • בית חולים פסיכיאטרי.
 
כמו כן ניתן לשוחח עם חבר, בן משפחה או אדם אחר שסומכים עליו, לרבות רופא המשפחה.
אם קיים חשש שאדם קרוב עלול שים קץ לחייו מומלץ לפנות לאחד מהגורמים המפורטים מעלה ולהתייעץ עימם. בנוסף, כדאי לעודד אותו לדבר על רגשותיו, אך יש לעשות זאת בצורה בלתי שיפוטית ובלתי ביקורתית. רצוי להתייעץ עם איש מקצוע כגון פסיכולוג או פסיכיאטר כיצד לשוחח עם האדם הנמצא במצוקה.

מדוע בוחרים חלק מהאנשים להתאבד?

אנשים שמים קץ לחייהם מסיבות רבות ושונות, אך ישנם בעיות או גורמים שעלולים להגביר את הסיכון להתאבדות. כך למשל, אנשים הלוקים בהפרעות נפשיות כגון דיכאון, הפרעה דו קוטבית או סכיזופרניה, נמצאים בסיכון מוגבר לשים קץ לחייהם. כמו כן, התמכרות לאלכוהול או לסמים מהווה אף היא גורם סיכון.
חלק מהאנשים המנסים להתאבד סובלים מדימוי עצמי נמוך מאד ומתחושת חוסר תקווה עמוקה. מצבי מצוקה מסוימים כגון חוסר יכולת למצוא עבודה לאורך זמן או קריסה כלכלית עלולים במקרים מסוימים להוביל את האדם לשים קץ לחייו.

פגיעה עצמית

ראוי להבחין בין אנשים אובדניים השוקלים לשים קץ לחייהם לבין אנשים הפוגעים בעצמם. אלו לרוב אינם מעוניינים להתאבד. עבורם, פגיעה בעצמם מהווה מעין מנגנון הישרדות, המאפשר להם להתמודד עם העומס הרגשי המשתלט עליהם.
  • פגיעה עצמית היא בדרך כלל תמרור אזהרה כי האדם זקוק לעזרה מיידית ולתמיכה נפשית.